Slavko Tucaković, glavni vatrogasni zapovjednik, prati požarna zbivanja u Los Angelesu te kao vatrogasac objašnjava što je pridonijelo takvoj katastrofičnoj i dramatičnoj situaciji u Kaliforniji.
- Ovo je doista katastrofa, a ovaj je požar nastao u uvjetima koji su povoljni za nastanak i razvoj požara zahvaljujući vjetru koji puše brzinom od 160 kilometara na sat i koji je fenskog tipa, što znači da isušuje bilje, pali sve pred sobom i prouzročuje vrlo brzo širenje u jedinici vremena. Za ilustraciju svjedoči da je u trenutku nastanka zahvatio površinu od 20 hektara i za deset je minuta površina zahvaćena požarom već iznosila 200 hektara, što samo po sebi govori o tim ekstremnim uvjetima. Ovaj požar nam dosta govori i o globalnim klimatskim promjenama kojima svjedočimo jer u jednom dijelu SAD-a imate snježne uvjete, a u drugom ovaj katastrofalni požar koji je također prouzročen vremenskim uvjetima. Iako ga, koliko vidim, gasi velik broj vatrogasaca, njih čak 1600 s velikim brojem vozila, izgorjele su velike površine i brojni objekti. Prava je sreća da nije bilo više smrtno stradalih jer stanovnici očito slušaju upute za evakuaciju. Jak vjetar onemogućuje djelovanje zračnih snaga i jedino što u ovim nepovoljnim uvjetima vatrogasci mogu je preusmjeravanje požara i njegovo obuzdavanje, ili kako mi to vatrogasci kažemo, "trganje" prema nenaseljenom području. Siguran sam da tamošnji vatrogasci ulažu nadljudske napore da spase što više imovine, a samo dosad je izgorjelo više od 2000 objekata. Za ilustraciju, površina koja je izgorjela je površine Dugog otoka - kaže Tucaković.
Dodaje da vatrogascima koji nastoje obuzdati požar u Los Angelesu predstoji još problema s kojima će se susresti u narednom razdoblju.
- Bit će problema s vodom zbog velikog broja vatrogasnih cisterni, ovi požari imaju veliku kinetičku energiju koja raste jer žar nosi i pali površinu koja je povoljna za njegovo širenje zbog isušenosti tla. Nadalje, tu je problem urbaniziranosti, blizine kuća, ali i materijala od kojih su građene jer vidimo da u pravilu ostaju samo dimnjaci. Posljedica će biti i erozivno tlo - kaže glavni vatrogasni zapovjednik.
Na pitanje bi li kod nas moglo doći do takvih požara, Tucaković kaže:
- Mi jesmo imali nekih iskustava na području Pelješca, Zatona. Ono čime nismo zadovoljni je količina puteva, iskrčenosti zapuštenog zemljišta, bilo privatnog ili državnog, pa stalno naglašavam nužnost preventivnog djelovanja da nam se ne bi dogodili takvi požari jer u uvjetima povoljnog vjetra koji je uz to najveća opasnost za nastajanje požara može doći do teških posljedica - kaže Tucaković
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....