DELIKATNO PUTOVANJE

Njemačka ministrica gasi požar koji je izazvao Macron, Trump: ‘Poljubio je dupe Pekingu!‘

Macron je izjavio da EU ne mora biti američki vazal u vezi s Tajvanom

Annalena Baerbock i Emmanuel Macron

 Jonathan Ernst/Afp

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock počinje u četvrtak posjet Kini, u sjeni kontroverzne izjave francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da Europa ne bi trebala biti američki vazal, nego bi u vezi s Tajvanom trebala zastupati status quo, a ne američke ni kineske stavove.

Baerbock je uoči odlaska najavila kako će istaknuti zajedničko europsko uvjerenje da bi jednostrana promjena statusa quo u Tajvanskom tjesnacu, a još više vojna eskalacija, bila neprihvatljiva, prenosi Spiegel. "Partner, konkurent ili sistemski suparnik" - kako će europska politika u budućnosti gledati Kinu, ovisi i o tome koji će put Kina izabrati, poručila je Baerbock uoči odlaska u Kinu.

Macron je pozvao Europsku uniju da smanji ovisnost o SAD-u, upozoravajući da ne bi smjela dopustiti da bude uvučena u krizu oko Tajvana, vođenu "američkim ritmom i kineskom pretjeranom reakcijom". Mnogi europski političari, diplomati i analitičari, navodi Reuters, Macronove poruke, koje su u nedjelju objavili Politico i francuski dnevnik Les Echos, vide kao poklon Pekingu kojemu je cilj potkopati transatlantsko jedinstvo.

Kao rezultat toga porasla su očekivanja oko prvog posjeta njemačke ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock Kini. Mnoge članice EU nadaju se da će Berlin iskoristiti ovu priliku za postavljanje jasnog i jedinstvenog stava EU prema Kini, navodi Reuters.

Iako iz Macronova ureda poručuju da se njegov stav o Tajvanu i Kini nije promijenio, Alicja Bačulska, istraživačica odnosa Kine i EU pri Europskom vijeću za vanjske poslove u Varšavi, izjavila je za Reuters da je riječ tek o kontroli štete.

Macron je u srijedu ostao pri svojim kontroverznim komentarima o Tajvanu, rekavši da biti američki saveznik ne znači biti "vazal". Završavajući državni posjet Nizozemskoj, Macron je u srijedu popodne izjavio da Francuska i dalje podržava "status quo" na Tajvanu. No, čini se da je ostao pri izjavama koje je dao u intervjuu u nedjelju, prenosi AFP, u kojem je rekao da Europa ne bi trebala biti "sljedbenik" ni Washingtona, ni Pekinga, niti biti uhvaćena u bilo kakvu eskalaciju.

image

Kineski predsjednik Xi Jinping i Emmanuel Macron

Jacques Witt/Afp

U intervjuu za Les Echos i Politico, koji je dao u petak na letu između Pekinga i Guangzhoua, francuski je predsjednik rekao da Europi nije u interesu jačanje krize oko Tajvana i da bi trebala pokušati izgraditi vlastitu strategiju, neovisnu i od Washingtona i od Pekinga. "Najgore bi bilo misliti da mi Europljani moramo biti sljedbenici i prilagoditi se američkom ritmu ili kineskom pretjerivanju", ustvrdio je za Politico. Europa mora više izdvajati za vlastitu vojnu industriju, razvijati nuklearnu i obnovljivu energiju te smanjiti ovisnost o američkom dolaru kako bi ograničila oslanjanje na SAD, poručio je Macron.

Kina je u subotu počela vojne vježbe kod Tajvana, kao odgovor na sastanak tajvanske predsjednice Tsai Ing-wen s predsjednikom Zastupničkog doma američkog Kongresa Kevinom McCarthyjem u srijedu.

"Biti saveznik ne znači biti vazal... ne znači da nemamo pravo razmišljati svojom glavom", rekao je Macron u srijedu na konferenciji za novinare u Amsterdamu. Nakon prošlotjednog trodnevnog posjeta Kini Macron je rekao da se francuska i europska politika prema Tajvanu "nije promijenila", bez obzira na to što je u intervjuu za Politico i Les Echos podržao stratešku autonomiju Europe u odnosu na Kinu i SAD. "Francuska je za status quo u Tajvanu", rekao je Macron u srijedu, Pariz "podržava politiku jedne Kine i potragu za mirnim rješenjem situacije". Takva politika je konstanta, nije se promijenila, dodao je.

Macronov intervju objavljen tijekom vikenda u Kini hvale kao briljantan, a među zapadnim saveznicima izazvao je čuđenje. Donald Trump ga je optužio da je završio "ljubeći guzicu" Kini, prenosi AFP. Macron je odgovorio da ni prije nije komentirao Trumpa, pa neće ni sad.

Macronove su izjave odmah protumačene kao distanciranje od Washingtona, prenosi Reuters.

Čak i bez Macronovih neočekivanih istupa putovanje u Kinu bilo bi delikatno za Annalenu Baerbock koja zastupa oštriju politiku prema Kini od kancelara Olafa Scholza, s ciljem smanjenja njemačke ekonomske ovisnosti o Pekingu. Baerbock sada mora jasno iznijeti stav Njemačke o Tajvanu, rekao je za Reuters njemački zastupnik Nils Schmid. Njemačka ministrica vanjskih poslova trebala bi se na dvodnevnom putovanju sastati s kolegom Qinom Gangom i njegovim prethodnikom Wangom Yijem.

Uoči putovanja Baerbock je najavila da će joj prioritet biti podsjetiti Kinu na njezinu odgovornost da utječe na Rusiju da prekine invaziju na Ukrajinu te naglašavanje zajedničkog europskog stava da bi jednostrana promjena statusa quo u Tajvanskom tjesnacu bila neprihvatljiva. Posebno se zemlje srednje i istočne Europe, koje njeguju svoje veze sa SAD-om, nadaju da će Baerbock izraziti stav različit od Macronova, a bliži onom predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen koja je posjetila Peking u isto vrijeme kad i Macron. Konzervativni vanjskopolitički zastupnik Johann Wadephul, koji putuje s Baerbock, rekao je da bi joj putokaz trebala biti "više von der Leyen nego Macron".

image

Annalena Baerbock

Kenzo Tribouillard/Afp

Uoči odlaska u Kinu Annalena Baerbock istaknula je da joj je cilj istražiti mogućnosti za buduću suradnju i smanjivanje opasnosti od jednostranih ovisnosti. "Za našu zemlju mnogo toga ovisi o tome hoćemo li uspjeti dobro izbalansirati naše buduće odnose s Kinom", rekla je liderica Zelenih. Na vrhu njezina dnevnog reda je kako "okončati rat na našim europskim vratima u Ukrajini što je brže, trajnije i poštenije moguće".

"Partner, konkurent, sistemski suparnik - to je kompas europske kineske politike. Smjer u kojem će se igla zakretati u budućnosti također ovisi o tome koji će put Kina izabrati", poručila je Baerbock, kako prenosi njemački Spiegel. Novom strategijom prema Kini njemačka vlada uzet će u obzir promijenjenu ulogu Kine u svijetu. Šefici diplomacije cilj je "dobiti precizniju sliku o smjeru novog vodstva, također s obzirom na napetost između političke kontrole i ekonomske otvorenosti".

Baerbock je najavila da želi istražiti mogućnosti za veću suradnju u promicanju civilnog društva, zaštiti klime i sektorima okrenutim budućnosti kao što su obnovljivi izvori energije. "Jasno je: nemamo interes za ekonomsko razdvajanje - to bi ionako bilo teško u globaliziranom svijetu. No, rizici jednostranih ovisnosti moraju se sustavno smanjivati." Najavila je da će u Kini govoriti o poštovanju ljudskih prava. "S obzirom na horor scenarij vojne eskalacije u Tajvanskom tjesnacu, kroz koji svaki dan teče 50 posto svjetske trgovine", najavila je da će istaknuti zajedničko europsko uvjerenje kako bi jednostrana promjena statusa quo u Tajvanskom tjesnacu, a još više vojna eskalacija, bila neprihvatljiva.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 09:29