HRVATSKI PREMIJER

Plenković u Strasbourgu o BiH, ‘demontaži institucija‘, Milanoviću: ‘Otkud teza da bih ja bio kriv za pad broja Hrvata?‘

Plenković je rekao da bi bilo "jako važno da na najvišoj razini raspravimo stanje u Bosni i Hercegovini"

Hrvatski premijer Andrej Plenković

 Antonio Balic/Cropix

Premijer Andrej Plenković, koji je u ponedjeljak bio na komemoraciji u čast pokojnom predsjedniku Europskog parlamenta Davidu Sassoliju u Strasbourgu, ondje je s europskim političarima razgovarao i o stanju u Bosni i Hercegovini te ulasku Hrvatske u šengenski prostor i eurozonu.

Plenković je u ponedjeljak doputovao u Strasbourg kako bi odao počast predsjedniku EP-a Davidu Sassoliju i u toj prigodi ponovno ga je nazvao "prijateljem Hrvatske" i europskim političarom koji je "podržavao ulazak Hrvatske u šengenski prostor i europodručje".

Prije ceremonije u čast Sassoliju, Plenković se susreo s njegovom potencijalnom budućom nasljednicom, vršiteljicom dužnosti predsjednice EP-a, Maltežankom Robertom Matsolom iz redova pučana.

"Vjerujem da će (...) postati nova predsjednica i naslijediti Sassolija u ove predstojeće dvije i pol godine mandata ovog saziva EP-a", rekao je.

Na marginama posjeta Strasbourgu hrvatski premijer razgovarao je s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom.

Plenković mu je rekao da bi bilo "jako važno da na najvišoj razini raspravimo stanje u Bosni i Hercegovini".

"Da podržimo njen suverenitet, integritet, kvalitetno funkcioniranje, ali isto tako da njezino funkcioniranje bude bolje, da se svi konstitutivni narodi bolje osjećaju jer imaju pravedniji izborni sustav", dodao je Plenković.

Plenković i njegov grčki kolega Kiriakos Micotakis održali su dijalog s Klubom zastupnika EPP-a, a dominantne teme bile su Schengen, eurozona te BiH.

"U svim tim razgovorima, objasnio sam kolegama očekivanu dinamiku donošenja odluka i u pogledu pristupanja Hrvatske Schengenu i europodručju, trenutne situacije na jugoistoku Europe - posebno Bosne i Hercegovine", rekao je premijer novinarima.

"Ulazimo u završnu fazu razgovora koji bi trebali rezultirati i konsenzusom o izmjenama izbornog zakona kako bi idući izbori bili održani na način da i Hrvati kao ravnopravan, konstitutivan narod biraju svoje legitimne predstavnike u najviše institucije BiH", dodao je Plenković.

Plenković nije želio precizirati 'demontere institucija u Hrvatskoj'

Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u ponedjeljak kako svi koji prate političku situaciju u Hrvatskoj vide tko je konstruktivan, a tko destruktivan.

Na pitanje hrvatskih novinara u Strasbourgu na koga je mislio kada je u razgovoru za Hrvatski radio spominjao 'demontere' hrvatskih institucija, Plenković nije želio precizirati na koga se to odnosi. "Svi koji prate političku situaciju u Hrvatskoj vide tko je konstruktivan, a tko destruktivan", rekao je premijer Plenković dodavši da će to prepustiti kreativnosti svih da prepoznaju.

Plenković kaže kako je to super teza "čim izaziva takav šušur i zanimljivo je da se taj dio prenosi, propituje i analizira, a dio u istom intervjuu gdje je komentirano sve što je politički bitno oko popisa stanovništva i ostalih tema se ne prenosi".

Novinare je zanimalo i što misli o izjavi hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića da on nije kriv za pad broja stanovnika u Hrvatskoj.

"Pročitao sam taj naslov, ne vidim tko je uopće postavio tezu da bih ja bio kriv. Odakle ta teza?" upitao je premijer.

Predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković sudjelovao je večeras u Strasbourgu na odavanja počasti predsjedniku Europskog parlamenta Davidu Sassoliju koji je umro prošlog tjedna. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 09:07