"Kako klimatske promjene otvaraju Arktik za tranzit i istraživanje, tako Rusija sve više militarizira taj teritorij. No, i Sjedinjene Američke Države se pripremaju za veću prisutnost na tom području", piše New York Times.
Prva veća vježba, koja se održala ovaj mjesec uključuje oko 8000 vojnika izvan Fairbanksa, bila je planirana mnogo prije ruske invazije na Ukrajinu, ali je dijelom bila potaknuta agresivnim potezima Rusije da posljednjih godina militarizira Arktik, dio svijeta gdje Sjedinjene Države i Rusija dijele dugačku pomorsku granicu. Napetosti u toj regiji rastu godinama jer zemlje polažu pravo na brodske rute i rezerve energije koje se otvaraju kao rezultat klimatskih promjena. New York Times navodi kako bi se sada, s promjenom geopolitičkog poretka nakon ruske invazije na Ukrajinu, natjecanje u suverenitetu i resursima na Arktiku moglo pojačati. I dok Sjedinjene Države osuđuju agresivnu vojnu ekspanziju Rusije na Arktiku, Pentagon ima vlastite planove za to područje i nastoji pojačati svoju prisutnost. Rade na obnovi vještina za hladno vrijeme, koje su zanemarene tijekom dva desetljeća rata u Iraku i Afganistanu. Na Aljasci su sada deseci borbenih zrakoplova F-35, a vojska je prošle godine objavila svoj prvi strateški plan za "Povratak dominacije na Arktiku". Pripreme su skupe i što se tiče resursa i osoblja. Rusija, čije se istočno kopno nalazi samo 55 milja od obale Aljaske, već godinama tamo obnavlja zračne luke, širi baze i jača vojne obrambene sustave na sjevernoj granici.
Stoljećima su goleme vode priobalnog Arktika bile uglavnom ničija zemlja, okovana ledom, čije točne teritorijalne granice - na koje su polagale pravo Sjedinjene Države, Rusija, Kanada, Norveška, Danska i Island - nisu riješene.
Kako je otapanje morskog leda otvorilo nove brodske puteve te s obzirom na goleme rezerve ugljikovodika i minerala te komplicirane ugovore, otvoren je prostor za nove sporove. Kanada i Sjedinjene Države nikada nisu postigle sporazum o statusu Sjeverozapadnog prolaza između Sjevernog Atlantika i Beaufortova mora. Kina se također pokušala pozicionirati, proglašavajući se "bliskom arktičkom državom" i u partnerstvu s Rusijom je radila na promicanju "održivog" razvoja i proširene upotrebe arktičkih trgovačkih ruta. Rusija je jasno dala do znanja da namjerava kontrolirati takozvani Sjeverni morski put u blizini svoje sjeverne obale.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....