ZMIJE, SNAJPERI...

Pola Amerike ne može doći k sebi, pogledajte što se skriva ispod odijela novog ministra obrane: ‘Ne, nisam došao donijeti mir‘

Zbog kontroverznih je ukrašavanja svog tijela imao i dosta problema

Pete Hegseth

 Profimedia, Pete Hegseth/Instagram/

Čovjek kojeg je Donald Trump izabrao za svog ministra obrane, Pete Hegseth (44), prekriven je tetovažama, mnoge od kojih su prilično kontroverzne, piše Daily Mail.

Voditelj Fox News-a te odlikovani veteran iz Afganistana i Iraka, tek je nedavno počeo tijelo ukrašavati tetovažama jer mu je to u mlađoj dobi otac branio. Sada ih tako po rukama i na grudima ima više od deset, a zbog njih je često imao i problema.

Na primjer, 2021. su ga kao pripadnika Nacionalne garde Minnesote pozvali u Washington da čuva Joea Bidena tijekom inauguracije, no morao je odstupiti zbog svoje tetovaže Jeruzalemskog, odnosno križarskog križa na prsima.

‘Zbog te su me tetovaže prozvali ekstremistom‘, kazao je kasnije Hegseth. Fox Newsu se pridružio 2014., nakon neuspješnog pokušaja da uđe u Senat. S Trumpom se, kaže, sprijateljio nakon što je ovaj više puta gostovao kod njega u TV emisiji. Iako tetovaže voli još od srednje škole, prvu je napravio tek koje desetljeće kasnije.

‘Uvijek sam želio tetovažu. Prvo sam želio tetovažu košarkaškog obruča kroz koji prolazi lopta u plamenu, no srećom otac me odgovorio od toga. Košarka mi je bila jedina važna. Igrao sam košarku na fakultetu, a otac mi je bio košarkaški trener.‘

Prvu je tetovažu napravio tijekom jednog odmora s obitelji kad je njegova supruga odlučila napraviti malu tetovažu. I on je tada napravio svoju prvu tetovažu i kroz godine nastavio dodavati nove slike.

Jeruzalemski ili križarski križ na prsima

Ovo je jedna od najvećih Hegsethovih tetovaža. Sastoji se od velikog križa okruženih manjim križevima. Potječe iz 13. stoljeća kad je tijekom križarskih ratova korišten kao simbol Kraljevstva Jeruzalema. U 21. stoljeću je postao kontroverzan nakon što gase počelo povezivati s kršćanskim nacionalizmom.

‘Deus Vult‘ na bicepsu

Fraza ‘Deus Vult‘ znači ‘Bog želi‘ i potječe od Prvog križarskog rata kao bojni poklič kršćana. Posljednjih godina koriste ga krajnje desničarske grupe. I Hegsethova knjiga ‘American Crusade‘ (‘Američki križarski rat‘) završava upravo tom frazom.

Križ i mač na podlaktici

Ostala kršćanska ikonografija na Hegsethovom tijelu uključuje križ s mačem koji predstavlja stih iz Biblije Matej 10,34 koji kaže: ‘Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač.‘ To je Hegsethova prva tetovaža koju je napravio tijekom odmora s obitelji. Na nadlaktici također ima simbol Hi-Ro koji predstavlja kršćane.

‘Mi narod‘ i broj 1775 na podlaktici

Ostale Hegsethove tetovaže uglavnom su povezane s američkim domoljubljem i uključuju mnoge simbole i ikonografiju američkog pokreta za nezavisnost. Riječi ‘Mi narod‘ prve su riječi američkog Ustava.

Iznad toga je broj 1775 ispisan rimskim brojkama, a riječ je o godini početka američkog rata za nezavisnost. Hegsethov lakat je okružen s 13 zvijezda što je možda referenca na zvijezde na prvoj verziji američke zastave (tzv. zastavu Betsy Ross), koja je prethodila današnjoj zastavi.

Zmija s natpisom ‘Pridruži se ili umri‘ na podlaktici

Na ruci također ima ikoničnu zmiju ‘Pridruži se ili umri‘, koja je najraniji poznati slikovni prikaz kolonijalne unije u kolonijalnoj Americi.

Slika, koju je navodno nacrtao sam Benjamin Franklin 1754. godine, objavljena je u Pennsylvania Gazette i prikazuje zmiju isječenu na osam segmenata - umjesto na 13 kolonija - pri čemu jedan predstavlja Novu Englesku, Delaware je dio Pennsylvanije, a Georgija u potpunosti nedostaje. Slika postala simbol kolonijalne slobode tijekom američke revolucije.

Američka zastava i snajper na nadlaktici

Hegseth ima i prikaz moderne američke zastave ispod koje je snajper. Ova tetovaža bi mogla biti referenca na drugi amandman čiji je Hegseth veliki zagovornik, a koji dopušta nošenje oružja.

Oznaka pješačke pukovnije na nadlaktici

Jedna od njegovih najvećih tetovaža nalazi se odmah ispod ramena, a to je oznaka koju je koristila 187. pješačka pukovnija američke vojske čiji je Hegseth bio pripadnik.

Ovo je bila i pješačka postrojba tijekom Drugog svjetskog rata koja se kasnije borila u Korejskom ratu kao dio borbenog tima zračne pukovnije. Pukovnija se također borila u kasnijim ratovima kao što su Vijetnamski rat, Zaljevski rat i rat u Iraku.

Tijekom svog intervjua za Big Lead, Hegseth je otkrio da planira ispuniti cijelu ruku tetovažama, a nakon toga posve prestati s novim ukrašavanjem tijela.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. prosinac 2024 04:01