Nije bitno na koji način se zbraja, ali brojke su neumoljive: svaki dan u Ukrajini život izgubi između 600 i 1000 ljudi, piše Guardian u analizi i usporedbi borbenog kapaciteta ruske i ukrajinske vojske.
Oleksij Arestovič, jedan od savjetnika ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, rekao je za Guardian da svaki dan u ratu pogine 150 Ukrajinaca, a 800 ih je ranjeno, a drugi, Mihajlo Podoljak, izjavio je za BBC da život izgubi između 100 i 200 ukrajinskih vojnika.
Riječ je o velikim gubicima i umanjenim kapacitetima branitelja u Sjeverodonjecku, u kojemu će, čini se, ukrajinske snage izgubiti kontrolu. Ipak, riječ je nedvojbeno o gradu u koji se Ukrajina mogla povući iz Lisičanska, koji se lakše može obraniti, preko rijeke Sjeverni Donjec, a riječ je o obrambenoj situaciji u kojoj je Ukrajina prošla daleko bolje.
Sama brojka - više od 20.000 žrtava mjesečno - nameće pitanje u kakvom će stanju biti ukrajinska vojska ako se rat produži do jeseni. Naravno, isto vrijedi za Rusiju. No, ruske snage već kontroliraju velike dijelove Ukrajine i bit će u teritorijalnoj prednosti kada se zaustave borbena djelovanja.
Ove brojke treba sagledati u kontekstu. Ukrajinska vojska imala je 125.000 vojnika, prema Međunarodnom institutu za strateške studije, a uz to je bilo i 102.000 pripadnika nacionalne i pogranične garde. Prema grubim procjenama analitičara, od početka rata ukupna brojka mogla se udvostručiti do impresivnih 500.000.
Kijevske snage su daleko od točke kolapsa. No, više mjeseci borbenih djelovanja s velikim ljudskim gubicima sigurno će narušiti borbenu snagu ukrajinske vojske. U međuvremenu, ukrajinske snage već su potisnute u Donbasu topničkim granatiranjem koje je toliko intenzivno da će vjerojatno vojnicima uzrokovati ozbiljne zdravstvene posljedice poput umora, noćnih mora te gubitka sluha i vida za preživjele. Pad morala sigurno predstavlja veliki problem za rusku vojsku, ali sada postoje i izvješća o dezerterstvu i na ukrajinskoj strani.
Situacija je toliko kritična da stranci s borbenim iskustvom koji polože testove za pridruživanje međunarodnoj legiji mogu biti na prvoj crti bojišnici već nakon mjesec dana. No, veliki broj žrtava o kojemu se sada otvoreno govori mogao bi djelovati demotivirajuće za buduće regrute.
Dužnosnici sa Zapada ne vole rado razgovarati o posljedicama rata na branitelje, pa umjesto toga u svojim izvješćima govore o problemima s kojima se Rusi suočavaju.
Jedan od tih dužnosnika ovoga je tjedna rekao da je njihova procjena bila da su osvajači izgubili između 15.000 i 20.000 vojnika, s tim da je na početku invazije ruska vojska nadmoćno brojala 150.000 vojnika, pa i više. Unatoč tomu, Putinova vojska još uvijek nije izgubila ofenzivnu sposobnost.
Njihov je odabir da ne iznose slične procjene za Ukrajinu, što može stvoriti iskrivljen dojam da Rusi zapravo lošije stoje. Zapravo, s topničkom nadmoći od 10 do 15 prema 1, prema navodima Ukrajinaca, može se dogoditi da je broj žrtava napadača daleko niži u ovom trenutku, jer su u stanju s veće udaljenosti zadati velike gubitke braniteljima koji ih ne mogu vidjeti.
Ukrajinskoj vojsci ponestaje oružja, prema vlastitom priznanju. Vadim Skibicki, zamjenik šefa ukrajinske vojne obavještajne službe, rekao je da Ukrajina koristi između 5000 i 6000 topičkih projektila dnevno i da je gotovo potrošila svoje zalihe sovjetskih standardnih granata kalibra 152 mm.
Sada se oslanjaju na NATO-ove standardne haubice kalibra 155 mm, no nije posve jasno koliko ih imaju.
Zapovjednici su za Guardian rekli da Ukrajini nedostaje osnovna oprema kao što su šifrirani radio uređaji (ako rade mobiteli, nije neuobičajeno da se umjesto toga oslanjaju na sigurnu aplikaciju Signal) ili napredna optika kakvu koriste zapadne vojske.
Ukrajini ne nedostaje hrabrosti i odlučnosti. Još uvijek imaju podršku Zapada, kao što pokazuje najava Velike Britanije da će uskoro isporučiti nekoliko, možda tri, višecjevna raketna bacača, iako je Kijev istog trenutka poručio da ih želi puno više. Ruske snage su pak našle načina da napreduju u Donbasu, te su nametnuli pitanje je li tromjesečni rat na još jednoj prekretnici.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....