Odluka novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da za buduću šeficu tajnih službi imenuje Tulsi Gabbard podigla je uzbunu među dužnosnicima za nacionalnu sigurnost, piše The New York Times. To je najgore imenovanje u povijesti, kaže za CNN John Bolton, bivši veleposlanik pri UN-u u mandatu Georgea Busha.
Bivša demokratska zastupnica i kandidatkinja za predsjedničku nominaciju demokrata podržala je Donalda Trumpa i prije mjesec dana prešla republikancima. Imenovana je za šeficu Ureda direktora nacionalne obavještajne službe, osnovanog nakon napada 11. rujna 2001. da bi koordinirao 18 obavještajnih agencija, a njegov šef je predsjednikov glavni obavještajni savjetnik. Ako to potvrdi Kongres, Tulsi Gabbard (43) imat će nadzor nad CIA-om, FBI-em, NSA-em i drugima.
Kritiziraju je najviše zbog neiskustva i preuzimanja stavova ruske propagande: ruski mediji u šali je nazivaju ruskom agenticom. No, nisu se pojavili nikakvi dokazi da je na bilo koji način surađivala s ruskim službama, ističe NYT.
Ne samo da je loše pripremljena i nekvalificirana za tu funkciju nego i širi teorije zavjere i podilazi diktatorima poput Bašara al-Asada i Vladimira Putina, kritizirala ju je Abigail Spanberger, članica Obavještajnog odbora Zastupničkog doma.
Tulsi Gabbard je s 21 godinom izabrana kao demokratska zastupnica na Havajima. Na početku se zalagala protiv pobačaja i istospolnih brakova, ali je stav kasnije promijenila. Pridružila se Nacionalnoj gardi Havaja 2003. i služila je u Iraku 2004. i 2005., kao pripadnica medicinske postrojbe. Zastupnica Havaja u Kongresu bila je od 2013. do 2021. Bernieja Sandersa je podržala 2016., suprotstavivši se kandidaturi Hillary Clinton.
Ušla je u utrku za demokratsku predsjedničku kandidatkinju 2020.: zalagala se za javno zdravstvo, besplatno školovanje i kontrolu oružja. Demokratsku stranku napustila je 2022., počela je surađivati s Fox Newsom i tu je izbrusila svoje proruske stavove, između ostalog u emisiji Tuckera Carlsona. Postala je otvorena podržavateljica Donalda Trumpa, navodi BBC.
Za preveliku bliskost Rusiji kritizirali su je još 2019., a napadali su je zbog podrške sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu, s kojim se susrela 2017. Tada je optužila SAD da podržava tamošnje teroriste, prenosi NYT. Rekla je da Asad "nije neprijatelj SAD-a jer Sirija ne predstavlja izravnu prijetnju SAD-u". Na dan kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, na društvenim mrežama je napisala da se rat mogao spriječiti da su SAD i zapadni saveznici prepoznali "legitimnu zabrinutost" Rusije zbog nastojanja Ukrajine da se pridruži NATO-u.
Sljedećeg je mjeseca ustvrdila da je "nepobitna činjenica" da u Ukrajini Amerikanci financiraju 20 do 30 laboratorija koji mogu "širiti smrtonosne patogene". Time je potvrdila jedno od glavnih opravdanja ruske propagande: tvrdnju da SAD u Ukrajini financira nekoliko desetaka biolaboratorija za stvaranje smrtonosnog biološkog oružja sličnog covidu-19 koje bi se moglo upotrijebiti protiv Rusije. Istina je da Ukrajina ima javne laboratorije koji surađuju u međunarodnim naporima za kontrolu epidemija i zaustavljanje biološkog oružja.
Tulsi Gabbard se kasnije pravdala da nije optuživala SAD ili Ukrajinu, nego da je samo izrazila zabrinutost oko sigurnosti laboratorija. No mnogi su zapamtili da je spremna papagajski ponavljati rusku propagandu, prenosi AP. Zbog toga su je hvalili na ruskoj državnoj televiziji. Također je SAD optužila da je kriv za dizanje u zrak plinovoda Sjeverni tok od Rusije do Njemačke u rujnu 2022. Europski tužitelji i američki dužnosnici kažu da su sabotažu izveli ukrajinski operativci.
Tulsi Gabbard je u stavovima oko Ukrajine bliska Trumpu. Izjavljuje da američka pomoć Ukrajini ugrožava globalnu sigurnost antagonizirajući Rusiju, za ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog kaže da je korumpiran. Zapadni analitičari boje se da bi kao Trumpova šefica nacionalnih obavještajnih službi mogla favorizirati Rusiju, potkopati Ukrajinu, oslabiti američku nacionalnu sigurnost i ugroziti obavještajne veze sa saveznicima. Želite li zaista da sve tajne Sjedinjenih Država i naših obavještajnih agencija drži osoba koja očito viri iz Putinova džepa, zapitala se senatorica Elizabeth Warren.
U prošlosti se Gabbard branila da je u Nacionalnoj gardi služila više od dva desetljeća i bila raspoređena u Iraku i Kuvajtu, što ju je učinilo skeptičnom prema vojnim intervencijama. Nominiranje Tulsi Gabbard za direktoricu nacionalne obavještajne službe put je do Putinova srca i ono govori svijetu da će Amerika pod Trumpom biti saveznik Kremlja, a ne protivnik, komentira za NYT Ruth Ben-Ghiat, profesorica povijesti na Sveučilištu New York. Odabirom nje Trump je signalizirao svoje duboko nepovjerenje prema obavještajnim službama, koje je u prvom mandatu javno kritizirao kada su se njihove procjene razlikovale od njegovih.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....