AMERIČKI CAR GRANICE

Ovaj čovjek planira najveću deportaciju u povijesti SAD-a, koštat će stotine milijardi dolara: ‘O da, budite zabrinuti‘

Svi koji su ovdje ilegalno trebaju se osjećati nelagodno, poručio je Tom Homan

Tom Homan

 Win Mcnamee/Afp

Donald Trump imenovao je Thomasa Homana, bivšeg vršitelja dužnosti direktora državne Agencije za imigraciju i carinu (ICE), "carem granice" u nadolazećoj administraciji. Homanov zadatak bit će nadzor nad svim aspektima imigracije, uključujući južnu i sjevernu granicu te američki morski i zračni prostor.

Njegova uloga u provođenju politike masovnih deportacija ilegalnih imigranata uključivat će koordinaciju s različitim agencijama, iako on neće imati zakonske ovlasti nad tim saveznim agencijama koje su izravno uključene u upravljanje granicom. To znači da će se oslanjati na svoje iskustvo i kontakte kako bi dolazio do osoba na koje može utjecati i na koje će vršiti pritisak da implementiraju odluke i mjere koje on smatra ispravnima.

image

Zid na američko-meksičkoj granici

Frederic J. Brown/Afp

Homan nije nepoznat u američkoj politici. Tijekom prvog Trumpova mandata odigrao je ključnu ulogu u osmišljavanju i provođenju Trumpove vrlo kontroverzne politike razdvajanja obitelji, prema kojoj su djeca koja su prešla južnu granicu i ušla u Sjedinjene Države bez zakonskog dopuštenja bila odvojena od svojih roditelja koji su zatim bili kazneno gonjeni.

Politika se nazivala "nulta tolerancija", počela je 2017. i pojačala se početkom 2018. prije nego što je administracija od nje odustala nakon što ju je velik broj Amerikanaca osudio kao surovu. Najmanje 5000 obitelji je razdvojeno tijekom ove inicijative, a mnoge su ostale trajno razdvojene. Homan je odbacio odgovornost za posljedice, tvrdeći da su za razdvajanje krivi sami roditelji, ali i demokratski zakonodavci, iako su odluku donijeli i proveli dužnosnici Trumpove administracije.

Kao direktor ICE-a, Homan je značajno povećao broj uhićenja imigranata, posebno u tzv. gradovima utočištima, zalagao se za produljenje pritvora trudnim ženama, ciljao aktiviste za imigrantska prava i koristio metode poput pozivanja pojedinaca na "rutinske razgovore" u urede ICE-a gdje su bili uhićivani, a ne informirani, kao što su očekivali.

image

Zid na američko-meksičkoj granici

Frederic J. Brown/Afp

Otkako je napustio ICE, Homan se kao suradnik pridružio kanalu Fox News na kojem je nastavio plasirati antiimigrantske poruke. Na Foxu je udvostručio svoju retoriku i zalagao se za potpuno zatvaranje američko-meksičke granice.

Trump je već jednom imenovao Homana "pograničnim carom" 2019. godine, no Homan je ubrzo odbio tu poziciju jer je smatrao da neće imati dovoljno ovlasti za učinkovito rješavanje pitanja granice i imigracije. Nije jasno je li mu Trump ovaj put dao veće ovlasti.

Novi Homanov zadatak uključuje planiranje najveće deportacije u povijesti SAD-a, pri čemu će koristiti resurse vojske i proširene centre za privremeni smještaj pritvorenih migranata. Trumpova administracija namjerava obnoviti kontroverznu politiku "Remain in Mexico", koja zahtijeva da migranti u potrazi za azilom čekaju ročište na kojem će imigracijski sud odlučiti o njihovu zahtjevu u Meksiku, kao i niz izvršnih naredbi koje će ograničiti pristup azilu. Trumpov tim planira izvršiti ove politike koristeći ovlasti koje ne zahtijevaju suglasnost Kongresa, što bi moglo ubrzati postupke deportacije i smanjiti mogućnosti pravne zaštite za imigrante.

image

Migranti na američkoj južnoj granici

John Lamparski/Nurphoto Via Afp

Troškovi masovne deportacije su golemi - procjenjuju se na 315 milijardi dolara, s dodatnim financijskim opterećenjem za gradnju infrastrukture koja bi podržala pritvaranje i deportaciju oko 20 milijuna ljudi. Stručnjaci upozoravaju da bi operacija takvog obujma zahtijevala masovna pritvaranja za koja SAD trenutačno nema kapacitete jer je u svim američkim zatvorima ukupno oko 1,9 milijuna zatvorenika.

Homan je, pak, odbacio kritike i insinuacije o stvaranju "koncentracijskih logora", ali je potvrdio da će za privremeno zadržavanje biti potrebni novi pritvorski objekti, dok bi vojska mogla imati važnu ulogu u transportu osoba koje čekaju deportaciju. Njegova retorika, uključujući izjave na Fox Newsu o "stvaranju straha u imigrantskoj zajednici", izazvala je brojne reakcije organizacija za ljudska prava, ali ostaje popularna među pristašama Trumpove oštre imigracijske politike. Homan je opravdavao sve veći broj uhićenja ljudi bez kaznenog dosjea navodeći kako bi se svi imigranti bez pravnog statusa trebali "osjećati nelagodno", što je dodatno polariziralo javno mnijenje. "Trebali biste se osvrtati preko ramena i trebali biste biti zabrinuti", rekao je Homan.

Trumpova strategija koncentriranja moći u rukama lojalnih pojedinaca, kao što je Homan, upućuje na to da će pokušati izbjeći potencijalne blokade Kongresa. Naime, iako su republikanci preuzeli kontrolu nad Senatom, i dalje postoji mogućnost blokiranja Trumpovih nominacija, posebno oko imenovanja koja su kontroverzna ili nailaze na otpor određenih senatora zbog političkih ili ideoloških razloga. Trump je već najavio da kandidati s političkim ambicijama neće biti dio njegova tima u drugom mandatu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 11:10