AKCIJA U BIH

Suradnik bivšeg ravnatelja OSA-e optužen za trgovinu utjecajem; pribavio gotovo 50 tisuća eura

Denis Stojnić u Sarajevu se bavio pretežito ugostiteljstvom a bio je i član različitih političkih stranaka

Ilustracija

 Antonio Balic/Cropix

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu protiv Denisa Stojnića iz Sarajeva koji je pozivajući se na poznanstvo s bivšim direktorom Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) Osmanom Mehmedagićem nezakonito pribavio gotovo 50 tisuća eura obećavajući različitim osobama pristup tajnim podacima.

Iz Tužiteljstva BiH u utorak su potvrdili kako je sud već potvrdio optužnicu koju su podignuli ranije ovog mjeseca i u kojoj stoji kako je Stojnić koji je posjedovao "počasnu iskaznicu" OSA-e od tri osobe tijekom 2021. i 2022. godine tražio i dobio iznose u protuvrijednosti između 10 i 25 tisuća eura.

Te novce iznudio je, navodi se u optužnici, kako bi posredovao ne bi li se tim osobama ukinule izrečene mjere zabrane pristupa tajnim podacima, odnosno mjere kojima su proglašeni prijetnjom po nacionalnu sigurnost, prijetnjom za javni poredak, javni red i mir ili sigurnost Bosne i Hercegovine, te im je prijetilo protjerivanje iz BiH.

Stojniću će se stoga suditi za kazneno djelo primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem.

Denis Stojnić u Sarajevu se bavio pretežito ugostiteljstvom a bio je i član različitih političkih stranaka na čijim se listama našao kao vijećnik u tijelima lokalne i gradske vlasti.

Na društvenim se mrežama hvalio prijateljstvom s Memhedagićem u razdoblju kada je on bio ravnateljem OSA-e.

Za sada nije jasno kako je Stojnić dobio počasnu iskaznicu OSA-e koja se dodjeljuje isključivo zaslužnim bivšim djelatnicima te službe a on to nikada nije bio. Protuzakonito izdavanje iskaznica obavještajne službe osobama koje na to isu imale pravo jedan je od predmeta u opsežnoj istrazi koju državno tužiteljstvo već mjesecima vodi protiv Mehmedagića.

On je kao osoba od povjerenja čelnika Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića bio na čelu OSA-e od 2015. do veljače 2023. godine kada ga je smijenila nova struktura vlasti iz koje je izbačena SDA.

Njegov mandat pratile su brojne optužbe za zloporabu položaja i ovlasti, bio je osumnjičen za nezakonito stjecanje fakultetske diplome a potkraj 2023. godine uhićen je zajedno s tadašnjim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcom zbog sumnje da su organizirali ilegalno prisluškivanje sudaca i tužitelja i "namještanje" članova sudskih vijeća kako bi utjecali na ishod postupaka u slučajevima organiziranog kriminala.

Nakon tromjesečnog pritvora obojica su puštena na privremenu slobodu a istraga o tom skandalu i dalje traje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 03:45