TEPSA (Trans European Policy Studies Association) objavila je novo izdanje svoje emisije EuropeChats. Njena tema bila je Europska solidarnost, a gost je bio Michael Kaeding, jedan od autora knjige ovogodišnjeg, trećeg izdanja publikacije koju ta organizacija izdaje svake godine. Riječ je o naslovu 'Views from the Capitals', a novo izdanje je 'Solidarity in Action and the Future of Europe'. Na njemu su s Kaedingom surađivali Johannes Pollak i Paul Schmidt.
Knjiga se bavi analizom reakcija zemalja članica EU, kao i njihovih susjeda, na pandemiju. U njoj se otkrivaju iskustva europskih zemalja vezana za solidarnost prema i iz Unije u različitim sferama javnih politika, među kojima su zdravstveni sustav, financijski te ekonomski aspekti oporavka Europe. O tome su s Kaedingom raspravljali glavni tajnik te organizacije Jim Cloos i izvršna direktorica Mariam Khotenashvili.
Pitanje solidarnosti u EU jedno je od onih koje nije svugdje ujednačeno, smatra Kaeding. Dok u nekim zemljama solidarnost nikada ne dolazi u pitanje, u drugima je ono jednosmjerno. Zemlje poput, primjerice, Poljske, zbog svoje povijesti smatraju kako zaslužuju solidarnost ostatka Unije, no pritom je baš i ne uzvraćaju.
- Ova nam knjiga pomaže da shvatimo da europska solidarnost postoji, no u mnogim oblicima. Negdje je ona svojevrsna vrijednost, drugdje poziv na akciju, a u nekim slučajevima je ona kamen temeljac europske integracije. To možemo vidjeti u zajednici građana i država te, posljedično, neovisnosti ljudi od države u kojoj oni djeluju zato što osjećaju da je to njihova moralna dužnost: da pomognu jedni drugima. Upravo to je ono o čemu se u ovoj knjizi radi - istaknuo je Kaeding.
No, zapravo, o solidarnosti se može pričati u cijelom nizu situacija: od, primjerice, načina na koji su zemlje u pandemiji zatvarale granice ili zabranjivale uvoz medicinske opreme, pa do situacije s migrantima, kada je solidarnost uglavnom bila financijska, smatra Cloos. Ipak, loši primjeri su bili veoma kratkotrajni i zapravo EU jest dobro prošla na testu kojim se mjerilo zajedništvo i pomaganje onima kojima je to bilo potrebno.
- Mislim da je solidarnost prirodna posljedica novog načina na koji mi u Europi djelujemo od završetka Drugog svjetskog rata do danas. Ona je stvorena iz nužde, ali i izbora da postane način na koji djelujemo - istaknuo je Cloos.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....