RUSKI PLAN

Ovo su tri moguće rute za invaziju na Ukrajinu: Sve ovisi o tome što Putin zapravo želi

Analitičari se također slažu da bi ruska navala mogla kombinirati rute te da bi usto mogli pribjeći i kibernetičkim napadima

Invazija na Ukrajinu

 Profimedia, Jutarnji List

Iako je Rusija objavila da zasad neće slati vojsku u Ukrajinu, u slučaju da se ta odluka promijeni, Moskva na raspolaganju ima nekoliko opcija za invaziju.

Vojni analitičari za BBC izdvojili su tri rute kojima bi trupe mogle krenuti.

Bjeloruska ruta

U slučaju da je cilj Rusije potpuna promjena režima u Ukrajini, napad sa sjevera vrlo je vjerojatan. Tvrdi to Michael Kofman iz istraživačke organizacije CNA, sa sjedištem u SAD-u. Rusija u Bjelorusiji ima 30.000 vojnika. Oni su tamo zbog produljenih vojnih vježbi, a opremljeni su kratkodometnim raketama Iskander i s više raketnih sustava S-400. Također su tu i borbeni avioni Su-25 i Su-35.

image

Udar iz Bjelorusije

Britanski premijer Boris Johnson izjavio je u nedjelju da obavještajni podaci upućuju na to da bi napad mogao uslijediti iz Bjelorusije. Prema Johnsonu, vojska bi krenula sa sjevera i okružila Kijev. Analitičar Kofman kaže da je na istoku cijela 41. Armija čeka zapovijed o pokretu. Osim toga, navala na Kijev iz Bjelorusije značila bi izbjegavanje zone oko Černobila. Što se tiče navale s ruske strane, ona bi mogla krenuti iz Novje Jurkoviči i Troebortnoe, kaže Seth Jones iz Centra za strateške i međunarodne studije.

Krimska ruta

Ben Barry iz Međunarodnog instituta za strateške studije smatra da je navala iz Krima "gotovo sigurna", odluči li se Rusija za napad. Kopneni rat uključivao bi "moćne oklopne kolone s koncentriranim topništvom kao podrškom u pokušaju da se brzo napreduje u srce Ukrajine", smatra Barry. Ruska navala na Kijev iz smjera Krima mogla bi odsjeći brojne ukrajinske vojnike istočno od rijeke Dnjepar, kaže on.

image

Udar s Krima

Ukrajinska vojska našla bi se u okruženju s ruskim snagama na zapadu, istoku i sjeveru te na Krimu. Ruske bi snage mogle pokušati zauzeti Kerson i Odesu na svojoj zapadnoj strani i Mariupolj i Melitopolj na istoku, stvarajući tako most između Krima i područja koje kontroliraju separatisti. U navalu bi mogle biti uključene i pomorske snage na Crnom moru.

Udar s istoka

Separatisti su uz pomoć Rusije zauzeli velika područja Lugansk i Donjeck 2014. godine. Vjeruje se da je tamo 15.000 separatista, koji bi mogli pomoći ruskoj navali. Ukrajina tvrdi da ih je još više. Rusija ima oko 10.000 vojnika stalno raspoređenih u regiji Rostov. Nedavno su im stigla i pojačanja. Ako bi Rusija napala s istoka, moguće je da bi vojska napredovala prema Krimu i stvorila most duž ukrajinske jugoistočne obale. Mogli bi krenuti i na Harkov iz Belogoroda pa dalje na Kremenčuk. Rusija bi taj napad s istoka mogla opravdati potrebom zaštite ruskih govornika u regijama koje drže separatisti. Prema analitičari Barryju, čak i ograničena operacija uključivala bi bombardiranje protuzračne obrane i druge ključne infrastrukture u zemlji.

image

Udar s istoka

Analitičari se također slažu da bi ruska navala mogla kombinirati rute te da bi usto mogli pribjeći i kibernetičkim napadima, dezinformacijskom ratu i udarima raketa. Najograničenija ruska akcija bio bi udar i paraliza Ukrajine putem kibernetičkih napada, slažu se analitičari.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 14:03