ZVECKANJE ORUŽJEM

PRST NA CRVENOM GUMBU Razmišlja li doista Putin o korištenju nuklearnog oružja?

 AFP, CC

Kriza u Ukrajini se polako pretvara u potencijalni apokaliptični nuklearni obračun dok predsjednik Vladimir Putin polako priprema Rusiju za sukob sa Zapadom. No, koliko bismo se zaista trebali brinuti?

Ranije ovog mjeseca, u jeku žestokih borbi na istoku Ukrajine između proruskih pobunjenika i pristaša režima koje podržava "zapadnjačka" vlada u Kijevu, Dimitij Kiseljov, novinar na čelu vodeće ruske državne informativne agencije, zagledao se u kameru TV studija i upitao se - za što se to Rusija priprema? Kao da mu nudi odgovor, režiser je kadar prebacio na snimku interkontinentalnog balističkog projektila koji se uzdiže iz silosa.

- U vrijeme političkog romantizma, Sovjetski se Savez zakleo kako nikada neće prvi koristiti svoje nuklearno oružje. Međutim, trenutna ruska vojna doktrina daleko je od toga. Nema više iluzija - izjavio je Kiseljov tijekom svoje nedjeljne emisije, Vijesti Nedjeljom, koja je jedan od najgledanijih ruskih programa.

Ništa neobično nije bilo u tom podsjetniku da Rusija zadržava pravo na korištenje svog nuklearnog arsenala kao odgovora na "prijetnju" njezinoj državnosti. Od početka krize u Ukrajini, koja ima veliku geostratešku važnost za Rusiju, televizija pod kontrolom države orkestrirala je stvaranje agresivnog "antizapadnjačkog" sentimenta s Kiseljovim kao "vođom čopora".

Još prošlog proljeća, kada je službeni Washington Rusiji zaprijetio sankcijama zbog prisvajanja ukrajinskog poluotoka Krima, Kiseljov se pohvalio ruskim nuklearnim arsenalom, navodi britanski Telegraph .

- Rusija je jedina zemlja koja je realno sposobna pretvoriti Sjedinjene Države u radioaktivni pepeo - pojasnio je Kiseljov.

Njegove užasavajuće komentare daju do znanja da ga snažno podržava Kremlj.

- Prijetnju nuklearnog rata treba shvatiti ozbiljno. U Rusiji se vjeruje kako su Ukrajinu okupirale Sjedinjene Američke Države. I ta okupacija nema veze sa širenjem demokracije, pa čak niti novcem, već je prvi korak u ratu protiv Rusije. SAD pokušavaju potkopati rusku suverenost, neutralizirati ruski nuklearni potencijal te ukrasti našu naftu i plin. Pod tim okolnostima, opasnost nuklearnog sukoba je posve stvarna - pojasnio je Sergej Markov, politički strateg.

Više od 5500 ljudi do sada je izgubilo živote u gotovo jednogodišnjem sukobu u Ukrajini gdje su proruski pobunjenici do sada osvojili dvije samoproglašene "narodne republike". Krizu je potaknulo svrgavanje proruskog predsjednika Viktora Janukoviča, koje su prema Kremlju organizirale SAD. Uz to, predsjednik Vladimir Putin često spominje "NATO legije" koje se bore uz ukrajinsku vojsku.

Iako nema nikakvih dokaza da su NATO snage na terenu u Ukrajini, američki dužnosnici napominju kako bi Washington mogao oružjem potpomagati vojne snage Kijeva. Taj je prijedlog izazvao žestoki odgovor Rusije, Viktor Zavarzin iz ruskog nacionalnog vijeća obrane upozorio je na "nepovratne posljedice" takvog poteza. S druge strane, Zapad je optužio Rusiju da pobunjenike oprema i ljudima i oružjem, što je Putin, naravno, opovrgnuo.

Privremeno primirje koje su vođe Rusije, Ukrajine, Francuske i Njemačke uspjeli dogovoriti u Minsku kako bi se uništena područja barem malo oporavila, službeno je stupilo na snagu u nedjelju.

Usred nategnutih odnosa, Kiseljov nije jedini koji naglašava mogućnost nuklearnog sukoba sa Zapadom. TV program Zvijezda, pod kontrolom ruskog ministarstva obrane, također priprema gledatelje za najgore.

- Rusija i SAD su na rubu nuklearnog rata - stajalo je u naslovu članka objavljenog prošlog tjedna na web stranici te televizije. Tekst je citirao vojnog analitičara Vjačeslava Nikonova koji je naglasio kako je sukob nekadašnjih hladnoratovskih protivnika itekako moguć jer 'SAD žele da Rusija nestane kao nezavisna zemlja, a to Rusiji nije u planu".

Rusija ima najveći arsenal nuklearnog oružja na svijetu, čak 8400 nuklearnih bojevih glava u odnosu na 'svega' 7500 američkih. Nakon prošlotjednih mirovnih pregovora u Bjelorusiji, ruske su nuklearne snage izvele opsežne vježbe koje su uslijedile nakon vojnih vježbi na Arktiku. Sve to brine Zapad.

- Zabrinjavajuće je što je Rusija spustila svoj prag tolerancije prema korištenju nuklearnog oružja i integrirala ga s konvencionalnim snagama na vrlo zabrinjavajući način - ispričao je Michael Fallon, britanski ministar obrane.

Mogućnost nuklearnog rata najavljuju i prkrremaljski pokreti, poput Narodno oslobodilačkog pokreta (NOD) koji se zaklinje na globalno uništenje ukoliko Rusija izgubi u Ukrajini.

- Ako izgubimo uništit ćemo cijeli svijet. Rusi neće sjediti sa strane dok je suverenitet njihove domovine pod prijetnjom SAD-a. Ako je naša zemlja zaista u opasnosti, koristit ćemo nuklearno oružje - zaprijetila je NOD-ova aktivistica Maria Katasonova.

Ona je sljedbenica Aleksandra Dugina, tvrdolinijaškog nacionalističkog mislioca koji je više puta pozivao na uništenje Amerike. Dugin, opisan često kao "Putinov mozak", poprima obilježja fanatika. Povezuje politički aktivizam s okultnim i često govori o vjerovanju da svijet mora "doći kraju".

- Naravno da je sramota za Rusiju da se takve stvari govore na nacionalnoj televiziji, no izjave o nuklearnom ratu namijenjene su uglavnom za domaću konzumaciju. Točnije, usmjerene su radikalnim, nacionalističkim članovima društva, onima koji se kao volonteri bore u Ukrajini - priča Lev Ponomarjov, aktivist za ljudska prava i disident iz sovjetskih vremena.

I dok Putin demantira angažman redovne ruske vojske u Ukrajini, s druge strane je pozvao stotine, ako ne tisuće navodnih volontera koji su krenuli put "Nove Rusije", kako zovu područje u sukobu.

Državna televizija u posljednje vrijeme ne samo da povlađuje separatistima i nacionalistima već ih i stvara.

- Emisije državne televizije, poput one Dimitrija Kiseljova, plaše ljude i vode do povećanog neprijateljstva u društvu. Osjeća se drastična promjena u svijesti Rusa unatrag posljednjih godinu dana - pojašnjava Lev Gudkov, voditelj nezavisne anketne agencije Levada-Center.

Brojke su nevjerojatne. Broj Rusa koji vjeruju da su njihova zemlja i SAD obostrani neprijatelji povećao se deset puta u godinu dana i došao do 42 posto. Negativno mišljenje prema SAD-u se udvostručilo. Rezultate anketa potkrepljuju i svakodnevni incidenti, od rasističkih obraćanja prema američkom predsjedniku Baracku Obami do majica s natpisima koji hvale rusko nuklearno naoružanje.

- Naravno da ne želim atomski rat protiv Zapada, no moramo se obraniti od neprijatelja. A ovo će nam pomoći - zaključuje 20-ak godina star Jegor Denisov, računalni programer, dok pokazuje majicu sa slikom balističke rakete.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 23:37