KRIZA U SLOVAČKOJ

Rat s Ukrajinom zbog plina samo je odvraćanje pažnje javnosti: Robertu Ficu ozbiljno prijeti pad s vlasti!

Koalicija se još jedva drži, većinu osigurava jedan jedini glas, ali čini se kako se i tome bliži kraj...

Fico i Putin

 Gavriil Grigorov/sputnik/profimedia

Još odavno je Kijev objavio kako prvim danom ove godine istječe stari sporazum s Rusijom o tranzitu njenog plina preko Ukrajine i kako ga nema namjeru produžiti. No slovački premijer Robert Fico očito u to nije htio vjerovati: i sama Slovačka prima ruski plin preko Ukrajini, a povrh toga i zarađuje na tranzitu ruskog plina preko svog područja. Zato je Ukrajini zaprijetio obustavu isporuke električne energije iz EU, a kako je objavljeno, osim ove mjere vlada u Bratislavi "razmatra" i druge mjere protiv Ukrajine, piše Deutsche Welle.

Ficova tročlana koalicija koju čine populisti i ljevice i desnice još od preuzimanja vlasti u listopadu 2023. poznata je po proruskim stavovima. Ipak, premijer je dosad uglavnom podržavao politiku EU prema Ukrajini. Preokret se počeo nazirati prošle jeseni: krajem listopada je Fico je dao intervju zagovornici ruskog rata Olgi Skabejevoj, poznatoj da je i Putinu savjetovala napad na Europu atomskim oružjem. U intervjuu se Fico šarmantno smješkao, kritizirao je EU zbog „produžavanja rata“ u Ukrajini i obećao kako će 9. svibnja doći u Moskvu na mimohod povodom 80. godišnjice završetka Drugog svjetskog rata.

Upute iz Kremlja

Fico je otputovao i u Moskvu 22. prosinca i kako je objavljeno, u susretu s Putinom je razgovarao o "rješenju slovačkog problema s plinom". Slovački premijer nije objavio detalje razgovora, a nije poznato čak niti kojim je putem uopće stigao u Moskvu.

Tjedan dana kasnije je Fico otkrio kako je Putinu ponudio da Slovačka može biti "mjesto i neutralni posrednik" za mirovne pregovore između Rusije i Ukrajine, a tom je prilikom zaprijetio i Ukrajini prekidom isporuke električne energije ako doista prekine tranzit ruskog plina. Kakvi bi to mirovni pregovori mogli biti, čulo se i od slovačkog ministra obrane Roberta Kalinjaka, koji je savjetovao Ukrajini da ‘odustane od teritorija‘.

Ove izjave izazvale su zaprepaštenje i u Kijevu, ali i diljem EU. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski optužio je slovačkog premijera kako „po nalogu Putina otvora drugu energetsku bojišnicu protiv Ukrajine“. Oštre kritike Ficu i njegovoj proruskoj politici stigle su i iz redova slovačke oporbe i iz članica EU, osobito iz Češke.

Rupa u slovačkoj blagajni

Ficovo sadašnje glasno zagovaranje interesa Rusije je lako moguće povezano s brojnim ekonomskim i unutrašnjopolitičkim teškoćama Slovačke. Od uzorne zemlje eurozone, Slovačka je spala na to da ima jedan od najvećih deficita državnog proračuna: u 2024. je država potrošila 6% više nego što je imala.

Plin iz Rusije je isto tako bio važan izvor prihoda Slovačke: ne samo što je sama koristila taj plin, nego je i ubirala pristojbe za tranzit drugim državama Europe preko njenog teritorija, taj prihod je bio oko pola milijarde eura godišnje, kojih više neće biti kad sada ne stiže plin preko Ukrajine. Isto tako, potrošače u Slovačkoj čeka viša cijena za plin jer i ona mora uvoziti plin sa Zapada i plaćati drugima za transport.

Ficova vlada je izbore osvojila obećanjima o mnoštvu olakšica, ali sad mora štedjeti i povećavati poreze. Početkom godine je tamo povećan i PDV s 20 na 23 posto, a za proizvode koji su imali niži PDV od samo 10% to će biti 19%. I tvrtkama su povećani porezi na dobit, a smanjena je i podrška obiteljima i umirovljenicima.

Koalicija se još jedva drži

Računica populista kao što je Fico je jasna: u Slovačkoj još uvijek vlada prilično rasprostranjena naklonjenost Rusiji, a ovom politikom slovački premijer krivicu svaljuje na Ukrajinu i politiku Europske unije protiv Moskve.

Ukrajina je slovačkom premijeru odvraćanje pažnje i od još jednog, veoma realnog problema opstanka njegove vladajuće koalicije. Još u listopadu je skupina nacionalističkih i proruski orijentiranih zastupnika napustila frakciju njegove najmanje koalicijske stranke, Slovačke nacionalne stranke (SNS). To znači da Ficova koalicija u parlamentu ima većinu od samo jednog glasa.

A i taj glas bi lako mogao nestati: i u stranci Hlas, druge po veličini u koaliciji, postoje zastupnici kojima je neprihvatljiva ova desničarsko-populistička i proruska politika slovačkog premijera. Sve su glasnije njihove prijetnje kako će izaći iz koalicije, što neminovno znači pad vlade Roberta Fica i vjerojatni prijevremeni izbori.

Utoliko njegova vlada još uvijek samo prijeti Ukrajini, ne samo obustavom isporuke električne energije, nego se i "razmatraju" druge mjere, na primjer prema izbjeglicama iz Ukrajine u toj zemlji. No, slovački list Denik N smatra kako bi im bilo bolje potruditi se naći druge izvore plina, a i kako je šteta već učinjena - i za premijera Fica i za ugled čitave Slovačke.

Slovačka unatoč sporu nastavlja slati struju Ukrajini

Slovački državni operator elektroenergetske mreže SEPS objavio je u petak da će nastaviti slati električnu struju Ukrajini unatoč sporu oko odluke Kijeva da obustavi tranzit ruskog prirodnog plina prema Slovačkoj.

SEPS je za češku novinsku agenciju ČTK rekao da će poštivati ugovore koje ima s ukrajinskom tvrtkom Ukrenergo.

Ukrajina se koristi strujom koju joj šalje SEPS kako bi nadoknadila manjkove zbog oštećene elektroenergetske infrastrukture u ruskim napadima.

Slovački premijer Robert Fico ranije je zaprijetio Ukrajini uzvratnim mjerama ako ne nastavi slati ruski plin.

"Nakon 1. siječnja, razmotrit ćemo situaciju i opcije za recipročne mjere protiv Ukrajine", poručio je Fico u priopćenju objavljenom u Bratislavi. "Ako se to ne bude moglo izbjeći, obustavit ćemo slanje električne struje... ili dogovoriti neki drugi pristup", rekao je.

Ukrajina je obustavila tranzit ruskog plina 1. siječnja zbog isteka ugovora na kraju godine, kako je i najavila da će učiniti. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. siječanj 2025 20:47