RADIKALNE ODLUKE

Pokret ‘4B‘ nezaustavljivo se širi svijetom

Rodna podjela podijelila je korejsko društvo, a sada dolazi i u SAD gdje se sve više mladih žena okreće pokretu 4B

Djevojke u izlasku (ilustracija)

 Ben Formby/alamy/alamy/profimedia/Ben Formby/alamy/alamy/profimedia

Mlade žene diljem Južne Koreje u sve većem broju ne žele imati posla s muškarcima, a na to je utjecaj imao i pokret 4B - radikalna feministička kampanja koja je nastala u Koreji kasnih 2010-ih. Četiri B označavaju bi-hon (bez braka), bi-yeonae (bez spojeva i izlazaka s muškarcima), bi-chulsan (bez rađanja djece) i bi-sex (bez seksa).

Kako prenosi Politico, pokret je nastao kao odgovor na sve veću rodnu nejednakost i nasilje nad ženama: Koreja ima jednu od najvećih rodnih razlika kada su u pitanju plaće, a također je velika stopa brutalnih ubojstava žena na postajama podzemne željeznice, krovovima i u njihovim domovima, a najčešći počinitelji su muškardci s kojima su izlazile, pokazuju izvješća tamošnjih lokalnih medija. Zbog toga aktivisti pokreta 4B tvrde da je jedini način na koji tamošnje žene mogu postati sigurne, i način na koji mogu uvjeriti tamošnje društvo da njihovu sigurnost također shvati ozbiljno, taj da potpuno odbace muškarce dok se nešto drastično ne promijeni.

image

Žene u Južnoj Koreji, ilustrativna fotografija

Ed Jones/Afp

A sada, nakon što je Donald Trump ponovno izabran za američkog predsjednika, pokret 4B postao je viralan i među američkim korisnicima društvenih mreža, posebno među ženama koje su bijesne na muškarce koji su pomogli Trumpu da se ponovno vrati na čelo države. Samo na TikToku najpopularniji videi prikupili su nekoliko milijuna pregleda, a i na društvenoj mreži X dijele se objave koje imaju preko 450 tisuća lajkova i 21 milijuna pregleda.

Prerano je za reći hoće li se pokret 4B zadržati u SAD-u, no čak i ako se to ne dogodi, trenutni val interesa koji je izazvao već nešto govori. Porast mizoginije je očit, slično onome što imamo prilike vidjeti u Koreji. Poruke pokreta 4B o tjelesnoj autonomiji i bijes koji je pokrenuo taj pokret mogli bi imati veliki utjecaj ne samo na američku politiku, već na američki način života općenito, baš kao i u Koreji.

image

Žene na ulici grada, ilustrativna fotografija

Artur Widak/Nurphoto Via Afp

"Gledajte na pokret kao na radnički štrajk", kaže Soha, korejska feministica koja se krije iza tog nadimka iz straha da će je uznemiravati zato što podržava feminizam. Ona tvrdi da se tu radi o odbijanju dodatnog truda koji žene moraju uložiti da bi se svidjele muškarcima, održavale kućanstvo i slijedile patrijarhalna načela, što je sve raširenije u konzervativnijem dijelu društva Južne Koreje. Mnoge od njih izbjegavaju oznaku 4B, u strahu od uznemiravanja, ali i dalje žive prema tim načelima. To smatraju svojevrsnim ‘činom preživljavanja‘, načinom da se žene zaštite od brzo rastućeg nasilja, izbjegnu gnjusne razgovore s muškarcima ženomrscima i odupru se antifeminističkoj vladi koja aktivno pokušava ukinuti ženska prava.

Baš kao što je spol postao politički pokazatelj u Koreji, on tako sada oblikuje i izbore u Sjedinjenim Državama, prenosi Politico. Demografija izlaznosti s predsjedničkih izbora u SAD-u još se sređuje, ali nekoliko stvari je kristalno jasno. Republikanska lista koristila je muški identitet i rodne pritužbe kao uspješno političko oruđe, ciljajući na glasove svoje "braće" i pripisujući neuspjeh Kamale Harris njezinom identitetu. Muškarci su pomogli Donaldu Trumpu da pobijedi na izborima. Mnoge mlade žene su izbezumljene. To je samo ubrzalo već rastući rodni jaz u američkoj politici, gdje sve veći broj mladih muškaraca odbacuje feminizam. Anketa NBC Newsa pokazala je da 57 posto žena podržava Harris, u usporedbi s 40 posto muškaraca - pri čemu žene naginju više ulijevo, dok muškarci naginju desnici.

image

Žena na laptopu, ilustrativna fotografija

Deseo/Photononstop Via Afp

Rodne podjele u Južnoj Koreji odigrale su i upečatljivu ulogu na tamošnjim posljednjim predsjedničkim izborima. Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol, tadašnji konzervativni kandidat, osigurao je pobjedu 2022. tako što se obraćao mladim muškarcima koji su se osjećali zapostavljenima posebno nakon #MeToo pokreta koji je 2018. uništio karijere nekim glumcima i političarima. Mladi muškarci pozdravili su Yoonove izjave da je "antifeminist", rekavši da "strukturalna diskriminacija na temelju spola" ne postoji, unatoč tome što se Južna Koreja redovito nalazi pri dnu indeksa o jednakosti spolova Svjetskog ekonomskog foruma.

Tamošnji mladi muškarci smatraju da je diskriminacija muškaraca ozbiljnija od diskriminacije žena, iako 50 posto žena u dobi od 19 do 29 godina kaže da je doživjelo spolnu diskriminaciju na poslu, u usporedbi s 30 posto njihovih muških vršnjaka. Od 2021. do 2023., broj žena koje su bile žrtve seksualnog napada porastao je za 15 posto. Mnoge Amerikanke strahuju da bi se isto moglo dogoditi i kod njih.

"Pridružila sam se pokretu 4B nakon što sam prekinula s dečkom republikancem", rekla je jedna mlada Amerikanka na TikToku. "Mnoge su žene jednostavno umorne od muškaraca i brige ‘što ako mi napravi ovo ili ono.‘ Nekad sam razmišljala o tome kako bih željela pronaći dobrog muškarca, koliko god to bilo teško. U ovom trenutku ne osjećam više tu potrebu", rekla je jedna mlada djevojka iz Južne Koreje.

image

Žene u Južnoj Koreji, ilustrativna fotografija

David Gannon/Afp

Pokret 4B sugerira da se brojne mlade žene osjećaju još ranjivije nakon reizbora Donalda Trumpa. "Pokret 4B u SAD-u potiče nas da razmislimo o tome koliko je društvo uzimalo zdravo za gotovo ili zanemarivalo prava i slobode koje žene s pravom zaslužuju", kaže Hyejin Jeon, doktorandica Sveučilišta Maryland iz Koreje koja trenutno analizira stanje u svojoj zemlji, prenosi Politico.

Ako pokret zaživi, ​​potencijalno bi mogao dovesti do nekih istih ishoda koje je javnost imala prilike vidjeti u Koreji, gdje žene preispituju hoće li otići na spojeve s muškarcima zbog određenih sumnji, nedostatka povjerenja i straha, gdje mladi ljudi sve manje stupaju u brakove i žene sve manje rađaju djecu, a i muškarci i žene tvrde da osjećaju duboku usamljenost.

Političari bi sve te podjele mogli iskoristiti za vlastite dobitke, jače se oslanjajući na politiku podjela na spolove, pa čak i otvorenu seksističku retoriku.

image

Žene na ulicama Južne Koreje, ilustrativna fotografija

Anthony Wallace/Afp

Minyoung Moon, profesorica na Sveučilištu Clemson koja je objavila izvještaj o reakcijama protiv feminizma u Južnoj Koreji, tvrdi da se čak i žene mogu okrenuti jedna protiv druge. Dodaje i da se na udane žene gleda kao na "one koje služe potrebama muškaraca."

A tu je i opasnost od povratne reakcije desničara. "Dugoročni učinak koji vidim je vrlo negativan, jer oni biraju radikalnu strategiju, dajući muškarcima i antifeministima razloga da ih mrze još više," kaže Moon. "A kad pogledam pokret 4B... na YouTubeu, već vidim ljude iz konzervativne stranke kako napadaju liberalne žene."

Pokret je za sada u porastu u obje zemlje jer žene kažu da im model života koji se od njih očekuje, a koji uključuje izlaske s muškarcima, brak, održavanje kućanstva i podizanje djece, sve više izgleda kao zamka koju su postavili muškarci koji ih ne vide kao jednake sebi. I one zato žele alternativu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 17:16