EBOLA

NOVA EPIDEMIJA Virus ubija u tjedan dana proljevom i povraćanjem krvi

Riječ o vrlo zaraznoj bolesti koja se širi kontaktom sa zaraženim ili preko stvari koje je dodirivao. Slučajevi su zabilježeni i na područjima Sijera Leonea uz granicu s Gvinejom
 Florence Panoussian / AFP

Smrtonosni virus ebole, koji ubija i do 90 posto zaraženih, u novoj epidemiji na jugu Gvineje ubio je najmanje 59 ljudi od početka veljače i prijeti širenjem na Sijera Leone. Virus ebole je jako zarazan i za njega nema lijeka ni cjepiva. Čim je potvrđeno da je riječ o epidemiji ebole, Liječnici bez granica najavili su pomoć.

To je prvi put da se virus koji izaziva hemoragijsku groznicu pojavljuje u Gvineji. Prije su epidemije ebole izbijale u udaljenim selima u središnjoj i zapadnoj Africi, u blizini tropskih šuma. Zabilježene su u Ugandi, Gabonu, Južnom Sudanu i Demokratskoj Republici Kongo. Sada je u Gvineji od 90 zaraženih, njih 59 umrlo, a analize laboratorija u Lyonu potvrdile su da je riječ o virusu ebole.

Liječnici na terenu

Međunarodno udruženje Liječnici bez granica poručilo je kako će nakon najnovijih vijesti pojačati svoju delegaciju u Gvineji i poslati na teren 33 tone opreme, lijekova i objekata za izolaciju bolesnika. Ta međunarodna humanitarna organizacija već podiže posebne izolirane medicinske odjele za zaražene pacijente u tri najpogođenija grada. - Na terenu su već 24 liječnika i zdravstvena stručnjaka, a ovih će dana dobiti i pojačanje - objavili su u udruženju.

- Izolirani medicinski odjeli s dobro obučenim medicinskim osobljem ključni su za sprečavanje širenja zaraze - istaknula je dr. Esther Sterk, savjetnica za tropsku medicinu Liječnika bez granica.

Christophe Simon / AFP

foto: Christophe Simon / AFP

Virus ebole potvrđen je na području tri grada na jugoistoku Gvineje i u glavnom gradu Conakryju. Za šest od 12 poslanih uzoraka, u Lyonu su potvrdili ebolu. Dr. Sakiba Keita iz gvinejskoga Ministarstva zdravlja rekao je za Reuters da ebola nije nužno uzrok smrti svih 59 od ukupno 80 sumnjivih slučajeva zaraze zabilježenih od 9. veljače. Neki od njih možda su oboljeli od drugih bolesti, kao što je teška dizanterija.

Širi se i preko stvari koje je zaraženi dodirivao

Dužnosnici Svjetske zdravstvene organizacije izjavili su da su slučajevi oboljelih sa sličnim simptomima (groznica, dijareja, povraćanje i ponekad krvarenje) zabilježeni i na područjima Sijera Leonea uz granicu s Gvinejom. Vlasti u Sijera Leoneu istražuju sumnjivu smrt 14-godišnjaka u gradu Buedu. Prije nego što je obolio, dečko je putovao u Gvineju na sprovod jedne od prvih žrtava epidemije.

Dr. Armand Sprecher iz Liječnika bez granica rekao je za BBC kako je zadatak liječnika da identificiraju i nadgledaju sve oboljele i sve koji su s njima bili u doticaju, s obzirom na to da je riječ o vrlo zaraznoj bolesti koja se širi kontaktom sa zaraženim ili preko stvari koje je dodirivao. On smatra da bi ova epidemija mogla ostati pod kontrolom ako se bude brzo djelovalo. - Što se brže uhvatimo u koštac s tim, manje ćemo slučaja zaraze imati i manji će biti doseg epidemije - istaknuo je dr. Sprecher, epidemiolog Liječnika bez granica.

Virus ebole prešao je sa životinja na ljude, vjeruju stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije, preko bliskih kontakata sa zaraženim čimpanzama, gorilama, šišmišima, majmunima, antilopama i dikobrazima. Virus se širi kontaktom s krvlju i izlučevinama zaražene osobe.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 13:41