NOVA INICIJATIVA

Slovenci uvode novčanu penalizaciju za necijepljene? ‘To bi bilo pravedno rješenje‘

U Sloveniji se javljaju inicijative da necijepljeni koji završe u bolnici plate dodatnu participaciju, odnosno dio troškova svog liječenja

Bolnički covid odjel, ilustracija

 Sopa Images Limited/Alamy/Alamy/Profimedia

U Sloveniji, koja ovih dana bilježi pad epidemioloških trendova u pandemiji koronavirusa, ali ima i dalje vrlo opterećen zdravstveni sustav, razmišljaju o svojevrsnoj novčanoj penalizaciji onih koji nisu cijepljeni, a završe u bolnici zbog covida-19.

To je u razgovoru za Slovenski radio potvrdila Bojana Beović, glavna infektologinja u vladinom savjetu za epidemiju, te predsjednica Liječničke komore.

"Na jednoj su strani oni koji su bili odgovorni i cijepili se, a na drugoj oni koji se ne žele cijepiti, a unatoč tomu uživaju sve beneficije", kazala je Beović, dodavši da zato dolaze inicijative da necijepljeni koji završe u bolnici plate dodatnu participaciju, odnosno dio troškova svog liječenja.

"Mislim da bi participacija za necijepljene bila pravedno rješenje", kazala je Beović.

Ona se ne zalaže za uvođenje obveznog cijepljenja jer smatra da bi to imalo suprotan učinak i izazvalo javno protivljenje cijepljenju.

Obvezno cijepljenje u Sloveniji bi bilo moguće samo ako se o tome osigura opći društveni konsenzus, možda čak putem referenduma, navela je Beović.

'Vidimo svjetlo na kraju tunela'

Dodala je kako smatra da bi svojim zaposlenicima neki poslodavci trebali odrediti cijepljenost kao uvjet za rad, ali samo ako za to postoje zakonske mogućnosti.

Slovenska vlada donijela je prije dva mjeseca odluku o obveznom cijepljenju protiv covida-19 za zaposlene u državnoj upravi, ali ju je, do konačne ocjene o tome je li to u skladu s ustavom, suspendirao ustavni sud koji će ovih dana o tome donijeti konačni pravorijek.

U Sloveniji je u zadnja 24 sata potvrđeno više od 2100 novih zaraza koronavirusom, oko 500 manje u odnosu na stanje prije sedam dana, a i drugi epidemiološki indikatori su u silaznoj putanji.

Broj hospitaliziranih još nije počeo padati, ali se smatra da je dosegnuo vrhunac.

"Vidimo svjetlo na kraju tunela jer se čini da broj onih na intenzivnim odjelima neće prijeći 320, kako smo se bojali, ali je glavni problem nedostatak potrebnog kadra", kazao je u četvrtak za medije Robert Carotta, državni tajnik u ministarstvu zdravstva, zadužen za koordinaciju rada bolnica.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 21:04