U Srbiji nisu nimalo oduševljeni blagim i pomirljivim tonom odgovora Jean-Claudea Juncker na pismo premijera Srbije Aleksandra Vučića, koji je ukazao na antisrpsku politiku u Hrvatskoj i u regiji.
Tako je premijer Vučić je istaknuo da poštuje Junckera, ali da “ne podnosi lažne simetrije“, piše B92.
"Neću ništa reći, jer Junckera izuzetno poštujem. O sadržaju pisma neću govoriti. Ne podnosim kada se sve poistovjećuje i kada se prave lažne simetrije i ravnoteže, mislim da to svi časni ljudi teže podnose", rekao je Vučić.
Vučić je rekao da je to prešućeno "ne zato što smo slabi, već zato što smo dovoljno jaki da brinemo o svojoj budućnosti". "To je i odgovor na dileme zašto nećemo odgovarati ni Hrvatskoj, ni bilo kojem drugom. Za narod i za državu su nam rekli da je 'šaka jada', ne za nekog političara, i to smo prešutjeli" - u svom je stilu rekao Vučić.
Vučić je zaključio da bi svakako najviše poena dobio "kada bi brutalno odgovorio", ali to ne želi jer "misli na budućnost".
Europska unija nastavlja držati glavu u pijesku, a odgovor predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera na pismo premijera Srbije Aleksandra Vučića, koji je ukazao na antisrpsku politiku u Hrvatskoj i u regiji, promašena je tema, ocijenio je u srijedu kasno navečer srbijanski ministar vanjskh poslova Ivica Dačić nakon što je objavljen Junckerov odgovor Vučiću.
"Juncker nije odgovorio ni na jedno konkretno pitanje koje je Vučić istaknuo, nije komentirao rehabilitiranje fašističkog ustaškog režima NDH, ni oslobađanje ratnih zločinaca iz posljednjeg rata, ni podizanje spomenika ustaškom teroristi (Miri) Barešiću, ni na vrijeđanje srpske države. Nije nam čak rekao ni što mi nismo učinili. Ja sam to već unaprijed najavio da se Europska unija pravi gluhonijemom kad je antisrpska politika u pitanju. Ali zato je uvijek spremna za prodike Srbiji kad joj se nešto u Srbiji ne svidi", istaknuo je Dačić u pisanoj izjavi dostavljenoj u srijedu kasno navečer medijima.
Srbijanski premijer Aleksandar Vučić uputio je 1. kolovoza visokim dužnosnicima EU-a pismo kojim je ukazao na nepovoljnu situaciju u regiji, te ocijenio da se u Hrvatskoj vodi "ogoljena antisrpska politika koju Srbija ničim nije isprovocirala" već je prosvjednim notama samo naglasila svoje nesuglasje s potezima u slučaju Stepinac, Glavaš i Barišić, te ukazala de ne prihvaća naslijeđe nacizma i podržavanja terorizma.
U pismu početkom kolovoza visokoj predstavnici za vanjsku i sigurnosnu politiku Federici Mogherini, predsjedniku Evropske komisije Jean-Claudeu Junckeru, povjereniku za proširenje i susjedsku politiku Johannesu Hahnu, te predsjedniku Europskog parlamenta Martinu Shultzu, Vučić je zatražio da kažu je li Srbija učinila nešto pogrešno u kontekstu posljednjih događaja u Hrvatskoj, među kojima je istaknuo ukidanje presuda Branimiru Glavašu i Alojziju Stepincu, te otkrivanje spomenika Miri Barišiću, pravomoćno osuđenom za terorizam i ubojstvo jugoslavenskog veleposlanika u Švedskoj Vladimira Rolovića 70-ih godina prošlog stojeća.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker odgovorio je u srijedu na Vučićevo pismo, istaknuvši da su dobrosusjedski odnosi, regionalna suradnja i pomirenje temeljna načela koja trebaju poštivati sve zemlje kandidati i potencijalni kandidati te zemlje članice EU-a.
Juncker je naglasio da se Komisija "unutar svojih ovlasti uvijek snažno zauzimala kako bi se osiguralo poštivanje žrtava i sjećanje na ratne zločine u Europi. Europsko zakonodavstvo kriminalizira zločine iz mržnje na temelju nacionalnog podrijetla te poticanje na nasilje ili mržnju", te ukazao kako su "prema europskom zakonodavstvu, članice EU-a obvezne osigurati kažnjivost tih zločina, a od aspiranata za članstvo u EU-u očekuje se da se usklade s tim zakonima".
Dačić na Junckerov odgovor srbijanskom premijeru uzvraća ljutitim tonom i porukom kako to "više neće moći tako".
"To više neće moći tako. Nismo vas pitali za mir u svijetu nego za antisrpsku politiku jedne vaše članice, koja ugrožava mir i stabilnost u regionu", naglasio je Dačić.
Dodajući kako ništa nije očekivao, pa nije ni razočaran, Dačić u pisanoj izjavi navodi da "danas čak ni djeca bajkama ne vjeruju" i, aludirajući na izjavu vođe SDP-a Zorana Milanovića da je Srbija "šaka jada", zamjera dužnosnicima EU-a da im reakcije nisu jasne i konkretne.
"Kao što sam jučer najavio, kao da su lame s Tibeta, tako se i EU filozofski izjašnjava o 'šaka jada' problemu – antisrpskoj politici. Promašili su temu", konstatirao je srbijanski šef diplomacije i prvi potpredsjednik vlade Ivica Dačić.
Prije Dačić Junckerovo odluku turobno je komenirao i ministar unutarnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović koji je kazao da, što se njega tiče, 'bolje da ništa nisu odgovarali ni pisali'.
- Nadam se samo da će Srbija i premijer Vučić izdržati pisanja i nepisanja koje imaju Juncker i EK. Što se mene tiče, bolje da ništa nisu odgovarali, da ništa nisu pisali - rekao je Stefanović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....