SAD je u petak uveo sankcije gruzijskom milijarderu Bidzini Ivanišviliju, bivšem premijeru kojeg se smatralo de facto čelnikom te južnokavkaske zemlje, za koju kritičari kažu da je krenula u autoritarnom i proruskom smjeru pod njegovom strankom Gruzijski san.
Američki državni tajnik Antony Blinken izjavio je da Sjedinjene Države sankcioniraju Ivanišvilija zbog "potkopavanja demokratske i euroatlantske budućnosti Gruzije u korist Ruske Federacije".
Ivanišvili, koji je 90-ih zaradio milijarde u Rusiji u metalima i telekomunikacijama, predvodio je brzo udaljavanje Gruzije od Zapada, javno optužujući strane obavještajne agencije da žele Gruziju otjerati u rat s Rusijom.
Sankcije predstavljaju kulminaciju godina pogoršanja odnosa između Zapada i Gruzije, koja se smatrala jednom od najdemokratskijih i najviše prozapadnih zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza.
Inspriracija ruskim zakonodavstvom
Stranka Gruzijski san, na čelu s Ivanišvilijem, tvrdi da se zalaže za demokratsku i prozapadnu Gruziju, dok također održava pragmatične veze sa susjednom Rusijom. No, prošlog je mjeseca zamrznula pregovore s EU-om do 2028., naglo zaustavivši dugogodišnji nacionalni cilj zapisan u ustavu zemlje.
Zamrzavanje pregovora pokrenulo je mjesec dana prosvjeda i represije tijekom kojih je više od 400 ljudi privedeno, uključujući istaknute oporbene političare.
SAD je 18. prosinca sankcionirao nekoliko visokih dužnosnika gruzijskog ministarstva unutarnjih poslova koje je optužio za sudjelovanje u suzbijanju prosvjeda.
Sankcije znače da je sva Ivanišvilijeva imovina u SAD-u zamrznuta. Ivanišvili i njegovi saveznici u vladi posljednjih su godina više puta govorili da je milijarder već bio pod "de facto sankcijama" SAD-a, što je Washington negirao.
Gruzijski san nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar o novim sankcijama.
Ivanišvili je ove godine zagovarao zakone koji reguliraju "strane agente" i prava LGBT zajednice koje kritičari smatraju drakonskim i inspiriranim ruskim zakonodavstvom.
Rusija je upravljala Gruzijom oko 200 godina, sve do 1991., a ankete pokazuju da Gruzijci uglavnom ne vole svog velikog susjeda koji i dalje podržava dvije odcijepljene gruzijske regije.
Nemiri zbog sumnje u izbornu prevaru
Rusija i Gruzija nemaju službene diplomatske odnose otkako je Moskva porazila Tbilisi u petodnevnom ratu 2008., a Rusija tvrdi da se ne miješa u Gruziju.
Nedavni nemiri uslijedili su nakon osporavanih izbora u listopadu, na kojima su službeni rezultati Gruzijskom snu dobili gotovo 54 posto glasova, a za koje oporbene stranke tvrde da su bili obilježeni prijevarama i nelegitimni.
Gruzijska predsjednica Salome Zourabišvili, kritičarka Gruzijskog sna u uglavnom ceremonijalnoj ulozi, rekla je da ne priznaje izborne rezultate i da neće napustiti dužnost kada joj mandat završi kasnije ovog mjeseca.
Njezin nasljednik, Mihail Kavelašvili, kojeg su izabrali zastupnici Gruzijskog sna, trebao bi biti inauguriran u nedjelju.
Gruzijski san priopćio je da očekuje poboljšanje odnosa sa SAD-om tijekom novog mandata novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....