Kako se približava "sastanak stoljeća" - američkog predsjednika Joea Bidena i ruskog mu kolege Vladimira Putina, 16. lipnja u švicarskoj Ženevi, tako sve više raste nervoza na obje strane, a polako se potvrđuju teme za razgovor koje će se naći na stolu.
No, do susreta je ostalo nešto više od dva tjedna, a razlika u onome o čemu bi se trebalo raspravljati velike su, i nikako da se usklade. Ruski poslovni dnevnik RBK poziva se na riječi Sergeja Rjabkova, zamjenika ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, kako se "dnevni redovi razgovora ne poklapaju", ali kako će Moskva sljedećih dana "poslati niz signala" koji će, kako navodi list, za Washington biti "nekomforni", drugim riječima, očito da u Kremlju pripremaju protunapad za svaki napad koji se može očekivati s američke strane.
Joe Biden već je najavio jednu temu koja kod Putina i njegove kremaljske elite izaziva tikove i nervozu - to je pitanje ljudskih i građanskih prava u Rusiji. Šef Bijele kuće tako je kazao kako je svako "gaženje i nepoštivanje ljudskih i građanskih prava za SAD neprihvatljivo" te da "to neće dozvoliti". Biden je napomenuo kako je pitanje poštivanja ljudskih prava potegnuo i u razgovoru s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom. Nova administracija smatra kako je to pitanje koje je ideološki važno, a koje je inače, kada ga je "patentirao" predsjednik Jimmy Carter u 80-im godinama, bilo značajan udarac po imageu SSSR-a. Iako nije izrijekom spomenuo oporbenog čelnika Alekseja Navaljnog, koji služi zatvorsku kaznu, a velikom dijelu demokratske oporbe u Rusiji raznim uredbama i zakonima (poput proglašavanja nekog ekstremistom ili stranim plaćenikom) onemogućuje se kandidiranje na izborima. To je svakako tema koju će Biden potegnuti, a Putin ju ne želi prihvatiti te poziva da se "trguje, investira i surađuje, ali bez miješanje u unutarnje stvari".
Moskva je već najavila da je povlačenje pitanje Navaljnog i stanja ljudskih prava u Rusiji "tema na koju oni neće pristati". No, najavili su da do sastanka svakako treba doći, ali na ravnopravnim osnovama, i uz uzajamno uvažavanje i poštovanje, a Putinov glasnogovornik kazao je kako bi "Rusija i SAD trebali izaći iz jadnog stanja" u kojem se nalaze njihovi međusobni odnosi. Putinu je u ovoj situaciji, kada su odnosi za Zapadom na niskim granama, susret s Bidenom pokazivanje snage i važnosti Rusije kao važnog globalnog igrača, ali i prilika da Zapadu pošalje poruku kako želi s njima što bolje odnose, i u trenutku kada su odnosi Zapada i s Kinom napeti.
Putin i Biden sigurno će razgovarati i o mnogim regionalnim sukobima, a Ukrajina i Bliski istok bit će vodeće međunarodne teme koje će se naći pred dvojicom lidera. Biden će o sastanku s Putinom prodiskutirati i s čelnicima zemalja G7, s kojima s nalazi koji dan ranije, uz to, poslao je pomirljivu poruku Moskvi time što je odustao od novih sankcije za plinovod Sjeverni tok 2, a još nije jasno hoće li se na sastanku G7, unatoč zalaganju francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, naći i bjeloruska oporbena čelnica Svetlana Tihanovskaja. Ruski mediji navode da se to ipak neće dogoditi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....