Europska komisija je u srijedu predstavila plan “štedi plin za sigurnu zimu”, koji predviđa smanjenje potrošnje plina za 15 posto u razdoblju od 1. kolovoza ove godine do 31. ožujka 2023. zbog daljnjeg smanjenje dotoka plina iz Rusije.
Nimalo blagonaklono na plan Bruxellesa ne gledaju europska poslovna zajednica čiji predstavnici upozoravaju kako bi svaka odluka o obuzdavanju gospodarske aktivnosti da bi se smanjila uporaba ruskog plina u Europi imala katastrofalne učinke.
- Prisilno smanjenje proizvodnje imalo bi katastrofalne ekonomske učinke i nepovratan učinak na poslovanje, rekao je Markus Beyrer, glavni direktor lobističke skupine Business Europe.
- To treba razmatrati samo kao krajnju opciju, dodao je u kratkoj izjavi koju je prenijela agencija AFP.
Ušteda od 45 milijardi kubika plina
Podsjetimo, ocjenjujući da Rusija koristi plin kao političko oružje i pripremajući se za mogući potpuni prekid isporuke, koji se smatra vjerojatnom opcijom, Europska komisija je u srijedu predložila preventivno i koordinirano smanjenje potrošnje plina u članicama EU za 15 posto u razdoblju od početka kolovoza do kraja ožujka iduće godine.
Izračunali su, na temelju višegodišnjeg prosjeka potrošnje, da bi ta ušteda bila oko 45 milijardi kubika plina, kako je rekla predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.
Uredbu s tim prijedlogom države tek trebaju usvojiti, a ona također predviđa da bi Komisija mogla nametnuti obvezne redukcije za sve članice EU, ali samo u slučaju izvanredne situacije u opskrbi, što bi se, recimo, moglo dogoditi ako Gazprom još više smanji ili prekine isporuku, ako zima bude iznimno oštra, a zalihe u europskim skladištima preniske.
Kako su čelnici Komisije objasnili na konferenciji za novinare, prijedlog za 15-postotno smanjenje potrošnje podrazumijeva najprije uvođenje dobrovoljnih mjera štednje koje se odnose na sve potrošače, kućanstva, javni sektor, opskrbljivače energijom i industriju, kao i na zamjenu plina drugim gorivima gdje god je to moguće.
Stvar svakako nije tek u racionalnijem hlađenju ili grijanju prostorija. Fokus je dobrim dijelom na velikim potrošačima, dakle industriji, a predviđeni su i načelni kriteriji za određivanje sektora koji bi prioritetno trebali provoditi redukciju.
Glavni je cilj, kažu, osiguravanje opskrbe za kućanstva i važne korisnike kao što su bolnice, ali i one industrije koje su svojim proizvodima ili uslugama vitalne za funkcioniranje gospodarstva i europskih lanaca opskrbe. Tek ako dobrovoljne mjere štednje plina u EU ne bi bile dovoljne, Komisija predviđa uvođenje obveznog smanjivanja potrošnje.
Sve zajedno su opisali kao aktiviranje principa europske solidarnosti na vrijeme, prije nego što se dogodi izvanredna situacija, a trebalo bi utjecati na minimiziranje mogućih ekonomskih gubitaka za EU kao cjelinu.
Računa se da bi pravodobna i koordinirana štednja mogla svesti ekonomski utjecaj potpunog izostanka ruskog plina, bude li zima uobičajena, na 0,4 posto BDP-a, a bude li iznimno hladna, na 0,6 posto. Ako se ne poduzmu nužne mjere, a Rusija zavrne ventile i zima stisne, EU bi mogla osjetiti udar gubitka u prosjeku od 0,9 do 1,5 posto BDP-a.
Prognoza MMF-a za Njemačku
Upravo bi pad od 1,5 posto BDP-a u 2022. godini zabilježila Njemačka kada bi Moskva odlučila zavrnuti ventile i prestati opskrbljivati plinom najveće europsko gospodarstvo, objavio je Međunarodni monetarni fond (MMF).
A nakon ovogodišnjeg gubitka, procjenjuje MMF, u 2023. godini bi pad bio još značajniji - 2,7 posto BDP-a. Prema prognozi MMF-a, njemački BDP bi bio u crvenom i godinu kasnije, oko 0,4 posto.
Potencijalno zatvaranje "moglo bi uzrokovati znatno smanjenje njemačke gospodarske aktivnosti i povećanje inflacije", stoji u priopćenju MMF-a.
Opskrba iz Rusije trenutačno je na nuli jer je plinovod Sjeverni tok 1 u fazi održavanja, nakon što je Moskva isprva smanjila isporuke za 60 posto sredinom lipnja navodeći kao razlog odgođeni popravak plinske turbine.
Berlin je odbacio Gazpromovo objašnjenje o turbinama i vjeruje da Rusija smanjuje opskrbu kao odmazdu za zapadne sankcije Moskvi zbog njezine invazije na Ukrajinu.
Radovi na cjevovodu trebali bi završiti u četvrtak, a dužnosnici pomno prate hoće li se i na kojim razinama opskrba nastaviti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....