Nakon desetljeća borbe grupa za prava homoseksualaca i mjeseci političkog pregovaranja, talijanski je parlament donio zakon o građanskim zajednicama istospolnih parova. Za zakon je glasalo 372 zastupnika, protiv 55, a suzdržanih je bilo 99. Glasanje je popraćeno gromoglasnih pljeskom u parlamentu, a kod Trevi fontane u Rimu su se okupili ljudi sa zastavama duginih boja kako bi obilježili ovaj trenutak javlja The New York Times.
Ovo je povijesni trenutak za naciju u kojoj dominiraju katolici gdje još uvijek drži do obiteljskih tradicionalnih vrijednosti. Ovoje i pobjeda za talijanskog premijera Mattea Renzija koji podržava ovaj zakon.
Gotovo svaka zapadna država je legalizirala istospolne brakove ili neku vrstu istospolnih zajednica za homoseksualce. Italija je država u kojoj je ova tema izazvala mnoge kontroverze i čekao se posljednji trenutak kako bi se donio odgovarajući zakon.
Zagovornici istospolnih zajednica žalili su se da zakon ne daje svu ravnopravnost kao brakovima. Ne dozvoljava osobi u takvoj zajednici da posvoji partnerovo ili partneričino biološko dijete. Odredba o usvajanju pokćerke ili posinka je oštro kritizirana od strane katoličke crkve i nekih desnih stranaka pa je taj dio zakona izbačen.
Senat je odobrio zakon još u veljači, no trebao je proći finalno glasanje u parlamentu što se dogodilo u srijedu navečer. Stručnjaci ovu odluku nazivaju povijesnom.
„Zid protiv ljudskih prava u ovoj državi koji je većim dijelom podignut od strane Vatikana je pao i upravo je zbog toga ova odluka povijesno i politički važna“ rekao je Franco Grillini, jedan od poznatijih odvjetnika u Italiji i odvjetnik za prava homoseksualaca. Ipak, najavljuje da borba ide dalje jer oni žele i da istospolni brakovi budu odobreni u Italiji kao što je slučaj u mnogim zapadnim zemljama.
Prošlo je gotovo 30 godina od kad su zakonodavci predložili donošenje zakona o građanskim zajednicama u Italiji. Iako je Vatikan pod vodstvom pape Franje izrazito otvoren prema nekim socijalnim pitanjima, još uvijek su strogo protiv prepoznavanja istospolnih zajednica kao zakonitih i time su utjecali na autore zakona.
S druge strane postojao je pritisak Europskog suda za ljudska prava koji je prošle godine donio odluku da je Italija prekršila Europsku konvenciju o ljudskim pravima jer nije donijela odredbu o istospolnim zajednicama.
„Talijanski zakonodavci su uvijek kaskali za drugima kad su u pitanju obiteljska tematika“ rekla je umirovljena profesorica Chiara Saraceno te dodala da su Talijani spremni za ovo.
Iako je većina zadovoljna zakonom jer, kako kažu, „bolje i to nego ništa“, neki nisu sretni jer kažu da je to „zakon koji je trebalo donijeti prije 20 godina i nije usklađen sa suvremenim zakonodavstvom drugih država“.
Talijanski predsjednik Sergio Mattarella treba samo potpisati zakon, što je inače puka formalnost piše The New York Times.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....