‘PUTINOVA OSVETA ZBOG SRBIJE‘

Ruski novinar u Beogradu istraživao srpsku ljubav prema Putinu: ‘Ovo je kao Moskva 90-ih‘

Novinar ‘antiputinovske‘ Meduze iznađen je brojnim muralima ratnim zločincima po Beogradu, dok za grafite navodi da su prečesto prostački i krvožedni

Beograd u vrijeme invazije

 Afp, Tom Dubravec/Cropix

- Beograd me jako podsjetio na Moskvu 90-ih. Na svakom uglu su kladionice, improvizirane mjenjačnice, poker-aparati, čak i ulične vage. U kafićima gužva, svi puše i plaćaju u gotovini, a zbog toga mi je dobro sjela jedna ruska sjedeljka na kojoj se gledao kultni ruski film 'Brat', koji baš govori o tim vremenima u Rusiji - piše ruski novinar u Rusiji blokiranog neovisnog portala Meduza Ilja Azarov, koji je došao u glavni srpski grad vidjeti zašto jedino Srbi podržavaju rusku agresiju na Ukrajinu te što o tome misle mnogobrojni Rusi koji su se od rata sklonili u Srbiju.

Azarov nastoji otkriti tajnu "neobjašnjive srpske ljubavi prema Rusima i Putinu" te neupitne podrške i opravdanja ruske invazije na Ukrajinu, kakva čak ne postoji ni u samoj Rusiji i među Rusima, pa i onima koji žive u Beogradu. Azarov je razgovarao s mnogima o tom fenomenu, a jedini koji ga je odbio bio je Vojislav Šešelj, kojem je smetala činjenica da je novinar Meduze, iako je Rus.

- Nevjerojatno mi je kako se Srbi iskreno vesele, poput male djece, kada čuju da sam Ruskinja - kaže mu filmska redateljica Ljubov Mulmenko koja već dugo živi u Beogradu, kao što ju fascinira i, kako kaže, "potpuni izostanak suosjećanja s Ukrajincima".

image
Tom Dubravec/ Cropix

Za Srbe su Ukrajinci sami krivi što su napadnuti, piše Azarov, jer su htjeli u NATO i time ugrozili Rusiju, a to je veliki krimen. Azarov navodi riječi urednika beogradskog lista Vreme Filipa Švarma, koji kaže kako se cijela konstrukcija oko rata u Ukrajini gradi na premisi da je NATO 1999. godine bombardirao Srbiju, a sada se Putin osvećuje NATO-u! Ruski politolog Oleg Bondarenko odgovara na Azarovo pitanje zašto Srbi nekritički vole Ruse.

- To što Rusija radi Ukrajini je odgovor na sva poniženja koja su trpjeli Srbi. Oni su to htjeli u 90-ima napraviti Hrvatima, Albancima i Bošnjacima, ali nisu uspjeli - kaže Bondarenko.

- Mi smo jedna krv. Skoro jedan narod. Ne razlikujemo se - govori Azarovu Zoran Radulović, gazda apartmana u Skadarliji, gdje je odsjeo.

Putin sa šajkačom

Radulovićev je stan, kaže, pun velikoruskih insignija, od zastave ruske imperije do Putinove slike sa šajkačom na glavi. Siguran je da je ovo rat protestantsko-katoličke Europe protiv pravoslavlja. Azarovu je samom smiješno kada mu Radulović kaže da vozi Mercedes, a želja mu je da kupi Volgu, "ali je u Srbiji nema". I Azarov napominje kako većina njegovih srpskih sugovornika zapravo rat ne smatra ratom Rusije protiv Ukrajine, koja je kažu žrtva svog predsjednika, Židova Volodimira Zelenskog, nego Rusije s NATO-om.

Oleg Bondarenko pak kaže da među rusofilima u Srbiji, osim mnogih koji su ogorčeni NATO-om i Zapadom, ima i puno rođaka onih koji su zbog ljubavi prema SSSR-u i Staljinu nastradali i bili proganjani pod Titom, pa sada svojom odanošću Rusiji liječe traume iz tog doba. Autor zanimljive reportaže pitao se, s obzirom na to da mu je svaki sugovornik spominjao "otimanje Kosova" i "NATO-ovo bombardiranje 1999. godine", da bi bilo logičnije da se Srbi, zbog toga, identificiraju s Ukrajincima, ali kaže da su ga gotovo svi srpski sugovornici uvjeravali u suprotno, govoreći da Putin osvećuje Srbe zbog 1999. i Kosova.

image
Tom Dubravec/ Cropix

- Ovo je osveta za to - uvjereni su mnogi njegovi sugovornici. Azarov isto tako postavlja retoričko pitanje:

- Zašto se Srbi ne pitaju - pa to što je NATO radio nama sada Rusi rade Mariupolju, Kijevu i drugim ukrajinskim gradovima.

No, piše Azarov, takvim se pitanjima većina Srba ne zamara. Srpski mediji, piše Azarov, prenose isključivo ruske informacije i svojim građanima predstavljaju rusku verziju rata, a čak idu tako daleko i bizarno, napominje on, da su srpski mediji naveli kako je Putin dao ime jednoj podmornici "Belgorod" po Beogradu, iako je Belgorod grad u Rusiji nedaleko od ukrajinske granice. Pavel Soldov, vlasnik irskog puba Harat's, kazao je Azarovu da mu je čak neugodno koliko Srbi obožavaju Ruse, pogotovo jer "kod nas u Rusiji nitko ništa o Srbiji ne zna", ali kako kaže, oni se zbog toga ne ljute jer su uvjereni da će ih "Rusija poput starijeg brata zaštititi i pomoći im kada zatreba".

'Agresivni Zapad je kriv'

Vođa ultradesne stranke Dveri Boško Obradović također govori o svojoj podršci Rusiji u ovom ratu, koji ne smatra agresijom.

- Rat se vodi zbog NATO-a i agresivnog Zapada. Rusija je velika država i ima se pravo braniti i štititi svoje granice i interese - kaže Obradović i dodaje da se ne mogu uspoređivati ruski napad na Ukrajinu, koja štiti sebe, i Američke agresija na Afganistan, Irak ili Srbiju. Prema Obradoviću, za sve su krive Komunističke partije SSSR- a i Jugoslavije koje su napravile umjetne granice te je Rusima i Srbima onemogućeno da žive na svom povijesnom prostoru.

I dok Srbi Azarovu objašnjavaju da griješi jer ne podržava Putina i rat, on navodi kako su na jednom ruskom okupljanju u Beogradu Rusi odali minutu šutnje žrtvama pokolja u Buči, govoreći da se radi o stravičnom zločinu. Doduše, nisu svi Srbi tako skloni opravdati Rusiju, kaže Azarov i citira bivšeg srpskog ambasadora u Bjelorusiji Srećka Đukića, koji kaže da je od 2014. do početka rata podržavao Rusiju, ali da je napad na Ukrajinu promijenio njegov stav.

image
Tom Dubravec/ Cropix

- Putin i Lavrov su lagali. Stalno su govorili da neće napasti, a napali su. Ukrajinci se bore za svoje obitelji i domove, a Rusi ne znaju zašto se bore - kaže Đukić Azarovu.

Filip Švarm smatra da je Aleksandar Vučić fasciniran Putinom i želi biti macho poput njega. Azarov navodi i vrlo zanimljiv podatak da su od početka rata u Ukrajini, 24. veljače, do početka travnja - ruski državljani u Srbiji registrirali čak 323 tvrtke te da su neki poduzetnici u Srbiju povukli i najveći broj svojih zaposlenika, neki čak i dvije tisuće, od glavnih menadžera do sekretarica! Većina ih je to napravila da zaobiđu sankcije i propast svojih tvrtki, što bi se dogodilo da su ostali u Rusiji.

Doduše, Stepan Kazarjan, organizator Moscow Music Weeka i Awaza, ne podržava rat koji je za njega bio "prijelomna točka odluci da ode" i smatra da će proći puno vremena prije nego što se u Rusiju vrati. Ističe da je svoj festival prebacio u Srbiju jer ga je u Moskvi više nemoguće organizirati, ali, kako kaže, strani izvođači neće doći, a za domaće se mora bojati da nešto ne izvedu na bini, nakon čega bi moglo biti problema s vlastima. Kazarjan kaže da bi radije otišao u neku zemlju EU, ali danas s ruskom putovnicom teško da bi mogao napraviti takav festival tamo.

Umjetna rusofilija

Uvjeren je da velika većina mladih ljudi ne podržava ni Putina ni rat, a o srpskoj ljubavi prema Rusima ipak kaže: - Ovdje zbilja nema rusofobije, ali je rusofilija dosta umjetna. Srbi vole sebe, a Rusiju kada im to odgovara.

- Iako Srbi zaista jako vole Rusiju i kada čuju da ste Rus, odmah vas žele zagrliti i počastiti rakijom, a vlasti tradicionalno govore o neuništivoj povezanosti dviju država, za vrijeme rata u Ukrajini Beograd je ipak već dvaput u UN-u glasovao protiv Rusije. Prvo je osudio vojnu agresiju, a zatim pristao na njezino isključenje iz Vijeća za ljudska prava. Istovremeno, predsjednik Vučić stalno prigovara da je Srbija, kao jedina država u Europi koja nije podržala uvođenje antiruskih sankcija, pod snažnim pritiskom kojem se ne može oduprijeti - piše Azarov.

image
Tom Dubravec/ Cropix

I dok ga Zoran Radulović uvjerava da će, ako Vučić uvede sankcije, Rusiji to biti i njegov kraj jer će "svi Srbi odmah izaći na ulice prosvjedujući protiv toga", Filip Švarm je uvjeren da će Vučić na kraju morati pristati na sankcije, pogotovo ako se rat produži. On se, navodi riječi Azarova, nada skorom završetku rata kako se ne bi morao izjašnjavati, ali vrijeme mu curi i morat će donijeti odluku, i to u korist sankcija jer je, kaže Švarm, "Srbija banana republika".

Boško Obradović tvrdi da se to nikada neće dogoditi jer bi uvođenje sankcija Rusiji bilo "kao da Srbija uvodi sankcije samoj sebi". Azarov navodi da iako su simpatije Srbije na strani Moskve, realnost je da iz Rusije ovdje dolaze samo nafta i plin, a iz Srbije u Rusiju voće.

- Očekuje nas vrlo velika ekonomska kriza, a Srbija će biti prisiljena još više se udaljiti od Rusije, koja joj neće moći pomoći. To je neizbježno - rekao je Švarm, dok se Oleg Bondarenko, ruski politolog, ne slaže sa srpskim kolegom i smatra da "Beograd nikada neće ući u Europsku uniju". - Da, oni plešu plesove europskih integracija, ali za Europu je Srbija uvijek bila peta kolona Rusije. Srbi su uvijek bili 'tuđi' Europi - kaže Bondarenko Azarovu.

image
Tom Dubravec/ Cropix

Novinar Meduze iznađen je brojnim muralima ratnim zločincima po Beogradu, posebno onaj Vladimiru Putinu, dok za grafite po gradu navodi da su prečesto prostački i krvožedni te uglavnom protiv NATO-a u i čast "srpskog Kosova i ruskog Krima".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 05:46