RADIO ILEGALNO

Pokrenuta istraga o kamenolomu zbog kojeg je sravnjena Donja Jablanica, mediji: ‘Ovo je vlasnik, pogledajte s kim se druži‘

Županijska premijerka rekla je kako aktualna vlada uopće nema podatke o tome da je spomenuti kamenolom radio

Donja Jablanica

 Antonio Balic/CROPIX

Vlasti u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ) otvorile su istragu o kamenolomu iz kojeg je bujica odnijela stijenje i sravnila naselje Donju Jablanicu, u kojem su dosad otkrivena tijela 15 žrtava.

Tužiteljstvo HNŽ-a imenovalo je tim tužitelja, a pripadnici MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije utvrđuju sve okolnosti pod kojima se dogodila tragedija u Donjoj Jablanici. Pritom su dodali kako je poseban naglasak na eventualnoj odgovornosti vezanoj uz rad kamenoloma koji se nalazi na nastradalom području. Naložena su vještačenja i pribavljanje poslovne dokumentacije.

Na izvanrednoj sjednici održanoj u Mostaru, resorno ministarstvo gospodarstva zaduženo je Vladi i Kriznom Stožeru dostaviti izvješće i cjelokupnu dokumentaciju o izdavanju koncesije za kamenolom. Županijska premijerka na konferenciji za novinare objasnila je kako aktualna vlada uopće nema podatke o tome da je taj kamenolom radio.

"Ova vlada nije izdala nikakvu koncesiju za taj kamenolom niti imamo evidentirane koncesijske naknade za kamenolom", rekla je predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač.

Mediji u BiH proteklih dana izvještavali su kako iza kamenoloma stoji sarajevska kompanija Sani d.o.o. Jablanica, čiji je vlasnik izvjesni Dženan Honđo. Pritom su objavljivali njegove fotografije u društvu s osuđivanim kriminalcima iz Sarajeva i pozivali na njegovo uhićenje. Mediji tvrde i da je iz satelitskih snimaka jasno da je kamenolom povremeno radio.

Vlasti u Hercegovačko-neretvanskoj županiji odbile su govoriti o kaznenoj odgovornosti za ovu nesreću. No, na fotografijama iz zraka jasno se vidi kako su bujične poplave aktivirale goleme količine stijenja iz kamenoloma koji se nalazi na brdu iznad naselja te je sravnjeno naselje Donja Jablanica. Dosad su ondje otkrivena tijela 15 poginulih, a za još najmanje petero i dalje se traga.

Uvjeti za rad spasilaca iznimno su teški zbog velikih nanosa stijenja i srušenih obiteljskih kuća. Najave Meteoalarma u BiH ne ohrabruju, budući da je za srijedu izdano narančasto upozorenje za jaču kišu na područjima koja su već pogođena poplavama i odronima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. listopad 2024 17:37