OGORČENI I NEZADOVOLJNI

'PRETVARAMO SE U HOT-SPOT ZA MIGRANTE' Očaj u BiH zbog ponašanja EU, šefovi općina na granici s Hrvatskom više se i ne javljaju na pozive iz Sarajeva

Foto: Radio Velika Kladuša

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić ustvrdio je u četvrtak kako Europska unija ne čini ništa da bi njegovoj zemlji pomogla u suočavanju s migrantskom krizom a upozorio je i kako u Unsko-sanskoj županiji postoje ogromni problemi s lokalnim vlastima s kojima nije moguće postici dogovor o uspostavi privremenog prihvatnog centra u koji bi se smještali migranti koji sada borave u ruševnim zgradama i spavaju po parkovima i na ulicama.

"Apsolutno sam nezadovoljan i ogorčen ponašanjem EU prema BiH i ovoj migrantskoj krizi", kazao je Mektić novinarima u Bihaću gdje je upravo o migrantskoj krizi razgovarao s predstavnicima vlasti Unsko-sanske županije.

Mektić je potvrdio kako različite razine vlasti u BiH opterećuju prijepori oko toga kako kontrolirati migratsku krizu ali je istaknuo kako se oni bave posljedicama onoga što je "proizvela EU" zbog čije birokracije i sporosti se opet ništa ne može riješiti.

Upozorio je kako je stanje u BiH takvo da se ta zemlja postupno pretvara u hot-spot za migrante koje Unija ne želi prihvatiti niti spriječiti njihov izlazak iz država poput Grčke.

Rješenja koja predlaže EU, tvrdi Mektić, nisu dobronamjerna pa će se BiH morati sve više okretati vlasititm rješenjima, unatoč teškoj fincijskoj situaciji.

"Ako migranti u BHi zbog toga ne budu imali što jesti onda je to problem EU a ne BiH", kazao je Mektić ističući kako svima mora biti jasno da u postojećim okolnostima nema jednostavnih rješenja.

Kao dokaz tomu ponudio je konstataciju kako s vlastima Unsko-sanske županije još uvijek nije uspio postići dogovor o lokacijama na kojima bi se uspostavili centri za smještaj migranata iako je riječ o problemu koji bitno utječe na sigurnost i funkcioniranje ukupnog života.

"Ima načina kako to rješavati a mi se oko toga moramo usuglastiti", kazao je Mektić pojašnjavajući kako lokalne zajednice ne žele takve centre na svom teritoriju.

Kazao je i kako se predstavnici općinskih vlasti u Velikoj Kladuši uopće ne odazivaju na pozive na razgovor o ovoj temi iako bi upravo u napuštenim pogonima "Agrokomerca" trebalo osigurati smještaj migranata.

Predsjednik županijske vlade Husein Rošić kazao je pak kako tamo više nemaju vremena za rasprave jer se kriza zaoštrila a državne vlasti je optužio da "nemaju sluh"a za probleme u ovom dijelu zemlje. "Tražimo da se rastereti Unsko-sanska županija", kazao je Rošić pojašnjavajući kako se protive da hotel "Sedra" kod Cazina bude centar za smještaj migranata te traže da se migranti šalju i u druge dijelove BiH.

Njegova je teza kako nema logike da se migranti gomilaju u Unsko-sanskoj županiji kad već ne mogu dalje.

"Činjenica je da je hrvatska granica na ovom dijelu zatvorena i da se migrante vraća i iz Slovenije i Italije. Naše je strpljenje potrošeno i to više nećemo tolerirati", kazao je županijski premijer. Ni Mektić niti Rošić nisu naznačili kada i kako bi se problem mogao početi rješavati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 00:45