Američki predsjednik Donald Trump u prvom telefonskom razgovoru s ruskim kolegom Vladimirom Putinom kritizirao je i nazvao lošim po Sjedinjene Države sporazum iz 2010. kojim su se Washington i Moskva obvezali smanjiti broj nuklearnih bojnih glava, rekli su obaviješteni američki dužnosnici.
Kada mu je Putin tijekom razgovora spomenuo mogućnost produženja sporazuma, poznatog po nazivu Novi START, Trump je zastao kako bi upitao svoje savjetnike što taj sporazum uopće jest, otkrili su neimenovani izvori za uglednu agenciju Reuters.
Predsjednik Trump potom je Putinu kazao kako je to bio jedan od loših sporazuma koji je postigla Obamina administracija i rekao mu da Novi START favorizira Rusiju.
Izvori su Reutersu otkrili kako je Trump s Putinom tijekom jednosatnog razgovora, između ostalog, razgovarao i o svojoj popularnosti.
Bijela kuća ove je informacije odbila komentirati, već su se pozvali na priopćenje objavljeno nakon telefonskog poziva između dvojice državnika 28. siječnja, u kojem nije spomenut razgovor o sporazumu.
Sporazum Novi START daje objema zemljama rok do veljače 2017. da smanje broj raspoređenih nuklearnih bojnih glava na 1500, što je najmanja količina u nekoliko desetljeća. Također se ograničava broj raspoređenih raketa na kopnu i podmornicama kao i broj bombardera koji mogu nositi nuklearno oružje.
Također, prema sporazumu za polovicu se smanjuje broj interkontinentalnih projektila i strateških bombardera u svakoj zemlji, na po 700. Sporazum ponovno uspostavlja sustav u kojem svaka strana provodi inspekcije nuklearnog arsenala druge strane, kakav je do kraja 2009. godine postojao prema sporazumu START I. Ograničava se i razmještanje kopnenih i podmorničkih raketa, te nuklearnih bombardera.
Tijekom jedne od debata u izbornoj kampanji 2016. Trump je rekao da je Rusija bila lukavija pri sklapanju sporazuma, koji je tada posrpdno nazvao 'START Up'. Trump je tada netočno ustvrdio da sporazum omogućuje Rusiji nastavak proizvodnje nuklearnih bojnih glava, a to ne dopušta SAD-u. U međuvremenu, sudeći po detaljima razgovora s Putinom, Trump je očito zaboravio što predstavlja taj sporazum.
Državni tajnik Rex Tillerson kazao je na saslušanju u američkom Senatu kako je podržao sporazum. Također je rekao da SAD treba ostati u dijalogu s Rusijom, voditi računa da Rusija ispunjava obveze preuzete Novim START-om.
Dvoje ljudi koji su novinarima Reutersa opisali telefonski razgovor između Trumpa i Putina izviješteni su o temama od dužnosnika koji su pročitali detaljne zapise zabilježene tijekom poziva. Jednom od njih pokazan je dio bilješki, a treći izvor također je izviješten o pozivu, piše Reuters.
Kremlj zasad nije odgovorio na upit o ovim informacijama.
Telefonski razgovor s Putinom povećao je već postojeću zabrinutost jer se čini da Trump nije primjereno pripremljen za razgovore sa stranim liderima, piše Reuters.
Uobičajen je postupak da predsjednik prije takvih razgovora primi pisani sažetak što ga sastavlja Vijeće za nacionalnu sigurnost u suradnji s nizom agencija, među njima ministarstva vanjskih poslova, obrane i obavještajnih službi. Osim toga, prije razgovora savjetnik i usmeno upozna predsjednika s materijom. Izvori navode da Trump nije bio usmeno informiran prije razgovora s Putinom.
Novi START može biti produljen za još pet godina, odnosno može vrijediti i nakon 2021., ako bude postignut zajednički dogovor. Ako dvije najveće svjetske nuklearne sile ne dogovore nova smanjenja, imat će odriješene ruke što će potencijalno pripremiti teren za novu utrku u naoružanju.
Novi START ratificirao je američki Senat u prosincu 2010., kada se 13 republikanaca pridružio demokratima u podršci, a ostali su republikanci tvrdili da je sporazum naivan.
Trumpov razgovor s Putinom jedan je od nekoliko u kojim je američki predsjednik kritizirao sporazume koje je sklopila prethodna administracija o trgovini, prihvatu izbjeglica i kontroli naoružanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....