ZAGREB - Odluka da se poljskog predsjednika Lecha Kaczynskog i njegovu suprugu Mariju, poginule u subotnjoj nesreći u Smolensku, pokopa u dvorcu Wawel u Krakovu, posljednjem počivalištu poljskih kraljeva i velikana nacionalne povijesti, izazvala je oštre podjele u tamošnjoj javnosti.
Poštovati odluku Crkve
Tu je odluku objavio krakovski nadbiskup kardinal Stanislaw Dziwisz, a prema njegovim riječima, donesena je nakon što je takvu želju izrazila obitelj poginulog predsjednika, dok je sama ideja potekla od udruge koja okuplja obitelji katinskih žrtava. Odluku je objavio kardinal jer je on kao nadbiskup Krakova nadležan za Wawelsku katedralu, mjesto pokopa poljskih velikana. Međutim, današnji uvodnik liberalnog dnevnog lista Gazeta Wyborca opisao je tu odluku kao “ishitrenu”, sinoć je u Krakovu nekoliko stotina ljudi prosvjedovalo protiv nje s natpisima “Vrijedi li doista kraljeva?” i “Ne za Wawel”, a apel protiv te odluke napisao je i poznati redatelj Andrzej Wajda. S druge strane, Lech Walesa je izjavio da je to odluka Katoličke crkve i da je “kao grešan, ali vjeran sin Crkve, mora poštovati”.
Pogreb u nedjelju
Prema posljednjim, još nepotvrđenim informacijama iz Gazete Wyborcze, kardinal Dziwisz promijenio je odluku da Kaczynski budu pokopani u kripti Jozefa Pilsudskog, te je odlučio da na Wawelu bude otvorena nova, predsjednička kripta, u kojoj će biti pokopan i Ryszard Kaczorowski, posljednji predsjednik poljske vlade u izbjeglištvu, također poginuo u Smolensku.
Jučer je objavljeno i da će pogreb predsjedničkog para biti održan u nedjelju, a do sada je svoj dolazak potvrdio cijeli niz svjetskih državnika i uglednika: američki predsjednik Barack Obama, ruski predsjednik Dmitrij Medvedev, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, njemačka kancelarka Angela Merkel i predsjednik Horst Köhler te mnogi drugi. Pretpostavlja se da će hrvatsko izaslanstvo predvoditi predsjednik Ivo Josipović, a u njemu bi mogao biti i bivši predsjednik Stjepan Mesić, koji se više puta susreo s poginulim poljskim predsjednikom.
Tisuće odale počast
U međuvremenu, tisuće Poljaka i odavale su počast pred lijesovima poginulog predsjedničkog para koji su izloženi u Predsjedničkoj palači u Varšavi. Iz krugova bliskih premijeru Donaldu Tusku danas se čulo da bi datum prijevremenih predsjedničkih izbora mogao biti 20. lipnja.
Kraljevski dvori: U Wawelu će čekati Walesu
WAWEL - Wawel (Wzgórze wawelskie) kraški je brijeg na lijevoj obali Visle u Krakówu, gdje su izgrađeni i Kraljevski dvor i Arhikatedralna bazilika svetih Stanislawa i Waclawa u kojoj su krunjeni poljski kraljevi. Kroz veći dio srednjevjekovlja i renesanse (1038-1533) odatle su Poljskom vladali Pjastovići, dvoje Anžuvinaca, pa Jagiellonci, u čije je doba Wawel bio središte poljsko-litavske unije, a povremeno i Češke i Ugarske (s Hrvatskom).
Za Poljake Wawel ima značenje i Akropole i Panteona, utoliko što su nakon krunjenja u Stolnici (od Wladyslawa I Hermana 1320 do Augusta III 1734) i kraljevanja u Dvoru (ili kasnije u Warszawi) vladari pokapani u kripti Stolnice. U razdoblju od komadanja Poljske (1772-1796) do ponovnog uspostavljanja Rzeczi Poszpolite (1918) Wawel je bio Poljska svedena na simbol izgubljene države. Austrija se nije žacala ondje ustrojiti vojarne, pa i vojne bolnice (sve dok ih nije maknuo Frane Josip).
Ulila je time dodatnu žuč u pehar nacionalnog poniženja, kojemu su se opirali samo grobovi.
Pored sedam kraljevskih kripti (gdje su ukopani kraljevi od Zygmunta Staroga do Augusta II Jakoga) tu je i kripta narodnih umjetnika (gdje su Mickiewicz i Slowacki), te kripta sv. Leonarda (u kojoj su, među inima, Jan III Sobieski, Kosciuszko, ili Sikorski). Za predsjednike sadašnje Poljske Rzeczi Poszpolite otvara se nova kripta, gdje će Kaczyn’ski čekati svoje prethodnike Walesu i Kwas’niewskoga.
Inoslav Bešker
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....