Ruska sabotaža zapadnih ciljeva mogla bi na kraju potaknuti NATO da razmotri pozivanje na klauzulu o međusobnoj obrani iz članka 5 Saveza, rekao je u srijedu šef njemačke vanjske obavještajne službe (BND).
Govoreći na događaju think tanka DGAP u Berlinu u srijedu, ravnatelj BND-a Bruno Kahl rekao je kako očekuje da će Moskva dodatno pojačati svoje hibridno ratovanje.
"Opsežna uporaba hibridnih mjera za kojima poseže Rusija povećava rizik da će NATO na kraju razmotriti pozivanje na klauzulu o međusobnoj obrani iz članka 5", istaknuo je.
"U isto vrijeme, povećanje ruskog vojnog potencijala znači da izravan vojni sukob s NATO-om postaje jedna od mogućih opcija za Kremlj", procjenjuje.
Prema članku 5, ako je članica NATO-a napadnuta, ostale članice saveza dužne su joj pomoći u odgovoru.
NATO i zapadne obavještajne službe upozorile su da Rusija stoji iza sve većeg broja neprijateljskih aktivnosti diljem euroatlantskog područja, u rasponu od opetovanih kibernetičkih napada do podmetanja požara, što Rusija poriče.
Kad bi Rusija napala jednog ili nekoliko saveznika u NATO-u, to ne bi učinila kako bi zgrabila ogromne dijelove zemlje, rekao je Kahl, već radije da testira crvene linije koje je postavio Zapad s ciljem poraza zapadnog jedinstva i NATO-a kao obrambenog saveza.
"Još nemamo nikakvih naznaka da Rusija namjerava ući u rat, ali ako takvi osjećaji prevladaju u vladi u Moskvi, tada će rizik od vojnog sukoba rasti u narednim godinama", govori.
Prema procjeni njegovih stručnjaka, visoki dužnosnici u ruskom ministarstvu obrane sumnjaju u to da će se NATO-ov članak 5, uključujući američke zaštitne mjere za Europu, zaista primjenjivati u slučaju nužde, zaključuje šef obavještajne službe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....