Počela je utrka s vremenom kako do 31. kolovoza iz Afganistana evakuirati sve koji žele otići. Prije svega, strankinje i strance, a zatim Afganistanke i Afganistance koji su radili za zapadne snage ili su sudjelovali u kreiranju otvorenog, civilnog društva pa se boje za život ako ostanu na milost i nemilost talibana. Dobra je vijest da je u 24 sata s nedjelje na ponedjeljak evakuirano 10.400 ljudi, piše The New York Times. Rezultat je to uključivanja zrakoplova američkih komercijalnih kompanija u proces. Ukupno je, s ponedjeljkom, SAD evakuirao oko 30.000 osoba.
Iste novine navode da se pojavljuju problemi u definiranju prioriteta pa je neimenovani dužnosnik State Departmenta rekao da su sada na prvom mjestu osobe s američkom putovnicom i zelenom kartom. Prevoditelji i lokalno osoblje u drugom su planu. Reuters prenosi izjavu diplomata članice NATO-a koji navodi da zapadne zemlje rade "ratnim tempom" na evakuaciji kako bi bila dovršena da posljednjeg dana u mjesecu. Jer, taj je datum dogovoren s talibanima koji su se dosad, koliko se može vidjeti, pridržavali dogovora i nisu se uplitali u evakuaciju. Ali, kako su najavili, neće prihvatiti produljenje roka jer bi to bio "nastavak okupacije".
Reuters prenosi talibanske izvore prema kojima međunarodne snage nisu niti zatražile produljenje roka. Britanska novinska agencija prenosi riječi NATO-ova diplomata koji je rekao da su se tisuće Afganistanki i Afganistanaca vratili kućama nakon što su dobili provjerene informacije da je situacija mirna. No, diplomat upozorava na oskudne obavještajne podatke i iz područja udaljenih od glavnog grada.
Australija je evakuirala više od 50 Afganistanki, članica paraolimpijskog tima, te njihovu pratnju nakon što im je osigurala vize. Michelle Bachelet, visoka povjerenica UN-a za ljudska prava, jučer je objavila kako je dobila vjerodostojne podatke o brutalnom nasilju koje su počinili talibani. Riječ je o egzekucijama civila i restrikcijama prava žena. I pozvala na globalnu reakciju.
Britanski ministar obrane Ben Wallace rekao je da zapadne vlade vjerojatno neće uspjeti produljiti rok za evakuaciju iz Afganistana. Wallace je za Sky News istaknuo kako sumnja da će biti produljenja roka "ne samo zbog izjava talibana, nego i javnih obraćanja predsjednika Bidena". No, dodao je kako "ipak vrijedi pokušati to učiniti", što će Britanci i napraviti.
Britanski ministar obrane upozorio je da bi u slučaju ostanka zapadnih snaga nakon isteka roka talibani mogli napasti aerodrom ili spriječiti ljude da do njega stignu. "Ako zračna luka bude napadnuta, praktično je zatvorena, s topničkom vatrom po pisti i takvim stvarima. Tada nam ostaje veliki humanitarni problem", rekao je Wallace. Britanci su u posljednja dva tjedna iz Afganistana evakuirali oko 8600 ljudi, njih dvije tisuće u posljednja 24 sata, objavio je ministar. No, s obzirom na ograničeno vrijeme, upozorio je kako "neće uspjeti evakuirati sve".
Zbog mogućeg pogoršanja situacije Irska u Afganistan šalje skupinu diplomata kojima će zaštitu pružati pripadnici posebnih postrojbi, vojni rendžeri. Ova bi vojno-diplomatska ekspedicija trebala jamčiti izvlačenje ostalih irskih državljana. Dublin je prošli tjedan objavio da je u Afganistanu ostalo 36 državljana. Ministar vanjskih poslova Simon Coveney rekao je da će raditi s partnerima na njihovoj evakuaciji.
"Dok god to situacija na terenu bude dopuštala, želimo ostaviti zračne mostove otvorene i evakuirati ljude s kabulskog aerodroma", izjavio je glasnogovornik njemačke vlade. "No, već razmišljamo o načinima nakon dogovorenog roka i pronalazimo rješenja za to razdoblje", istaknuo je te dodao da Njemačka razgovara s talibanima o omogućavanju evakuacije što većeg broja ljudi. Njemačka je preko kabulskog aerodroma dosad evakuirala gotovo 3000 ljudi iz 43 države, rekao je novinarima u Berlinu general Eberhard Zorn. Među evakuiranima su 143 Nijemca, oko 1800 Afganistanaca te oko 350 državljana drugih članica Europske unije, naveo je Zorn.
Na virtualnom summitu skupine zemalja G7, koji je jučer organizirao britanski premijer Boris Johnson, glavna je tema bila pitanje jamstva da će iz Afganistana biti izvučeni svi koji to žele. Njemačka je vršila pritisak da se zadani rok produlji, uz francusku i britansku podršku, pa je američki predsjednik bio suočen s gotovo jedinstvenim stavom članica da se učini sve potrebno, pa i produlji rok, kako bi se uredno dovršila evakuacija. Druga je tema bila pitanje mogućeg priznanja talibanskog režima, a europski su diplomatski izvori najavljivali da će se djelovati koordinirano u slučaju ako se odluči priznati legitimitet nove vlade. Ona tek treba biti formirana, a talibani su najavili da neće poduzimati važnije korake prije odlaska stranaca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....