Izrael i Libanon jučer su došli na rub otvorenog rata nakon šokantne operacije u kojoj su drugi dan zaredom eksplodirale tisuće uređaja u vlasništvu pripadnika organizacije Hezbolah.
Tijekom noći na četvrtak izraelski zrakoplovi i topništvo izveli su napade na nekoliko meta na jugu Libanona uz granicu s Izraelom, a razmjena vatre nastavila se jučer ujutro. Libanonske snage raketirale su Izrael i slale dronove nakrcane eksplozivom u pogranično područje, u napadima ranivši najmanje osmero ljudi.
U Libanonu je zavladala panika i zabrinutost u pogledu sigurnosti tehnoloških uređaja koji su u optjecaju u zemlji. Naime, u utorak su eksplodirali pejdžeri, u srijedu mnogo opasniji voki-tokiji, ali i, prema nekim izvještajima, solarni paneli. Na šokantnim snimkama vide se puno jače eksplozije nego u utorak. Detonacije uređaja dogodile su se na sprovodima prethodno ubijenih, u automobilima, domovima i trgovinama članova Hezbolaha. Poginulo je 25 ljudi, a više od 600 ih je ranjeno. Dan prije ubijeno je 11 ljudi, a gotovo 2800 ih je ozlijeđeno. Napad je posebno značajan jer je velik dio žrtava oba napada osakaćen i ranjen. Stradalo je i najmanje jedno dijete.
Izraelska obavještajna služba Mossad i prije je izvodila slične akcije sabotaže i likvidacije, koje graniče s filmskim scenarijima. Ova je bila najopsežnija, ali i vrlo opasna jer se riskiraju eskalacija i početak velikog regionalnog rata. Riječ je o velikom poniženju za Hezbolah, ali je ta organizacija trenutačno u rasulu i dobrim dijelom onesposobljena.
"Vrijeme je za jednostranu obustavu vatre. Ovo je katastrofa", poručio je jedan parlamentarni zastupnik dok su vodeći političari rekli da "Libanon ne želi rat". Za šefa Hezbolaha, Hassana Nasrallaha, detonacije su bile težak udarac. Naime, navodno je upravo on tražio da se mobiteli zamijene pejdžerima kao zaštita od infiltracije izraelskih špijuna. On se u četvrtak obratio i poručio da su napadi bili velik udarac, ali da Hezbollah nisu bacili na koljena te da se radi o ratnom zločinu ili barem objavi rata. Izraelskom premiojeru Benjaminu Netanyahuu je poručio je da operacije Hezbollaha u južnom Libanonu neće prestati dok se rat u Gazi ne završi.
Iran, veliki saveznik i sponzor Hezbolaha, zaprijetio je da "zadržava pravo poduzimanja nužnih mjera" jer je u napadima stradao i njihov diplomat koji je ostao bez oka. Službeni Teheran pisao je Ujedinjenim narodima i optužio Izrael za "zločin protiv čovječnosti". "Eksplozije komunikacijskih uređaja očito su kršenje međunarodnog prava. SAD snosi odgovornost zbog "čvrstog savezništva" s Izraelom", izjavio je iranski veleposlanik Amir Saeid Iravani.
Objavljeno je i da je pejdžere Hezbolahu prodao Mossad, izraelska obavještajne služba koja je stajala iza lažne tvrtke u Mađarskoj koja je Libanoncima prodala uređaje. Zanimljivo je da vodstvo Hezbolaha u utorak nije upozorilo članove da se riješe tehnologije, nego je Izrael došao u poziciju da izvede još jedan ponižavajući val napada putem kompromitiranih voki-tokija.
"Počinje nova faza rata", objavilo je u međuvremenu izraelsko vodstvo, a izraelski mediji prenijeli su izvještaje stranih medija o tome da je akcija izvedena jer se vjerovalo da će Libanonci svaki čas otkriti podmetaljku.
Izrael i Libanon na ratnoj su nozi desetljećima, ali razmjena vatre na njihovoj granici pojačala se nakon Hamasova napada na Izrael početkom listopada prošle godine. Kao šijitski pokret, Hezbolah je blizak s iranskim vodstvom koje pomaže Hamasu koji upravlja Gazom. Zbog pojačane razmjene vatre na sjeveru zemlje deseci tisuća Izraelaca morali su se evakuirati iz pograničnog područja. Deseci vojnika i civila stradali su na sjevernoj izraelskoj granici od početka rata u Gazi, a poginulo je i nekoliko stotina ljudi s libanonske strane. I deseci tisuća libanonskih stanovnika morali su napustiti svoje domove.
U ponedjeljak je premijer Benjamin Netanyahu najavio da će Izrael osigurati svoju sjevernu granicu i da mu je cilj povratak stanovništva na to područje. Netanyahu je rekao da će to biti moguće samo vojnim sredstvima.
Zapadne zemlje pozvale su Izrael da smiri situaciju, upozorivši na opasnosti ako dođe do eskalacije. Libanonski veleposlanik Rami Mortada izjavio je za Sky News da je Bliski istok najbliže regionalnom ratu u posljednjih 50 godina te da je to rat "koji neće nikoga poštedjeti". Rekao je da su izraelski ratni zločini doveli regiju na rub sveopćeg rata. "Benjamin Netanyahu držao je cijelu regiju kao taoca kako bi izbjegao vlastitu političku sudbinu. Izraelski premijer želi svoju zemlju staviti u stalno ratno stanje kako bi otklonio rizik od pada svoje koalicije i suočavanja s optužbama za korupciju", rekao je Mortada. Dodao je da je Netanyahuova vlada namjerno potkopala pregovore o prekidu vatre u Gazi širenjem rata napadima na Libanon.
Da bi situacija uskoro mogla prerasti u rat, upozorio je i saudijski veleposlanik u Velikoj Britaniji Khalid bin Bandar.
Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan izjavio je da je "zabrinjavajuće" što se sukobi na Bliskom istoku očigledno pojačavaju. "Eskalacija u regiji je zabrinjavajuća. Vidimo kako Izrael korak po korak pojačava svoje napade prema Libanonu", poručio je Fidan, prema navodima agencije AFP.
Istodobno, Izrael je iznio glavne točke svog prijedloga za okončanje rata u Gazi. Izraelska vlada, na čelu s Netanyahuom, predlaže puštanje svih preostalih izraelskih talaca odjednom, a u zamjenu će dopustiti da Yahya Sinwar, šef Hamasa, i njegovi suradnici sigurno napuste Gazu. Izraelci su spremni pustiti sve palestinske zatvorenike u Izraelu, a predlažu i demilitarizaciju pojasa Gaze te novi sustav upravljanja, iako nisu navedeni detalji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....