BLINKEN I MAAS

Sastali se američki i njemački šefovi diplomacije: Peglali nesuglasice oko ruskog plinovoda

Bidenova vlada odučila je potkraj svibnja da neće sankcionirati glavne sudionike projekta Sjeverni tok.
Antony Blinken i Heiko Maas
 Michael Sohn

Sjedinjene Države i Njemačka izrazili su u srijedu volju da ovog ljeta prevladaju nesuglasice u vezi plinovoda Sjeverni tok 2, te općenito u vezi Rusije, nakon konfliktnog mandata bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Za prvog služenog posjeta Njemačkoj, američki državni tajnik Antony Blinken izrazio je uvjerenost da će dvije zemlje i dalje "zajednički nastupati u odnosu na bilo kakve opasne ili provocirajuće poteze Rusije".

Kao primjer je spomenuo Ukrajinu, zatvaranje ruskog oporbenog vođe Alekseja Navaljnog te rusku kampanju širenja dezinformacija.

U vezi plinovoda Sjeverni tok 2, Blinken je izrazio protivljenje Sjedinjenih Država tom projektu, ali i izrazio nadu da će s Berlinom pronaći kompromisno rješenje.

Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas kazao je da će Njemačka nastojati da se pronađe kompromis najkasnije do kolovoza.

Plinovod Sjeverni tok povezuje Rusiju i Njemačku preko Baltičkog mora zaobilazeći Ukrajinu.

"Odlučni smo vidjeti možemo li izvući nešto pozitivno iz teške situacije koju smo naslijedili", rekao je Blinken, dodajući da će učiniti sve da se postigne "konačan rezultat" kojim "energetska sigurnost Europe neće biti kompromitirana".

Instrument pritiska

U razgovorima s Njemačkom, "naš cilj ostaje da postignemo da Rusija ne može koristiti energiju kao instrument pritiska, kao oružje protiv Ukrajine ili protiv bilo koga drugoga u Europi", rekao je.

"Sada pregovaramo kako bismo utvrdili kako očekivanja Washingtona mogu biti ispunjena", rekao je Maas na zajedničkoj konferenciji za novinare.

Konkretno, nada se napretku prije posjeta njemačke kancelarke Angele Merkel Washingtonu koji je predviđen za 15. srpnja. To će biti njezin prvi posjet SAD-u od stupanja na dužnost novog demokratskog predsjednika Joea Bidena u siječnju.

Cilj je da se najkasnije do kolovoza postigne dogovor. Američka administracija tada mora ponovno iznijeti Kongresu izvješće o tom plinovodu i sankcijama koje su s time povezane.

Kompenzacija za Ukrajinu

Njemački mediji spominju mogućnost kompromisa koji bi uključivao mehanizam za kompenzaciju Ukrajini. Glavna tranzitna zemlja za slanje ruskog plina u Europu, Ukrajina se boji da će zbog plinovoda Sjeverni tok 2 izgubiti novac, a strahuje i za svoju sigurnost.

Bidenova vlada odučila je potkraj svibnja da neće sankcionirati glavne sudionike projekta Sjeverni tok.

Blinken će se tijekom poslijepodneva sastati s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 01:41