POKUŠALI JU OTETI?

Novi detalji drame na OI: Otkriveno u kojoj bi državi mogla završiti bjeloruska atletičarka, javio se i Janša

Kristina Cimanovskaja (24) zatražila je azil u Poljskoj, navode aktivisti, a prenosi BBC
Kristina Cimanoskaja
 Profimedia, Twitter

Bjeloruska atletičarka Kristina Cimanovskaja (24), koju su protiv njezine volje željeli ukrcati na zrakoplov za Bjelorusiju, dobila je zaštitu japanske policije, a u cijeli slučaj uključio se i UNHCR, izvijestio je Međunarodni olimpijski odbor (MOO).

Cimanovskaja se trebala natjecati u disciplini 200 metara u ponedjeljak, no u zračnoj luci Haneda zatražila je pomoć japanske policije kako se ne bi morala vratiti u domovinu jer je uputila kritiku svojim trenerima.

Glasnogovornik MOO-a Mark Adams izvijestio je u ponedjeljak da je sportašica provela noć u hotelu u zračnoj luci.

- Bili smo s njom u kontaktu prošle noći i jutros. Ona se osjeća sigurno. Naša osnovna dužnost je da se brinemo o njoj i to činimo. Tijekom noći išla je na policiju s olimpijskim dužnosnikom, a u slučaj je uključen i UNHCR, rekao je.

Na pitanje da komentira tvrdnje o otmici, rekao je da se Cimanovskaja obratila policiji u zračnoj luci i da će se policija očitovati o tome.

- Prošlo je 12 sati od događaja, moramo doznati još pojedinosti. Tražili smo od Olimpijskog odbora Bjelorusije cjelovito izvješće, no protiv njih je već bilo prijava, rekao je.

Bjeloruska atletičarka zatražila je azil u Poljskoj, navode aktivisti, a prenosi BBC. Slovenski premijer Janez Janša jutros je na Twitteru bjeloruskoj atletičarki zaželio pak dobrodošlicu u - Sloveniju.

Cimanovskaja je jučer novinarima ispričala kako su treneri u nedjelju došli u njezinu sobu i rekli joj da se spremi za povratak kući, a potom je odvezli u zrakoplovnu luku.

Prema navodima Bjeloruskog olimpijskog odbora, Cimanovskaja je povučena s OI-ja na savjet liječnika zbog njezina "emocionalnog stanja."

Cimanovskaja je u petak trčala u kvalifikacijama na 100 metara, a trebala je trčati i na 200 metara, te štafeti 4x400 metara u četvrtak. Međutim, uklonjena je iz ekipe, a ona tvrdi da se to dogodilo nakon što je društvenim mrežama govorila o nemaru bjeloruskih trenera.

image
Kristina Cimanoskaja
Zheng Huansong/Avalon/Profimedia

Na Instagramu se požalila kako mora trčati u štafeti nakon što je za neke članice ekipe utvrđeno da ne ispunjavaju uvjete za nastup na Olimpijskim igrama jer nisu imale dovoljnu količinu doping testova.

- Neke naše djevojke nisu došle u Tokio kako bi se natjecale u štafeti 4x400 m jer nisu imale dovoljno doping testova. Mene su uvrstili u štafetu bez moga znanja. Javno sam o tome govorila nakon čega mi je glavni trener rekao kako je 'od gore' stigla naredba da me ukloni iz ekipe, ispričala je.

Bjeloruska zaklada za sportsku solidarnost, koja brine o sportašima proganjanima zbog političkih stavova, prenijela je zabrinutost Cimanovskaje da bi se njezina obitelj mogla naći na udaru bjeloruskih vlasti. Oni su putem Telegrama prenijeli njezin apel za pomoć iz zračne luke Haneda.

Bjelorusijom čvrsto upravlja predsjednik Aleksandar Lukašenko koji je na vlasti od 1994. godine. Često ga nazivaju i 'posljednjim europskim diktatorom'.

Prošle godine Lukašenko se suočio s masovnim uličnim prosvjedima zbog, kako su to nazvali njegovi protivnici, namještenih izbora.

Među prosvjednicima su bili i neki istaknuti bjeloruski sportaši, a dio ih je završio u zatvoru. Među njima su bili i košarkašica Jelenu Leučhanku, te desetobojac Andrej Kraučanko.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. siječanj 2025 07:44