Koalicija oružanih skupine koje podupire SAD, predvođena borcima sirijskih Kurda, zauzela je u petak Deir el-Zor, važan grad u istočnoj Siriji i glavni granični prijelaz s Irakom, preuzimajući tako efektivnu kontrolu nad golemom istočnom sirijskom pustinjom u dva brza poteza.
Dva sigurnosna izvora iz istočne Sirije rekla su da je do petka poslijepodne savez oružanih skupina, poznat pod nazivom Sirijske demokratske snage (SDF), preuzeo potpunu kontrolu nad gradom Deir el-Zorom, trećim gradom nad kojim je u tjedan režim sirijskog predsjednika Bashara al-Assada izgubio kontrolu, prenosi agencija Reuters.
Omar Abu Layla, aktivist s medijske platforme Deir Ezzor 24, s dobrim kontaktima u samom gradu, rekao je za Reuters da su se snage sirijske vlade i irački borci koje podržava Iran povukli iz Deir el-Zora prije nego što su snage SDF-a ušle u grad. Ubrzo nakon toga, Sirijske demokratske snage prodrle su kroz obližnji granični prijelaz Albu Kamal s Irakom, rekla su Reutersu dva izvora iz sirijske vojske.
Nije bilo sukoba SDF-a i HTS-a
Grad Deir el-Zor je nekoliko puta prelazio iz ruku pobunjenika pod kontrolu Assadovih snagama o odanih mu skupina i obrnuto otkako je izbio građanski rat u Siriji 2011. nakon prosvjeda protiv sirijskog diktatora. Prvi puta je pao u ruke pobunjeničkih snaga prije nego što ga je militantna skupima Islamska država Iraka i Levanta (ISIL) zauzela 2014. Sirijska vojska, potpomognuta proiranskim iračkim frakcijama, ponovno ga je zauzela 2017. i držala ga sve do petka.
Šef SDF-a Mazloum Abdi rekao je novinarima ranije u petak na tiskovnoj konferenciji u gradu Hasakeh da njegove snage održavaju "komunikacijske kanale s Hayat Tahrir al-Sham (HTS)", posebno kako bi zaštitile Kurde koji žive u Alepu. Rekao je da se snage SDF-a nisu sukobile s HTS-om, ali da će se braniti ako budu napadnute, te da su u kontaktu i sa SAD-om i Rusijom, kako bi zaštitili područja pod svojom kontrolom.
Abdi, čije su se snage u prošlosti sukobljavale sa sirijskim vladinim snagama i savezničkim iračkim borcima koje podupire Teheran, rekao je da je bio iznenađen kada je vidio kako vladine snage padaju tako brzo uslijed napada pobunjenika. U veljači je za Reuters rekao da bi se dodatna protuzračna obrana trebala rasporediti u sjeveroistočnoj Siriji, nakon što je šest njegovih boraca ubijeno u napadu dronom za koji su okrivljene proiranske frakcije.
Napredovanje SDF-a uslijedilo je nakon što su sirijske pobunjeničke sunitske snage, predvođene skupinom Hayat Tahrir al-Sham (HTS), ranije povezanoj s al-Qaidom, pokrenule iznenadnu ofenzivu prošle srijede i munjevito napredovale. U samo dva dana pao je Alep, potom ranije ovog tjedna Hama, a pobunjenici Homsu.
Pad Homsa mogao bi značiti kraj Assadovog režima
Zauzimanje Homsa presjeklo bi glavnu cestu koja vodi od prijestolnice Damaska do sirijske obale. Deseci tisuća ljudi od četvrtka navečer bježe iz grada prema zapadnim obalnim regijama, gdje je uporište Assadove vlade.
Pad Homsa u ruke sirijske oporbe, kako objašnjavaju stručnjaci, mogao bi označiti kraj režima Bashara al-Assada. "Grad je jezgra njegove vlade i njegov gubitak mogao bi glavni grad Damask učiniti lakšom metom. Ako Assadove snage ne odbiju oporbu od preuzimanja Homsa, u idućih nekoliko tjedana ili mjeseci mogli bismo vidjeti kraj njegovog režima", rekao je Fawaz Gerges, profesor međunarodnih odnosa na London School of Economics.
Ova šokantna ofenziva zadala je velik udarac Assadu te njegovim saveznicima Iranu i Rusiji, ponovno rasplamsavši građanski rat koji je godinama uglavnom bio u mirovanju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....