Parlament odcijepljene gruzijske pokrajine Abhazije, koju podržava Moskva, u utorak je glasao protiv ratifikacije investicijskog sporazuma s Rusijom zbog kojeg su prošli mjesec izbili prosvjedi, što je rezultiralo smjenom predsjednika.
Sporazum je potpisan u listopadu u Moskvi, kada su potpise stavili ruski ministar gospodarstva Maksim Rešetnikov i abhazijska ministrica Kristina Ozgan.
Čelnici oporbe tvrde da je taj sporazum štetan za gospodarsku suverenost Abhazije jer pogoduje imućnim Rusima i tvrtkama zainteresiranim za kupnju nekretnina u crnomorskoj regiji, umjesto lokalnom stanovništvu.
Moskva, koja uvelike puni proračun Abhazije, traži da se ruskim investitorima omogući pravo na kupnju nekretnina te pravo na izgradnju i razvoj tog područja.
Kako javlja Rosijskaja Gazeta, niti jedan zastupnik nije digao ruku za ratifikaciju sporazuma, dok su trojica bila suzdržana.
Predsjednik dao ostavku
Prosvjedi protiv ratifikacije sporazuma su izbili 15. prosinca kada je bijesna gomila provalila u parlament i zatražila ostavku Aslana Bzhanije koji je vodio zemlju od 2020.
Četiri dana kasnije Bzhania je dao ostavku te ga je privremeno zamijenila Badra Ganba, do izbora. U međuvremenu je objavljeno da se vlasti spremaju poništiti sporazum.
Abhazijska oporba tvrdi da nije protiv bliskih odnosa s Moskvom, ali je optužila Bzhaniju da koristi odnose s ruskom stranom za vlastitu korist.
Moskva je nakon prosvjeda izjavila da se nada žurnom normaliziranju stanja u Suhumiju.
Rusija je 2008. priznala Abhaziju i još jednu odcijepljenu pokrajinu, Južnu Osetiju, kao nezavisne države, nakon što su ruske trupe odbile pokušaj gruzijske vojske u petodnevnom ratu da vrati Južnu Osetiju u svoje okrilje.
Većina zemalja svijeta smatra Abhaziju dijelom Gruzije od koje se to područje odcijepilo tijekom ratova 90-ih.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....