U ljetnom intervjuu za Prvi program njemačke televizije (ARD) njemački kancelar Olaf Scholz je rekao: "Zabrinut sam zbog izbora u Francuskoj". Dodao je da se nada da će stranke koje ne predvodi Marine Le Pen biti uspješne. A francuska nogometna zvijezda Kylian Mbappé upozorava da ekstremisti kucaju "na vrata moći", piše Deutsche Welle.
Desničarsko-nacionalističko Nacionalno okupljanje (Rassemblement National, RN) koje predvodi Marine Le Pen postalo je najjača stranka u zemlji nakon prvog kruga parlamentarnih izbora na kojima su osvojili 33,1 posto glasova, uz gotovo 70 postotnu izlaznost birača, što u Francuskoj nije viđeno od 1980-ih.
Na drugom mjestu je ljevičarski savez Novi narodni front s 28% glasova, a liberalni blok aktualnog predsjednika Emmanuela Macrona tek je na trećem mjestu s 20,76 posto glasova birača.
Macron je poslije teškog poraza svoje stranke na izborima za Europski parlament početkom lipnja raspisao izvanredne izbore. Na izborima za Europski parlament je Nacionalno okupljanje u Francuskoj također dobilo najviše glasova.
Macron upozorava na mogući građanski rat
Macronove pristalice u zemlji i inozemstvu sada se pribojavaju da je raspisivanje izbora bilo greška i da će se nastaviti uspon Nacionalnog okupljanja. Macron svakako ostaje predsjednik države i isključio je podnošenje ostavke, jer u Francuskoj predsjednika na posebnim izborima direktno biraju građani.
Ali njegov manevarski prostor će u budućnosti biti mnogo manji ako bude morao kohabitirati NF-om. A lako bi se moglo desiti da mora da surađivati s predsjednikom Nacionalnog okupljanja Jordanom Bardellom ako on postane novi premijer.
Ako ekstremna ljevica i desnica budu imali sličnu snagu nakon drugog kruga izbora, parlament bi mogao biti blokiran. Macron je zbog ekstremne polarizacije u društvu čak upozorio na mogućnost građanskog rata.
A njemačko-francuski odnosi? Bardella je uoči izbora rekao da on kao premijer u početku ništa ne bi promijenio u odnosu prema Berlinu. Ronja Kempin, stručnjakinja za Francusku u berlinskoj Zakladi nauka i politika smatra da takve izjave imaju prije svega cilj umiriti javnost.
Nacionalno okupljanje se do sada izjašnjavalo "veoma kritički prema Njemačkoj, povremeno čak i netrpeljivo, prebacivali su Macronu da je francuske interese prodao Njemačkoj, i najavili su da će to popraviti kada dođu na vlast", piše Deutsche Welle.
Bardella je sada najavio da bi zadržao projekte njemačko-francuskog tenka i aviona, mada predizborni program njegove stranke predviđa ukidanje tih projekata.
Potencijalni konflikt s Berlinom zapisan je i u nekim drugim točkama predizbornog programa Nacionalnog okupljanja – smanjivanje francuskog doprinosa budžetu Europske unije, istupanje iz zajedničkog tržišta električne energije, raskid sporazuma o migracijama ili ograničavanje slobode putovanja za osobe koje nisu državljani EU-a. I francuska pomoć Ukrajini mogla bi biti smanjena.
Naravno, upitno je hoće li se ti planovi doista i realizirati ako NF dođe na vlast.
"Protupožarni zid" je u Francuskoj pao
Što je uzrok uspona ove stranke? Marc Ringel, direktor Njemačko-francuskog instituta iz Ludwigsburga kaže da je znatan utjecaj imala "opća frustracija stanovništva zbog politike i sve veći osjećaj zanemarenosti, a taj osjećaj je Nacionalno okupljanje vješto iskoristilo". Pored tema migracije i unutarnje sigurnosti, ova stranka se sve više okreće i ekonomskim i socijalnim temama. Tako je, primjerice, obećala smanjenje PDV-a sa 20 na 5,5 posto.
Osim toga Marine Le Pen godinama radi na desotonizaciji svoje stranke. Njen otac Jean-Marie Le Pen je svojevremeno relativizirao Holokaust i tako izolirao stranku (koja se tada zvala Front National) od širih biračkih masa. Marine Le Pen ga je izbacila iz stranke.
Nacionalno okupljanje se sada predstavlja kao politička snaga spremana na kompromise. "Protupožarni zid" kojim su demokršćani u Njemačkoj pokušavaju izolirati desno-radikalnu Alternativu za Njemačku (AfD) odbijajući kontakte i suradnju s njom, u Francuskoj više ne postoji prema NF-u.
Od 2022. to je najveća opozicijska stranka u francuskom parlamentu. Predsjednikov blok je donio niz zakona uz podršku Nacionalnog okupljanja. Primjer za to je zakon koji pooštrava pravila za useljavanje u zemlju.
"U Francuskoj je Nacionalno okupljanje mnogo suzdržanije nego Alternativa za Njemačku u Njemačkoj", kaže Ronja Kempin. "Ta stranka potpuno odbacuje etnički nacionalizam". Marine Le Pen se distancirala i od AfD-a i odbija svaki oblik suradnje sa njom u Europskom parlamentu.
Cilj Nacionalnog okupljanja je predsjednica Le Pen
Šef stranke Jordan Bardella vidi mjesto premijera samo kao etapni cilj svoje stranke. Na predsjedničkim izborima 2027., na kojima se Macron više ne može natjecati, trebala bi se opet kandidirati Marine Le Pen i pobijediti.
Njemački stručnjaci smatraju "da bi u tom slučaju imali zaista drugačiju Europu". Marine Le Pen je doduše naučila dosta iz prethodnih poraza, pa odavno ne zastupa politiku istupanja iz Europske unije ili ukidanja eura. No oni smatraju da bi Le Pen "slično kao i Giorgia Meloni u Italiji ostala u EU, pokušavajući da je pretumba iznutra, da je potkopa i preuredi po svojim željama".
Nakon francuskih parlamentarnih izbora, njemačka Vlada bi mogla biti suočena s neugodnim pitanjem. I ljevičari i desničari u slučaju pobjede najavljuju veće državne izdatke. "Francuska je financijski već pritjerana uz zid, ima ekstremno visoko zaduženje, a financijska tržišta su već nervozna", kaže Ronja Kempin i dodaje da Europi može zaprijetiti kriza državnih dugova kao prije 15 godina.
Ona kaže da bi to Njemačku suočilo s neugodnim pitanjem kako se postaviti: "Hoćemo li se upustiti u to, da na primjer, ponovo razmislimo o zajedničkom jamstvu dugova na razini Europske unije, u nadi da će to spriječiti da Nacionalno okupljanje već 2027. dođe na vlast?"
Njemačka Vlada se za sada ne izjašnjava o svojim namjerama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....