Policija u Hong Kongu jučer je počela primjenjivati kontroverzni zakon o sigurnosti i uhitila gotovo 200 osoba pod optužbama kršenja novog zakona i nezakonitog okupljanja. Nacionalni zakon je donesen u utorak u tajnosti, a kritičari ističu da je riječ o opasnom uskraćivanju ljudskih prava i ušutkivanju opozicije.
Nekoliko tisuća prosvjednika okupilo se na ulicama u povodu obljetnice predaje Hong Konga u ruke Kini. Velika Britanija je 1. srpnja 1997. godine prepustila Kini suverenitet Hong Konga pod uvjetom zaštite određenih sloboda sljedećih 50 godina i načela “jedna zemlja, dva sustava”. Prema novom zakonu, prosvjedi u Hong Kongu su zabranjeni, a policija ima pravo uhititi svakoga tko nosi zastavu, plakat ili transparent kojim se traži autonomija Hong Konga.
Nema kritike
Policija je na prosvjednike nasrnula vodenim topovima i suzavcima uz opravdanje da krše zabranu okupljanja u grupama većim od 50 ljudi, donesenu zbog pandemije koronavirusa. Više od 180 ljudi je uhićeno zbog kršenja zabrane okupljanja, a najmanje sedmero zbog kršenja zakona o sigurnosti, uključujući muškarca koji je nosio zastavu sa sloganom “Neovisnost Hong Kongu”.
Glavni prekršaji navedeni u zakonu o sigurnosti su separatizam, subverzija, terorizam i dosluh sa stranim državama. Vrlo dvosmisleno su opisani i daju vlastima veliku moć u provođenju sile prema aktivistima koji kritiziraju vladajuću Komunističku partiju. Oštećivanje vladinih zgrada smatra se djelom subverzije i kažnjava doživotnim zatvorom, kao i zaustavljanje prometa koje uzrokuje štetu drugim ljudima ili javnoj i privatnoj imovini.
Zastrašujuće
“Zakon je strašan zato što nema granica. Aktivisti u Hong Kongu, koji su navikli djelovati u okruženju koje uglavnom poštuje njihova prava, sada se suočavaju sa zastrašujućom prazninom”, rekla je za NYT kineska direktorica Humans Rights Watcha Sophie Richardson.
Peking sada ima ovlasti intervenirati u slučajevima nacionalne sigurnosti, može u nekim slučajevima odrediti suđenje optuženicima u Kini umjesto u Hong Kongu, suđenje može biti održano iza zatvorenih vrata i vlast u Pekingu ima pravo osumnjičenika za kršenje nacionalne sigurnosti držati u pritvoru do šest mjeseci bez pristupa branitelju ili članovima obitelji.
Zakon o nacionalnoj sigurnosti može se prekršiti i izvan granica Hong Konga, što znači da osoba može biti uhićena pri ulasku u Hong Kong ako je osumnjičena za kršenje zakona. Postoji opasnost da će zakon primjenjivati i retroaktivno te da će se osobu optužiti za djelo počinjeno prije nego što je zakon donesen.
“Briši poruke”
Mnogi su aktivisti preko noći jednostavno utihnuli, u strahu od opasnih posljedica izražavanja vlastitog mišljenja. Novinar BBC-ja koji izvještava iz Kine napisao je kako ga je jedan izvor, inače odvjetnik i aktivist za ljudska prava, zamolio da izbriše sve poruke koje su razmijenili preko društvenih mreža.
Državni tajnik SAD-a Mike Pompeo rekao je kako ovaj “drakonski zakon uništava autonomiju Hong Konga”. “Paranoja i strah Pekinga od težnji vlastitog naroda doveli su do razaranja samog temelja uspjeha ovog teritorija”, dodao je Pompeo.
Kina je oštro odgovorila na kritike iz SAD-a i pitala ih: “Kakve to veze ima s vama?” Čelnica Hong Konga, Carrie Lam, tvrdi da će novi zakon donijeti stabilnost koju su narušili prošlogodišnji prosvjedi.
“Zakon o sigurnosti smatra se najvažnijim razvojem u odnosima između središnje vlasti i Hong Konga od 1997. godine”, rekla je Lam.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....