SRUŠENE SANKCIJE

Prodali su im milijun i nešto topovskih projektila, Rusija im je zauzvrat upravo napravila golemu uslugu!

Sad već strategijska razina suradnje očitava se u posjetu Sergeja Nariškina, šefa ruske vanjske obavještajne službe (SVR) Pyongyangu
 Str/Afp

Moskva je uštedjela velik novac koji bi potrošila na lobiranje i reklamiranje svojih usluga. U četvrtak je u Vijeću Sigurnosti UN-a stavila veto na odluku o produljenju rada stručnjaka koji nadgledaju provedbu sankcija nametnutih Demokratskoj Narodnoj Republici Koreji (DPRK), sjevernoj.

Kaznene mjere su nametnute Pyongyangu zbog razvoja nuklearnog i programa balističkih projektila. Poruka je to svim državama odmetnutim od sustava uspostavljenih međunarodnih pravila, ako imate problem s VS UN-a trebate postati ruskim saveznikom i prepreka u času nestaje. DPRK je Rusiji prodao ogromnu količinu topničkog streljiva koje joj je dalo znatnu prevlast nad Ukrajinom u agresorskom ratu, prema procjenama riječ je o 10.000 kontejnera u kojima bi moglo biti i do tri milijuna bojevih zrna.

Narodna Republika Kina, drugi zaštitnik diktatorskog režima DPRK, suzdržala se od glasanja i prepustila, što joj je obrazac djelovanja, Rusiji vodstvo u realnom rušenju sustava sankcija i zaštiti zločinačkih režima, primjerice sirijskog. Postoji suštinska razlika između kineske i američke suzdržanosti kad je riječ o posljednjoj rezoluciji VS-a koja traži prekid vatre u pojasu Gaze: NR Kina djeluje licemjerno dok je SAD pristao na tekst protiv kojeg se pobunio njegov dugogodišnji saveznik, Izrael. Što Washington ne lišava odgovornosti zbog prijašnjih prijedloga rezolucija o prekidu vatre na koje je stavio veto.

Sada teče nafta i drugo gorivo

Ostalih 13 članica je glasalo u korist nastavka rada monitora.

The Financial Times je 26. ožujka objavio da je Rusija počela DPRK-u dostavljati naftu i gorivo. “Najmanje pet sjevernokorejskih tankera putovalo je ovog mjeseca kako bi ukrcalo naftne proizvode iz luke Vostočni na ruskom Dalekom istoku, prema satelitskim snimkama koje je podijelio Royal United Services Institute, britanski think-tank”, piše dnevni list. Trgovina je počela početkom ožujka i sada se vidi da je bila dijelom odluke da se Pyongyangu maksimalno olakša dosadašnji pritisak sankcija.

Sve to u trenutku dok Kim Jong Un, diktator koji vlada DPRK-om, neprestano provodi testiranja naoružanja kojim prijeti stabilnost regije, primjerice Japana, a da o zločinačkoj naravi režima koja se ocrtava u odnosu prema lokalnom stanovništvu i ne govorimo. “Raste zabrinutost da bi Rusija mogla odustati od “dugotrajne norme neširenja oružja” sa Sjevernom Korejom opskrbljujući ju osjetljivim vojnim tehnologijama povezanim sa satelitima, nuklearnim podmornicama i balističkim projektilima dugog dometa u zamjenu za sjevernokorejske pošiljke streljiva. Postoji i mogućnost koprodukcijskih dogovora o novom streljivu kako bi se obnovile zalihe Sjeverne Koreje, a Rusiji isporučilo još više boljeg streljiva”, tumači Center for Strategic and International Studies.

image

Kim Jong UN i Vladimir Putin susreli su se prošle godine u rujnu na krajnjem istoku Rusije, u Vostočnom

Str/Afp

Sad već strategijska razina suradnje očitava se u posjetu Sergeja Nariškina, šefa ruske vanjske obavještajne službe (SVR) Pyongyangu od 25. do 27. ožujka. Raspravljali su o pitanjima “međunarodne i regionalne sigurnosti”. U tom kontekstu treba gledati i promjenu odnosa DPRK prema Japanu. Novinska agencija zatvorenog režima je u srijedu, 26. ožujka, objavila riječi Kim Yo Jong, sestre vladara zemlje:

“Vlada DPRK jasno je još jednom shvatila stav Japana i, u skladu s tim, neće na to obraćati pažnju i odbit će bilo kakav kontakt i pregovore s japanskom stranom.” DPRK je odlukom donesenom sredinom siječnja da odustaje od ideje ujedinjenja dviju Koreja, koja je popraćena izjavom da ima pravo uništiti Republiku Koreju, promijenio strategijske odnose u regiji. Japan je pokazao interes da se razgovorima pokušaju smanjiti tenzije u regiji i bilateralnim odnosima: dvije države nemaju diplomatske odnose, a posljednji je Pyongyang posjetio japanski premijer Junichiro Koizumi još 2002. godine u znatno drukčijim geopolitičkim okolnostima. Pokušaj poboljšanja odnosa javnosti je obznanjen sredinom veljače kad se pojavila informacija da bi se japanski premijer Fumio Kishida htio sresti s Kim Jong Unom. Kim Yo Jong, koja igra ključnu ulogu u slanju poruka zemljama koje režim vidi prijetnjom - RK, Japanu i SAD-u - tada je rekla da je susret moguć.

Vidljiva razlika u tonu izjava Kim Yo Jong

“Moje je mišljenje da ako Japan donese političku odluku otvoriti novi način popravljanja odnosa svojim ljubaznim ponašanjem i djelovanjem vrijednim povjerenja na temelju hrabrog raskida s anakronim neprijateljstvom, neostvarivom željom i međusobnim priznanjem, dvije zemlje mogu otvoriti novu budućnost zajedno”, KCNA je objavila 15. veljače. Kad je riječ o priopćenjima zatvorene diktature pozornost treba posvetiti detaljima: izjava iz veljače je azijski ukrašena i daje prostora mogućem napretku, ona iz ožujka se vraća suhom, birokratskom rječniku. Zaključak je jasan, došlo je do promjene razmišljanja u Pyongyangu u kojem je bio Nariškin. A stigla je i ruska nafta.

image

Kim Jong Un

Mikhail Metzel/Sputnik/Profimedia

Brat i sestra Kim su možda mislili da će moći dobiti Kishidu na svom terenu i vidjeti kakve ustupke nudi. Najviše vole gotov novac, ali prihvatili bi i druge darove. Japanski premijer im je važan nakon što su Tokio, Seoul i Washington u ljeto prošle godine uspostavili strategijsku suradnju. Angažirali su se vanjskopolitički, poslali su izaslanstva u Mongoliju, Vijetnam, Rusiju. Na odbacivanje susreta s Japanom svakako je djelovala vijest objavljena u The Financial Timesu 24. ožujka da “SAD i Japan planiraju najveće unaprjeđenje sigurnosnog saveza od 1960. godine” što “signalizira snažniju poziciju SAD-a i njegovih istočnoazijskih saveznika kad je riječ o prijetnjama DPRK”, tumači Eurasia Group. Kineski Global Times 25. objavljuje da će savez “potkopati regionalnu sigurnost”.

Nema susreta s Japanom jer to ne žele Beijing/Peking i Moskva, Kishida je dobio javnu odbijenicu, a u VS-u je srušen sustav nadziranja sankcija. To je novi multilateralni poredak koji traže Rusija i NR Kina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 12:26