BRUTALNI PROJEKTILI

Ruski vojni analitičar: ‘Ovo je oružje s kojim ćemo se osvetiti za ATACMS-e i Storm Shadowe. Gađat ćemo Kijev, drhtite!‘

To moćno sredstvo još nikad nije korišteno u ratu. Kinezi tvrde da ga nema niti jedna druga vojska na svijetu

Ilustrativna fotografija

 Russian Defence Ministry/tass/profimedia

Ruska je vojska prvi put ciljeve u Ukrajini gađala svojom novom raketom Orešnik. Istodobno, moskovski prorežimski list Moskovski Komsomolec (MK) u svom je članku prijetio da će Rusija lansirati ubojite balističke hipersonične projektile RS-26 "Granica" (Rubež) na Kijev i druge ciljeve, kao odgovor na odobrenje SAD-a da Ukrajina njegovim dalekometnim projektilima ATACMS može gađati ciljeve u dubinu ruskog teritorija.

List je naveo kako je zbog toga u "Ukrajini nastala panika". Ruski prokremaljski vojni analitičar, potpukovnik Timur Sirtlanov, za MK je rekao da bi ukrajinski narod trebao "drhtati" zbog moguće uporabe tog balističkog projektila. MK precizira da bi se ti projektili mogli ispaliti s poligona Kapustin Jar kod Astrahana nedaleko od ušća Volge u Kaspijsko jezero. Moskovski prorežimski mediji navode da su iz Moskve, preko Saudijske Arabije i Turske, upozorili Kijev na posljedice zbog napada američkim i britanskim dalekometnim projektilima na ruski teritorij.

Ruski mediji otvoreno navode da će biti napada na Kijev i objekte energetskog sustava te da će za građane Ukrajine zima biti još gora, bez struje i grijanja. Prema ruskom portalu News.ru., RS-26 Rubež je modernizirana verzija raketnog sustava Topol-M. RS-26 može nositi termonuklearne bojeve glave čija je razorna moć 1,2 megatona. Točnost je oko 150 metara. Projektili su teški 40-50 tona, a mogu dostići ciljeve na daljini od 2000 do čak 6000 km.

image
Handout/afp/profimedia

- Zasad u ovoj situaciji nećemo koristiti nuklearno oružje, ali mislim da će ukrajinski neonacisti i njihovi zapadni saveznici u nadolazećim danima cijeniti udarac koji će biti zadan kritičnoj infrastrukturi Ukrajine i ciljevima u samom Kijevu - rekao je potpukovnik Sirtlanov za moskovski list.

RS-26 prvi put je testiran u svibnju 2012. godine. Raketa je, navodi portal news.ru, bila lansirana s raketnog poligona Pleseck i pogodila je metu na poligonu Kura - udaljenog 5800 km. Prema zapadnim stručnjacima, navodi londonski The Telegraph, rakete RS-26 dosad nisu korištene u ratu protiv Ukrajine, ali lete brzinom pet puta većom od brzine zvuka, što otežava njihovo obaranje raketnim sustavima Patriot, koje Kijevu isporučuju iz SAD-a.

Ruski mediji citiraju kineske izvore koji navode da "ruska raketa RS-26 leti stalno promjenjivom putanjom" te da "takvo oružje nema nijedna druga vojska na svijetu". - Možete zaboraviti na proturaketnu obranu. Nemoćna je pred RS-26 - prenose ruski mediji kineske stručnjake.

Rusija je, kažu izvori u Kijevu, lansirala interkontinentalnu balističku raketu na Dnjepar i Kijev. No, neki zapadni analitičari s druge strane tvrde da je uporaba takvih projektila potpuno neracionalna. Podsjetimo da je zbog najava o napadu na Kijev tim razornim projektilima nekoliko zapadnih ambasada u srijedu, 20. studenog, zatvorilo svoje ambasade (SAD, Francuska, Španjolska, Grčka) te svojim državljanima savjetovalo da obavezno otiđu u skloništa kada čuju znak opće opasnosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 16:25