Sadašnja "pandemija nije Božja kazna, to je zbilja koja vapi i buni se", poučava braću u biskupstvu, vjernike i inovjernike poglavar Katoličke crkve papa Frane u enciklici o bratstvu i socijalnom prijateljstvu, naslovljenoj "Fratelli tutti" (Sva braćo). Enciklika je objavljena u nedjelju u podne u Vatikanu, a papa ju je potpisao 20 sati ranije na samom grobu sv. Frane u Assisiju.
Enciklika je opsežan dokument od sto i pedesetak strojopisnih kartica, adresiran katolicima, namijenjen i ostalim kršćanima (radi kojih je zaključen ekumenskom molitvom), ali s pogledom i na muslimane, čiji je veliki imam Ahmad Al-Tayyeb spomenut pet puta jer se papa poziva na Dokument o ljudskom bratstvu koji su on i veliki imam zajedno potpisali lani u veljači. Papa nas poziva da "sanjamo kao jedno jedinstveno čovječanstvo", da "bratstvo potvrđujemo činima, a ne samo riječima".
Poručuje da se "nitko ne spašava sam". Sabiti 150 kartica u 150 riječi neizbježno je reduktivno, ali evo glavnih naglasaka. Naravno pravo na privatno vlasništvo podređeno je univerzalnoj namjeni dobara. Treba izbjeći nepotrebne migracije, stvarajući uvjete za dostojan rad ljudi u njihovim domovinama, ali treba poštovati i ljudsko pravo na potragu za boljim životom. Najbolja politika tvori jedan od dragocjenih oblika ljubavi jer se stavlja u službu općeg dobra.
Ona poznaje važnost puka pa se suprotstavlja populizmu koji puk ignorira. Najbolja pomoć nije u novcu, nego u uvjetima za dostojan život na temelju rada. Ujedinjeni narodi treba da tvore obitelj narodâ radeći za zajedničko dobro. Smrtna kazna je nedopustiva. Za zdrav suživot trebaju "čudo uljudnosti", mir i opraštanje.
Rat je trajna prijetnja, negacija svih prava, bankrot politike i čovječanstva, sramotna predaja pred snagama zla. Danas se više ne može misliti, kao nekada, da je moguć pravedan rat. Novcem koji se ulaže u naoružanje treba stvoriti Svjetski fond za iskorjenjivanje gladi, piše papa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....