RIM - Guido Bertolaso (59), podtajnik u Predsjedništvu Vlade i popularni ravnatelj Civilne zaštite, našao se pod sudskom istragom te je odmah podnio ostavku na sve svoje dužnosti, koju je talijanska vlada odmah odbila.
“U Italiji je sport sprečavati državne službenike koji čine dobro”, objasnio je premijer Silvio Berlusconi, napomenuvši da suci progone “prvoga talijanskoga poreznog obveznika” (tj. samog Berlusconija) i najefikasnijega državnog službenika (tj. Bertolasa), “a svaki put im se dokaže nevinost”.
Bertolaso je u Civilnoj zaštiti od sedme Andreottijeve vlade (1989), bio je njezin ravnatelj od 1996 (za prve Prodijeve vlade) i ponovo od 2001 za druge Amatove vlade, a četvrta Berlusconijeva Vlada je Civilnu zaštitu iz domena Ministarstva unutrašnjih poslova preselila izravno u Predsjedništvo Vlade.
Terete ga snimci telefonskih razgovora i druge indicije da je odobrio povišenje cijena za poslove iz svoje nadležnosti rimskom poduzetniku Diegu Anemoneu (39) koji mu se odužio davši mu 50.000 eura u gotovini (Anemoneu se toliko žurilo da je novac uzajmio iz vjerničke pomoći za Afriku kojom je raspolagao don Evaldo Biasini) i stavivši mu na raspolaganje usluge svoje teretane na Salarijskoj cesti, što je uključilo i više snošaja s ondje angažiranim prostitutkama, koje je Bertolaso naručivao telefonski, ne sumnjajući da je sniman.
Bertolaso je spominjan i kao čest gost na veselicama u privatnim Berlusconijevim rezidencijama kamo su svraćale popularne Noemi Letizia, Patrizia D'Addario itd.
Naravno, to je sve samo sumnja i predmet istrage, pa će sud jamačno utvrditi istinu za nekoliko godina ili kasnije. Zasad su u istražnom zatvoru Anemone, Angelo Balducci (bivši Bertolasov zamjenik za Maddalenu a sada predsjednik Vrhovnog vijeća javnih radova), Mauro Della Giovampaola, te zamjenik rimskoga javnog tužioca Achille Toro. Na slobodi je pod istragom još nekoliko desetaka osoba.
Kao izvanredni povjerenik za hitne slučajeve Bertolaso je ovlašten angažirati izvođače i ugovarati cijene bez natječaja i ine procedure. Zahvaljujući politici Berlusconijeve vlade, ti su hitni slučajevi ne samo potres u L'Aquili, eksplozija vlaka u Viareggiu, poplave, odroni itd., nego i organizacija G8 na Maddaleni (premještenoga u L'Aquilu), Svjetsko prvenstvo u plivanju u Rimu 2009, Konferencija NATO-Rusija, pa čak i te kako predvidivi događaji, npr. 400-godišnjica rođenja sv. Josipa iz Copertina u Lecceu, te Nacionalni euharistijski kongres u Anconi dogodine. Samo u 2009 Vlada je utvrdila 78 hitnih situacija, povjerenih Bertolasu na diskreciono odlučivanje. Samo na Maddaleni tako je u desetak godina investirano 10 milijardi eura, uključujući i pripreme za jedriličarski Pehar Louisa Vuittona.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....