PRELAZE NA INTERNET

S tisućitim brojem gasi se legendarni tjednik 'Slobodna Bosna'

Redakcija sarajevskog tjednika "Slobodna Bosna" objavila je u utorak tisućuti i ujedno posljednji broj tog lista legendarnog po nemilosrdnim kritikama loših postupaka svake vlasti i svakog političara u toj zemlji.

"Ovo je posljednji broj 'Slobodne Bosne' u ovakvom formatu, papirnatom, starinskom, očito anakronom. S novom godinom, kao prvi magazin na Balkanu, preselit ćemo se na digitalnu platformu", poručio je čitateljima glavni urednik i spiritus movens ovog tjednika Senad Avdić u redovitom uvodniku.

Podsjetio je na jesen 1991. godine kada je ovaj tjednik pokrenut i na sve godine kušnje koje su nakon toga slijedile najprije u suočavanju s nacionalističkom pošasti i nastojanjima da se uništi BiH a potom s izazovima ratne i poratne pljačke i privatizacijskih skandala te bezobzirne političke borbe za vlast.

Kritika "Slobodne Bosne" uvijek je bila beskompromisna i razorna, nalik onoj kakvu je u Hrvatskoj nekada promovirao "Feral Tribune".

Udruga "BH novinari" povodom gašenja "Slobodne Bosne" u dosadašnjem obliku reagirala je izjavom u kojoj je to ocijenila "nemjerljivim gubitkom za novinarsku zajednicu i svakog građanina BiH".

Medije u BiH njihova je profesionalna udruga pozvala da iskažu solidarnost s redakcijom "Slobodne Bosne" ističući kako je to jedan od rijetkih nezavisnih medija u državi koji je godinama odolijevao snažnim političkim pritiscima i iznova kritički pisao o značajnim zbivanjima i razotkrivao korupciju i kriminalne afere, dizao glas protiv nacionalizma, fašizma i drugih nedemokratkih ponašanja te širio medijske slobode, pluralizam informacija i različitost stavova.

"Gašenje tiskanog izdanja 'Slobodne Bosne' atak je na kompletnu medijsku zajednicu u BiH, čije se medijsko tržište godinama uništava, ne samo ekonomskim razlozima i krizom koja je zahvatila cijeli svijet već i snažnim političkim pritiscima na medije i upletanjima politike u oglašivačko tržište, kao i utjecajima nacionalnih i partijskih lobija na financiranje medija iz javnih proračuna i iz prihoda javnih tvrtki".

Ocjena je "BH novinara" kako su medijski klijentelizam i netransparenost financiranja medija te izravni politički utjecaji na ekonomsku održivost medija kroz prelijevanje javnog novca u odabrane i politički podobne medije izravno pridonijeli gašenju "Slobodne Bosne"

"Slobodna Bosna" podijelila je sudbinu brojnih neovisnih medija u BiH koji su suočeni s nemilosrdnom tržišnom utakmicom i sve većoj orijentaciji publike na digitalne medijske platforme.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 16:57