ZASTOJ PREGOVORA

NIKOLIĆ 'Neprihvatljivo je da nas Hrvati blokiraju, a Srbija je ispunila sve uvjete EU'

Nikolić je istaknuo da se uopće ne uzrujava zbog toga što "hrvatska administracija ponekad želi pokazati svojim nacionalistima kako je i dalje njihova"
 CROPIX

BEOGRAD - Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić ocijenio je neprihvatljivim da Hrvatska zaustavlja europski put Srbije "koja je ispunila sve uvjete", izvjestila je u utorak Radio-televizija Srbije (RTS).

Komentirajući zaključak Radne skupine za susjedstvo, proširenje i Zapadni Balkan (COELA) da je suglasnost Hrvatske za otvaranje poglavlja izostala "iz bitnih razloga", a Velike Britanije iz "tehničkih" - zbog situacije s referendumom o izlasku iz EU, srbijanski šef države kaže kako je "na svu sreću" EU sastavljen od država u kojima postoji razum.

"Šta god mi učinili, a učinili smo puno, Hrvatska nekim potezom uvijek pokaže kako je dočekala vrijeme kada će moći utjecati na sudbinu Srbije. Neprihvatljivo je da jedna država može zaustaviti drugu državu da uđe u EU, državu koja je ispunila sve uvjete", izjavio je Nikolić novinarima u Kruševcu, gdje je sudjelovao na obilježavanju Vidovdana 28. lipnja, dana Kosovske bitke.

Nikolić je istaknuo da se uopće ne uzrujava zbog toga što "hrvatska administracija ponekad želi pokazati svojim nacionalistima kako je i dalje njihova". "Možda ja nisam u pravu kad kažem da veliki dio hrvatskih političara i dalje pažljvo osluškuje što ultranacionalisti u Hrvatskoj misle i govore o nekom problemu i nema hrabrosti da istupi sa svojom politikom", rekao je Nikolić.

U povodu Brexita i mogućnosti da s sviše argumenata brani tezu "i EU i Rusija", ocijenio je da je ta teza i dalje "jedina ispravna" te da će je Srbija zastupati u svojoj državnoj politici.

"Nemojte misliti da se ja previše radujem krizi u EU, zato što kako god bilo, mi ćemo jako stradati kao mala država koja se proteklih godina jako oslonila na suradnju s EU-om", ocijenio je srbijanski šef države, rekavši da od EU, kojoj bi želio da "opstane i napreduje", ovisi i buduući status Srbije.

"Ako EU procjeni da smo ispunili uvjete, postat ćemo članicom. Ako nam postavi uvjete koje ne želimo ispuniti, nećemo biti članica", poručio je Nikolić.

Voditeljica pregovarčkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević ocijenila je ranije kako predstavnici Hrvatske tvrde da je odluka o otvaranju poglavlja politička. Službeno stajalište je da Zagreb ne može dati "zeleno svjetlo" za otvaranje poglavlja, budući da je vlada u Zagrebu trenutno u tehničkom mandatu, kaže Mišćević.

Ocijenila je da Srbija s Hrvatskom još od siječnja igra “neku vrstu ping ponga” u svezi s otvaranjem poglavlja, te da je i deklaracija koju su potpisali premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović "donijela veliku promjenu", ali da je "sada opet pitanje može li tehnička vlada u Zagrebu provesti dogovoreno".

Šefica srbijanskog tima ocijenjuje i da se poslije britanske odluke na referendumu može očekivati usporavanje procesa proširenja, ali vjeruje da Zapadni Balkan "može biti dio odgovora na Brexit" i poslužiti "da se pokaže EU-u i njezinim članicama što je razlog ujedinjavanja Evrope - mir i stabilnost, solidarnost, europske vrijednosti vladavina prava".

Miščević drži da "još uvijek postoje šanse da se poglavlja 23 i 24 otvore do kraja nizozemskog predsjedanja, 30. lipnja".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. studeni 2024 03:37