JEZIVI PRIZORI

'SRBI I MAKEDONCI ZLOSTAVLJAJU I MLATE IZBJEGLICE' Izvještaj Amnesty Int. razotkrio stravičnu praksu

Afghan migrants stand in front of a deserted hotel, where hundreds of migrants have found temporary shelter, in the Greek island Kos on May 27, 2015. The European Commission is due Wednesday to unveil its latest version of a controversial plan to force EU member states to more evenly absorb the wave of migrants making the dangerous crossing of the Mediterranean Sea to Europe. AFP PHOTO / ANGELOS TZORTZINIS
 ANGELOS TZORTZINIS / AFP PHOTO / Angelos Tzortzinis

Organizacija Amnesty International optužila je Srbiju i Makedoniju za loš tretman ilegalnih migranata koji prolaze njihovim teritorijima na putu prema Europskoj uniji, navodi se u izvješću objavljenom u utorak.

"Izbjeglice i migranti koji prolaze Balkanom izloženi su zlostavljanju od vlasti i lokalnih kriminalaca te su sramotno napušteni od EU i njegove politike spram migranata koja ih ostavlja bez zaštite u Srbiji i Makedoniji", piše u izvješću.

AI ističe da je to izvješće rezultat četiriju istraživanja ostvarenih u Srbiji, Mađarskoj, Grčkoj i Makedoniji između srpnja 2014. i ožujka 2015., tijekom kojih je ispitano više od 100 migranata.

"Izbjeglice koje bježe od rata i progona prolaze Balkanom u nadi da će pronaći sigurnost u Europi, ali postaju žrtve zlostavljanja i izrabljivanja te su prepušteni na milost nepouzdanom sustavu podnošenja zahtjeva za azilom", izjavio je Gauri van Gulik, pomoćni direktor AI za Europu i Srednju Aziju.

Na granici Grčke s Makedonijom i Makedonije sa Srbijom izbjeglice i migranti izloženi su proizvoljnom vraćanju i čestim batinama, a mnogi od njih primorani su i platiti mito, ističe se u izvješću.

- Vidio sam teško pretučene ljude. Pretukli su mog 13-godišnjeg sina, pretukli su i mene, izjavio je jedan od migranata za Amnesty International.

U makedonskom Centru za prihvat stranaca stotine, među njima i trudnice i djeca, su zatvorene uz ograničen pristup higijenskim i zdravstvenim potrepštinama, bez ikakve prilike za zatražiti azil. Bivši pritvorenici tvrde kako ih je policija tukla i tjerala ljude da spavaju na stepenicama bez deka, hrane ili tople vode.

Polovicom lipnja srbijanska policija objavila je uhićenje 29 policajaca i devet carinika optuženih za korupciju i zloporabu vlasti kao i primanje mita kako bi previdjeli ilegalne prelaske migranata prema Mađarskoj.

Zakonski propisi vezani uz podnositelje zahtjeva za azilom u balkanskim zemljama neprilagođeni su stanju na terenu gdje broj migranata raste svakodnevno. Prema srbijanskom ministarstvu unutarnjih poslova više od 34.000 ljudi zatražilo je od početka godine azil u Srbiji.

Amnesty predbacuje EU da je "uložio velika sredstva u nadzor granica umjesto da je podržao poboljšanje sustava podnošenja zahtjeva za azilom".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 04:34