Indignacija s okusom ucjene - to je reakcija talijanskih znanstvenika nakon nepravomoćne prvostupanjske presude kojom su u ponedjeljak na 6 godina zatvora osuđeni oni članovi državnog Povjerenstva za velike rizike koji su, po ocjeni sudaca, iznijeli “neprecizne i nepotpune podatke”, navevši stanovnike L’Aquile i državne organe da podcijene opasnost od potresa.
Da podsjetimo: dok je trajala serija slabijih potresa u Abruzzu, Civilna zaštita je 31. 3. 2009. sazvala Povjerenstvo za velike rizike. Nakon 45-minutne rasprave ono je zaključilo da je “snažan potres moguć, ali nije vjerojatan”. Pet dana kasnije potres magnitude 6,3 stupnjeva Richterovih razorio je abruzzeški glavni grad L’Aquilu i izazvao pogibiju 309 osoba.
Ne može raditi
Ostavke su smjesta podnijeli svi sadašnji članovi Predsjedništva Povjerenstva jer ono - tvrdi posljednji predsjednik Luciano Maiani - “nije više kadro raditi smireno i nuditi mišljenja visoke znanstvene savjetodavnosti (sic!) Državi u tako složenim uvjetima”. Prevedeno na svakodnevni jezik to znači da su znanstvenici - svi od reda državni dužnosnici na institutima i sveučilištima - neuljudno poručili državi koja ih plaća: nećemo iznositi mišljenja ako moramo odgovarati za posljedice.
Zastrašujuća presuda
Presuda možda i jest pretjerana, ako je vjerovati drugim znanstvenicima ne samo u Italiji, nego od Amerike do Japana - ali je ovakav bezobrazan stav znanstvenika uvrijeđenih ako odgovaraju za istinitost svojih predviđanja, skupo plaćenih (i u honorarima i u šteti), barem donekle opravdava.
S osuđenim znanstvenicima solidarizira se l’American Geophysical Union tvrdeći da presuda zastrašuje znanstvenike i suzuje područje istraživanja, te je uspoređuju s presudom Galileiju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....