U Gruziji se nastavljaju masovni prosvjedi nakon što je sporni zakon o ‘stranim agentima‘ prošao parlament. Kritičari za taj zakon kažu da je inspiriran onim u Rusiji koji se koristi za gušenje disidenata.
Prosvjednici su probili barikadu koja štiti gruzijski parlament u glavnom gradu Tbilisiju, na što je reagirala interventna policija zasuvši prosvjednike vodom iz vodenih topova. Vlasti također koriste suzavac.
Zaštitari odjeveni u crne kapuljače i s maskama preko lica počeli su hvatati prosvjednike koji su bili ispred srušene barikade.
‘Koriste se nasilnom i zastrašujućom taktikom‘, rekao je reporter Sky Newsa Dominic Waghorn. ‘Pokušavaju zadržati položaj, ali sada su se počeli povlačiti natrag unutar zgrade.‘
Waghorn kaže da je teško utvrditi jesu li svi oni odjeveni u crno s policijom, ali su ‘odlučni raščistiti područje‘.
Reporter Sky-a razgovarao je s nekoliko prosvjednika.
‘Ovo je miran prosvjed i ovdje da branimPotpuo svoju zemlju‘, rekla je jedna prosvjednica. ‘Dat ćemo sve od sebe da obranimo našu zemlju. Vjerujem u naš narod. Nećemo izgubiti budućnost jer ćemo se boriti.‘
Sporni gruzijski zakon ‘ugrozit će cijelo civilno društvo‘, rekao je za Sky News Hans Gutbrod, profesor na Državnom sveučilištu Ilia u Gruziji.
Dodao je da predsjednik može staviti veto na zakon, ali ‘veto može nadjačati ista većina koja ga je usvojila‘.
Rekao je da je ovaj zakon osmišljen kako bi zatvorio medijske organizacije i ‘u suštini izložio cijelo civilno društvo opasnosti‘.
‘Čak i pristaše vladajuće stranke Gruzijskog sna imaju mnogo sumnji u vezi s ovim zakonom‘, rekao je.
‘Ovo je prvi put da se gruzijska vlada u potpunosti sukobljava sa zapadnim partnerima. Ovo je vrlo ozbiljan trenutak‘, rekao je.
Kako je Jutarnji pisao, prosvjedi su pokrenuti dan nakon što je gruzijski premijer Irakli Kobakhidze rekao da će vlada nastaviti s nacrtom zakona unatoč protivljenju onih koje je nazvao ‘zavedenom‘ omladinom koja osjeća ogorčenost prema Rusiji.
Tisuće ljudi već mjesec dana gotovo svakodnevno prosvjeduju protiv tog prijedloga zakona koji smatraju autoritarnim i inspiriranim sličnim zakonom u Rusiji koji se koristi za gušenje disidenata.
Gruzijski parlament trebao bi 13. svibnja održati treće i posljednje čitanje prijedloga zakona. Oporba je pozvala na novi niz masovnih prosvjeda od 11. svibnja.
Zapadne zemlje također kritiziraju prijedlog zakona, po kojem će se organizacije koje dobivaju više od 20 posto novca iz inozemstva morati registrirati kao agenti stranog utjecaja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....