POPUT IZVANREDNOG STANJA

Opsadno stanje u Banja Luci, prijeti sukob 50.000 ljudi!

 EPH / EPH

Kao da se priprema izvanredno stanje, gradonačelnik Banja Luke je na zahtjev policije zabranio rad svim kafićima i restoranima u subotu, od ponoći do 20 sati. U istom su vremenu zabranjeni prodaja i točenje alkohola na području Banja Luke.

Gradonačelnik glavnoga grada srpskog entiteta Slobodan Gavranović donio je odluku u sklopu opsežnih mjera osiguranja za današnji prosvjed i protuprosvjed koji se održava u Banja Luci za Milorada Dodika i protiv njega. Vladajući skup protiv izdajnika organiziraju na središnjem Trgu Krajine, a gradske su vlasti naložile oporbi da skup organizira kilometar i pol dalje, u Parku Mladena Stojanovića, na rubu gradskog centra.

Dolaze ekstremisti

Ministar unutarnjih poslova RS-a Dragan Lukač danas je rekao kako ima informacije iz više izvora da će ekstremističke grupe koje dolaze iz Hrvatske, Srbije i Federacije BiH, ako uspiju pokrenuti nerede, povesti veću masu prema zgradama Skupštine i vlade RS-a. Suprotno njemu, Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH, rekao je da nema informacije o skupinama koje bi dolazile u Banja Luku. Prosvjed je nazvao događajem visokog rizika, a ako bude ikakvih nereda, kriv je MUP RS-a jer je dopustio istodobno održavanje prosvjeda i protuprosvjeda.

Dodik je u RS-u u kontinuitetu na vlasti posljednjih deset godina - od 2006. kao premijer, a od 2010. kao predsjednik RS-a. Protiv Dodika se ujedinila entitetska opozicija, a on je dobio izuzetno snažnu podršku iz Beograda, prvo od premijera Aleksandra Vučića, a potom i od patrijarha Srpske pravoslavne crkve Irineja. Ovaj potonji je u četvrtak poslao pismo Dodiku i liderima oporbe pozivajući ih da odustanu od prosvjeda te rješenje problema potraže u razgovorima. “Trebate voditi razgovore jer nijedna nesuglasica, problem ili sukob nije i ne smije biti veći od naše Republike Srpske i našeg srpskog naroda.”

Obavještajne službe

Pod motom “Oslobodimo Srpsku”, ujedinjena srpska oporba pozvala je na demonstracije zbog “ekonomske propasti, kriminala i korupcije u RS-u”.

Aleksandar Vučić u srijedu je alarmirao da srpske obavještajne službe raspolažu informacijama o mogućim nemirima zbog istodobno najavljenog skupa opozicije i pristaša vlasti. U slučaju bilo kakvih nemira i sukoba bio bi doveden u pitanje opstanak Republike Srpske, upozorio je Vučić. O tome je u utorak razgovarao s Dodikom i jednim od lidera oporbe u RS-u Mladenom Ivanićem, srpskim članom Predsjedništva BiH. Na općim izborima 2014. Ivanić je kao zajednički opozicijski kandidat za člana Predsjedništva BiH pobijedio Dodikovu kandidatkinju Željku Cvijanović sa 7000 glasova prednosti.

Na entitetskoj razini, gdje su oporbene stranke nastupile samostalno, Dodik je zadržao prednost pa je njegova Stranka nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) ponovno formirala vladu. Sa 7500 glasova prednosti pred Ognjenom Tadićem, kandidatom oporbenog Saveza za promjene, Dodik je ponovno izabran za predsjednika RS-a. Na vlasti je u entitetu, ali u oporbi na državnoj razini jer su u Parlamentu BiH i Vijeću ministara oporbene stranke iz RS-a u koaliciji s HDZ-om BiH i bošnjačkom SDA. Međutim, gotovo sve poluge vlasti su na entitetskoj razini, a u RS-u su većinom koncentrirane u rukama Milorada Dodika.

‘Srcem za Srpsku’

Na Vučićevo upozorenje da demonstracije ruše RS oporba je odgovorila da oni imaju drugu obavještajnu informaciju - da se u Banja Luku spremaju ekstremisti iz Beograda s planom da sudjeluju na skupu podrške Miloradu Dodiku i potom izazovu nasilje.

Opozicijske stranke udružene u Savez za promjene organiziraju današnji prosvjed. Prvo su im pokušali zabraniti skup tako što je vlast za 14. svibnja okupirala sve javne prostore u Banja Luci za druge manifestacije, a kad su vidjeli da opozicija ne odustaje, SNSD je odlučio isti dan organizirati protuprosvjed “Srcem za Srpsku - stop izdaji”, u isto vrijeme kad i opozicija.

Milorad Dodik je oporbenjake napao da su izdajnici i da nisu dobrodošli u Republiku Srpsku, tvrdeći da je za sve probleme kriva njihova izdajnička politika na razini BiH. Dodik je nakon poziva patrijarha Irineja da odustanu od demonstracija izrazio spremnost da organizira sastanak s liderima oporbe, ali oni tvrde da Srpska pravoslavna crkva treba ostati neutralna.

Ovaj tjedan počela je likvidacija Banke Srpske u vlasništvu vlade

Agencija za bankarstvo RS-a ovaj je tjedan pokrenula proces likvidacije Banke Srpske (BS). Lani je ostvarila gubitak od oko 45 milijuna eura. To je druga propala banka u srpskom entitetu u BiH jer je nakon smrti Gavrila Bobara lani likvidirana Bobar banka.

Banka Srpske je nastala kad je vlada RS-a od litavskih investitora u tvornicu glinice u Zvorniku preuzela propalu Balkan Investment banku, a propala je i nakon što ju je vlada dokapitalizirala s oko 20 milijuna eura. - Republika Srpska neće bankrotirati - rekla je jučer premijerka RS-a Željka Cvijanović i za te glasine optužila zlonamjernu opoziciju. Oporba optužuje Dodika da je preuzeo svu vlast i besramno se bogati. Tužiteljstvo BiH vodi istragu protiv Dodika u slučaju Pavlović banke, potvrdio je nedavno glavni tužitelj BiH Goran Salihović. Rekao je da je slučaj Bobar banke “dva-tri puta veći od slučaja Sanader u Hrvatskoj”.

- U slučaju Pavlović banke postoji istraga i protiv Dodika. Zatvorili smo neke predmete koji su bili otvoreni po anonimnim ili nepotpunim prijavama. Kao i za svakog građanina, tako je i za njega naša obaveza da ispitamo i istražimo ove segmente pa ćemo vidjeti ima li ili nema elemenata - rekao je Salihović. Dodika se tereti da je od Pavlović banke 2008. digao kredit od 750.000 eura za kupnju kuće u Beogradu, iako ju je platio preko te banke godinu dana ranije. Vlasnik banke Slobodan Pavlović u zatvoru je od veljače. Blic je pisao da je Dodik vilu na Dedinju iznajmio izraelskoj ambasadi koja mu za najam plaća 55.000 eura godišnje, čime, kako je rekao, otplaćuje kredit.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 01:37