KRIZA NA VRHUNCU

Potpuni kaos u Moldaviji, na aerodromu uhitili pa deportirali navijače Partizana: ‘To su Putinovi diverzanti!‘

Vlasti u Moldaviji ozbiljno su shvatile obavještajno izvješće o destruktivnim planovima Kremlj

Ilustracija, navijači Partizana

 Uhlíř Patrik/Čtk/Profimedia/Uhlíř Patrik/Čtk/profimedia

Moldavija je na nogama. Predsjednica Maia Sandu rekla je kako ima obavještajno izvješće (dobila ga je, kako smo već pisali, od ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog) da Rusija provodi plan destabilizacije države. Organizira nasilne prosvjede, diverzije, a nije isključen ni državni udar. U sve su, kako je izjavila, uz Rusiju uključeni još i "državljani Republike Bjelorusije te Srbije i Crne Gore". Zavladali su strah, nelagoda i nepovjerenje, a u Beogradu i Podgorici kažu da su ostali zatečeni, iako su tamošnje vlasti označene kao ruski saveznici. Ministar vanjskih poslova Srbije, Ivica Dačić, odbacuje da njihovi građani sudjeluju u subverzivnim akcijama s ciljem destabilizacije Moldavije, a crnogorski premijer Dritan Abazović kaže da "ne raspolaže informacijama o sudjelovanju crnogorskih državljana" u nekim nezakonitim radnjama protiv legalnih institucija Moldavije.

Destruktivni planovi

Kako god bilo, vlasti u Moldaviji ozbiljno su shvatile obavještajno izvješće o destruktivnim planovima Kremlja, koje je potvrdila i tamošnja obavještajna služba SIS (Serviciul de Informaţii şi Securitate): "Izjave ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog o planovima Rusije da destabilizira Moldaviju potvrdile su naše obavještajne službe". U utorak 14. veljače na nekoliko je sati bio zatvoren moldavski zračni prostor i obustavljeni su svi letovi u zemlju i iz nje. Na aerodromu u Kišinjevu privedeno je, a potom deportirano 15 navijača beogradskog Partizana koji su došli na utakmicu šesnaestine finala Lige konferencije. Naime, Partizan treba igrati sa Šerifom iz Tiraspola, glavnog grada paradržavne separatističke tvorevine Pridnjestrovlje koja traži pripajanje Rusiji. Prorežimski mediji u Srbiji navode da su navijači "protjerani iz Moldavije samo zato što su Srbi". UEFA nije dozvolila da se utakmica igra u Pridnjestrovlju, a Moldavski nogometni savez zbog sigurnosnih razloga odlučio je da se utakmica igra pred praznim tribinama. Neki moldavski mediji navijače Partizana predstavljaju kao "Putinove diverzante".

Isti su dan s graničnog prijelaza vraćeni boksači i vodstvo boksačkog kluba Budva iz Crne Gore, koji su došli na turnir u Kišinjev.

Podsjetimo da je Rusija 2016. godine u Crnoj Gori pokušala izvesti puč uz pomoć srpskih državljana i pod vodstvom dvojice ruskih agenata GRU (vojne obavještajne službe), Vladimira Popova i Eduarda Šišmakova. Oni su odvezeni iz Beograda, kako se tada govorilo, avionom Nikolaja Patruševa, bivšeg šefa FSB-a, koji je baš tada bio u službenom posjetu Srbiji. "Plan Rusije da destabilizira situaciju subverzivnim djelovanjem na teritoriju Moldavije nije nov. Pokušaji destabilizacije primijećeni su i u jesen 2022. godine kada su organizirani prosvjedi zbog energetskih problema, ali nisu postigli cilj. Policija i SIS su krajem prošle godine intervenirali u nekoliko slučajeva te onemogućili ljude iz kriminalnih sfera da izazovu nasilne prosvjede", rekla je predsjednica Sandu. "Tada je fokus bio na energetskoj krizi koja je trebala izazvati veliko nezadovoljstvo stanovništva i nasilne prosvjede. U planu za sljedeće razdoblje su akcije s angažiranjem diverzanata kamufliranih u civile koji će provoditi nasilne akcije, napade na pojedine državne zgrade i uzimanje talaca. Nasilne akcije bile bi pod krinkom oporbenih prosvjeda i mogle bi izazvati promjenu vlasti u državi", upozorila je moldavska proeuropska predsjednica Sandu.

Sljedeća meta

Nedavno je ruski ministar vanjskih poslova i kremaljski jastreb Sergej Lavrov rekao da će "sljedeća meta biti Moldavija", a od početka agresije na Ukrajinu Moldavija se spominje u Putinovim osvajačkim imperijalnim planovima i otvoreno se govori da bi Pridnjestrovlje trebalo postati dio Rusije. U Moskvi nastoje onemogućiti europsku integraciju Moldavije koja je prošlo ljeto, zajedno s Ukrajinom, dobila kandidacijski status za članstvo u EU. Kremlj je sada i Moldaviju proglasio zemljom koja "ugrožava rusku sigurnost" te su najave predsjednice Sandu ozbiljno shvaćene. Moldavija je trenutačno u političkoj krizi, premijerka Natalia Gavrilița je nakon 18 mjeseci dala ostavku, a jake proruske stranke organiziraju prosvjede i traže prijevremene izbore. Bivši predsjednik države Igor Dodon i odbjegli oporbeni političar Ilian Șor zahtijevaju prijevremene izbore i optužuju predsjednicu Sandu da "uzurpira vlast".

Rusija u jeku svoje najavljene ofenzive na istoku i jugu Ukrajine planira političku i sigurnosnu krizu u Moldaviji koja graniči s isturenom i važnom članicom EU i NATO-a Rumunjskom. Kremaljski stratezi smatraju da bi preuzimanjem Moldavije ona mogla postati poligon i platforma za destabilizaciju istočnog krila NATO-a (Rumunjska i Bugarska) te jugozapadnog Balkana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. prosinac 2024 09:52