5. KOMUNISTIČKI VLADAR

Ovo je budući predsjednik Komunističke partije Kine: Svom novom šefu Partija je devet puta odbila članstvo

 AFP

Njegova žena je popularna pjevačica, kći studira na Harvardu, a on govori engleski jezik i proputovao je svijet. No, budući predsjednik Komunističke partije Kine, koji će iduće godine postati predsjednik Kine, nije uvijek živio u glamuru. Kao sin komunističkog lidera koji je u vrijeme kineske kulturne revolucije pao u nemilost, Xi Jinping (59) je iskusio torturu represivnog sustava i zna što je život na dnu jer je i sam bio prisiljen živjeti u rupi punoj stjenica, bez struje, napola gladan i pokrpanih hlača.

U zatvoru zbog oca

Zapadni mediji mu to životno iskustvo uzimaju kao prednost: u novoj Kini koja se ubrzano razvija, gdje uz milijun dolarskih milijunaša u zemlji od milijardu i tristo milijuna stanovnika pripadnici srednjeg i nižeg sloja postaju još siromašniji, novi lider Xi Jinping zna kako se osjećaju oni najslabiji.

Kroz biografiju novoga kineskog vođe vidi se povijest današnje Kine. Još kao dijete iskusio je život s privilegijima jer je njegov otac Xi Zhongxun krajem pedesetih i početkom šezdesetih bio zamjenik premijera. Djetinjstvo je proveo kao dijete crvene buržoazije, gradom ga je vozio osobni vozač. Njegov otac bio je jedan od osnivača kineske Komunističke partije, sudionik Dugog marša s Mao Ce-tungom. Pridružio se kineskim komunistima kad mu je bilo 15 godina i prije revolucije bio je zatvaran. Međutim, Xijev otac našao se na udaru tijekom kineske kulturne revolucije kad su stradali milijuni ljudi. Kad mu je otac zatvoren, Xi je imao devet godina. I sam je bio zatvaran, kako je rekao, tri ili četiri puta kad su ga maltretirali kako bi denuncirao vlastitog oca. “Iskusio sam više gorčine nego većina ljudi”, rekao je jednom.

Do 15. godine Xi je živio u radnom logoru u jednom selu uz Žutu rijeku, u užasnim uvjetima, no otac mu je poslije rehabilitiran, a on je završio studij kemije i našao prvi posao u državnim strukturama. Radio je za Genga Biaoa koji je bio na čelu kineske vojne komisije. Otac mu je nakon izlaska iz zatvora i rehabilitacije postao guverner provincije Guangdong. Xi Jinping je ušao u partiju neovisno o ocu i njegovoj rehabilitaciji: zbog oca mu je devet puta odbijen zahtjev za članstvo u KP do 1974. kad je konačno uspio ući u partiju i ubaciti se na prestižno sveučilište Tsinghua.

Uspon i osveta

Xijev “hod kroz institucije” trajao je desetljećima. Prije nego što je postao partijski šef u milijunskom Šangaju gradio je karijeru u provincijama Fujian i Zhejiang. To mu je bila odskočna daska za veliki povratak u Peking njegova djetinjstva, u koji se vratio kako bi nadmašio vlastitog oca, a na neki način i osvetio njegov pad. U vrh kineske politike ušao je 2002. kada je izabran u Centralni komitet KP Kine. Za potpredsjednika Komunističke partije imenovan je u listopadu 2007. godine.

U zemlji u kojoj se ništa ne može obaviti bez plaćanja mita Xi je uspio ostati izuzet od otvorenih optužbi za korupciju. Navodno je 2008. naredio članovima svoje obitelji da se uzdrže od gomilanja bogatstva, no, koliko je poznate, veliki dio njegove bliže obitelji već je dotad stvorio pristojne zalihe.

Budući kineski predsjednik daleko je od predodžbe o dosadnim kineskim aparatčicima. Ima glamuroznu suprugu, folk pjevačicu Peng Liyuan, koja je donedavno bila puno popularnija od njega, i kćer Mingze koja od 2010. studira na Harvardu. Peng mu je druga supruga i u braku su od 1987. godine.

Utjecajni The Economist predstavlja ga kao čovjeka koji će morati mijenjati Kinu. On mora biti spreman raskinuti s prošlošću, piše list. Analitičari upozoravaju da postoje dvije Kine: jedna koju vidimo na televiziji, bogata i dinamična, i druga koja se vidi kroz prozor - još uvijek većinski siromašna i zaostala. Xi sada treba pokušati zacijeliti taj rascjep koji prijeti pucanjem stabilnosti goleme zemlje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. siječanj 2025 03:10