Mnogi će reći da je Hitlerova odluka da napadne Sovjetski Savez u lipnju 1941. godine bila njegova najveća greška, koja ga je gurnula u brutalni rat iscrpljivanja u kojem je na kraju trijumfirala Staljinova Crvena Armija.
U prvom nastavku specijala podcasta Prva linija o operaciji Barbarossa bavimo se razlozima i kontekstu koji su uvjerili nacističkog diktatora da napadne SSSR, analiziramo i pripreme Wehrmachta za napad, kao i (nedovoljne) pripreme Sovjeta za rat. Također se osvrćemo i na odnos snaga dvije vojske, dvije sile zapravo, netom pred sam početak operacije. Sve ovo objašnjava naš stručni sugovornik Matija Blaće s YouTube kanala Codex Militaria.
U drugom nastavku okrećemo se samom početku operacije, 22. lipnja 1941., i ogromnom šoku koji su sovjetske snage doživjele u prvih nekoliko tjedana operacije kada se činilo da su njemačke snage praktički nezaustavljive. Sve tri grupe njemačkih armija (Sjever, Centar i Jug) brzo su napredovale, a SSSR je u samo nekoliko tjedana ostao bez više od milijun ljudi, što ubijenih, što ranjenih, a što zarobljenih. Ogromne gubitke imali su i u vojnoj tehnici, a naročito je u prvih nekoliko dana stradala sovjetska avijacija.
No, iako su se neki u Njemačkoj, uključujući nakratko i samog Hitlera, poveselili da će se Sovjetski Savez raspasti, to se ipak dogodilo. Već od sredine srpnja Crvena armija se bolje organizira, pokreću se i veći protunapadi (iako neuspješni), a čak i ogromne bitke koje Nijemci dobivaju (za Smolensk, Kijev itd.) zapravo pokazuju da stvari neće ići tako jednostavno kao što se to u Berlinu zamislilo.
------------------------------------------------
Video snimke oba nastavka podcasta pogledajte ispod
------------------------------------------------
Prethodne epizode podcasta Prva linija možete pogledati OVDJE.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....