Milijuni stanovnika Venezuele u posljednje su dvije godine napustili zemlju, bježeći od ekonomskog kolapsa te naftom bogate zemlje.
Nestašica hrane i osnovnih dobara, godine recesije, ogromne inflacije i nestašica električne energije ostavili su tu zemlju gotovo na koljenima. Vlada tvrdi da su oni protiv predsjednika Nicolasa Madura vodili gospodarski rat, no mnogi u zemlji, ali i izvan nje, za sve krive upravo njegovu politiku u kombinaciji s korupcijom i lošim upravljanjem zemljom.
Jedno od područja koja su najviše pogođena ovim problemima je Zulia, poznato kao središte naftne industrije u Venezueli.
Mnogim međunarodnim novinarima nije dopušteno izvještavanje iz Venezuele, no novinar BBC-ja Vladimir Hernandez jedan je od rijetkih koji su to uspjeli.
Iako je bogatstvo nafte posvuda: pod zemljom, na obalama... No ljudima je u Venezueli teško i osjećaju se beznadno.
Na tržnicama kupuju salo i mast kako bi prehranili djecu. Novinar BBC-ja kaže da se na tržnici prodaje i trula govedina. Oko trulog mesa se okupljaju muhe, a smrad je nesnosan. Ljudi ipak kupuju jer izbora nemaju, a to je jedino jeftino.
'Nestaje nam struje deset puta dnevno, a to ponekad traje i satima. Do idućeg dana mi se sve već pokvari', rekao je jedan od prodavača na tržnici.
Zajednice koje su bez struje i po pet dana na ulicama prosvjeduju.
'Hoćemo struju! Hoćemo struju', uzvikuju.
Jedna od njih je i Maria Eugenia koja čeka operaciju raka dojke.
'Zbog stalnih nestanaka struje su mi se pokvarili klima uređaj, frižider i pumpa za vodu.'
U kući je napravila rupu u zidu kako bi dobila nešto više zraka. Naime, tremperature u Zuliji su i do 35 i 40 stupnjeva Celzijevih pa je bez struje jako teško.
Mariu Eugeniju čeka operacija raka, a sama je morala pronaći sve potrebno za operaciju, uključujući i medicinske rukavice, lijekove i igle koje će liječnici koristiti.
Kriza u Zuliji pogodila je svakoga, pa čak i mrtve. U mrtvačnicama tijela trunu jer nema struje za hlađenje. Tamo se bore s održavanjem tijela da se ne raspadnu jer zbog nestanaka struje ne rade hladnjače. Mnoga tijela tako stoje danima, a neka su tijela tamo ostavljena i po 6 mjeseci jer nema novca za sprovode.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....