RAZORNA BOLEST

Prijeti nam nestanak najpopularnije sorte omiljenog voća: ‘Nitko nije ni blizu rješenja problema!‘

Svake godine pojede se više od 100 milijardi banana, od kojih je čak 47 posto sorte kojoj prijeti izumiranje

Ilustracija

 Damjan Tadic/Cropix

Cavendish sorta banana trenutno je na rubu izumiranja od posljedica gljivične bolesti - poznatije kao panamska bolest. Usjevi u Aziji, Africi, Bliskom istoku, Australiji i Srednjoj Americi teško su pogođeni ovim gljivicama koje nastaju u tlu, prenosi Unilad.

Bolest se još naziva "uvenuće banane" i posebno je razorna jer cilja na krvožilni sustav ploda, smanjujući količinu vode koja se unosi iz tla.

Istraživanja pokazuju da se svake godine pojede više od 100 milijardi banana, od kojih je čak 47 posto sorte Cavendish banana. Ovo nije prvi put da panamska bolest pustoši usjeve diljem svijeta, jer je soj T1 također prethodno iskorijenio vrstu banana koja se zvala Gros Michel.

James Dale, profesor i voditelj biotehnološkog programa za banane na Tehnološkom sveučilištu Queensland, objasnio je kako je Gros Michel bila glavna izvozna banana u prvoj polovici prošlog stoljeća.

Tijekom 1950-ih godina, ova bolest je zarazila sve plantaže, što je prisililo poljoprivrednike da pronađu novu sortu - Cavendish. Ubrzo je postala popularna zbog svoje otpornosti na soj T1.

Usjeve trenutno pogađa soj T4 panamske bolesti, koji se širi mnogo sporije od prethodnih sojeva, stoga Dale vjeruje da će proteći još 10 godina do potpunog nestanka Cavendish banana.

Novinar i autor knjige “Banana: Sudbina voća koje je promijenilo svijet”, Dan Koeppel, rekao je za Insider da trenutno nitko nije ni blizu rješenja problema.

- Odgovor će biti kraj monokulture. Rješenje je raznolikost - vjeruje Koeppel.

Iako smatra da se radi o kratkoročnom rješenju, siguran je da je potrebna nova sorta voća otporna na bolesti, kao što se prethodno dogodilo nakon nestanka sorte Gros Michel.

- Dugoročno rješenje je masovna proizvodnja i prodaja više od jedne sorte banane. Što su one genetski raznolikije, manje su osjetljive na bolesti - zaključuje Koeppel.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. prosinac 2024 23:03